wtorek, 19 grudnia 2017

Co wiemy o flawonoidach? Dowiesz się w Noc Biologów 2018


Flawonoidy to naturalne związki roślinne, czyli fitozwiązki. Narastające zainteresowanie tą grupą substancji wykazujących liczne właściwości biologiczne, związane jest z ich bardzo szerokim spektrum działania. Flawonoidy zarówno w badaniach in vitro, jak i in vivo wykazują działanie przeciwutleniające/antyoksydacyjne, przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwnowotworowe, detoksykujące, moczopędne, antyagregacyjne oraz inne.

Aktywność biologiczna flawonoidów rozpościera szerokie perspektywy ich zastosowania zarówno jako ziół wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie ludowej, jak i naturalnych leków w terapii różnych chorób. Powszechność występowania flawonoidów w świecie roślin, a także obecność w spożywanej diecie warzyw i owoców, umacnia ich pozycję jako związków mających duże znaczenie w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych.

W ramach warsztatów przeprowadzona zostanie ekstrakcja flawonoidów z surowców roślinnych oraz rozdział techniką TLC i wizualizacja otrzymanych efektów.

Korytarz Katedry Biochemii (III piętro), Collegium Biologiae, ul. Oczapowskiego 1A

  • 15:00 – 16.00, 
  • 17:00- 18.00,


dr Regina Frączek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz