wtorek, 14 czerwca 2016

Biologiczna Noc Świętojańska w Parku Centralnym

W ramach współpracy z Klastrem "Archipelagi Kultury", Wydział Biologii i Biotechnologii włączył się w organizację pikniku edukacyjnego Noc Świętojańska w Parku Centralnym, która odbędzie się 24 czerwca w godz. 17.00-21.00 w Olsztynie (Park Centralny).

Razem z Towarzystwem Naukowym Pruthenia będziemy w Strefie Tradycji. Zapraszamy z kocykami i koszykami piknikowymi do wspólnej zabawy, połączonej z edukacją.

Wydział Biologii i Biotechnologii przygotuje stanowisko, na którym można będzie zobaczyć co żyje w rzece Łynie (mgr K. Lewandowski, prof. S. Czachorowski): wodne bezkręgowce, topielice, świtezianki itd., można będzie szukać, znaleźć i zobaczyć kwiat paproci (prof. H. Ciecierska, dr M. Kucewicz, studentka Mariola Karaś), zobaczyć pokaz "stawiania pijawek" (Mateusz Zjawiński). Na stoisku znajdzie się wystawa paproci oraz tablice edukacyjne. Będzie także malowanie kamieni i starych dachówek (prof. S. Czachorowski) a tematem będzie przyroda świętojańska: paprocie, bylice, kwiaty polne, świetliki, rusałki, wodne świtezianki, topielice, niprzyrówki, sysydaczki i inne organizmy żywe wokół nas. Pomalowane dachówki z bioróżnorodnością zostaną pokazane ponownie w czasie Europejskiej Nocy Naukowców (30 września 2016 r.).

Planujemy kilka krótkich wykładów-pogadanek:

  • O kwiecie paproci co go nie ma a jest, 
  • O maści czarownic do latania. 
  • Co żyje w rzece Łynie czyli o świteziankach, topielicach i innych „potworach” 
  • Dlaczego paprocie rosną na drzewach
  • itp.

Towarzystwo Naukowe Pruthenia wystawi namiot firmowy (ze śparogami). Swoje działanie zorganizuje pod hasłem: „Noc Kupały na Warmii 1466” W późnym średniowieczu dawne grody Estów i Prusów były już tylko grodziszczami, zaklętymi lub zapadniętymi zamkami, diabelskimi górami itp. Te opustoszałe, tajemnicze i czasem groźne góry zamkowe często raz do roku stawały się sceną magiczno-ludycznych obrzędów ludowej kupalnocki. Od zmroku do świtu palono na nich ognie i tańczono dla „słońca” czyli na cześć Deivasa – ojca bogów (też Boga Ojca – to ci dopiero piękny synkretyzm) by zapewnić sobie płodność, urodzaje i błogosławieństwo dla ziemi i wszystkiego, co na niej żyje. W ramach tego działania proponujemy wszystkim zabawę w ożywianie pruskich grodzisk. Pod okiem instruktorów będzie można tworzyć rekonstrukcje grodów pruskich z kamieni gliny piasku i co tam jeszcze wpadnie komu w ręce. Uczestnicy zabawy będą mogli wybrać z katalogu grodzisko, którego model spróbują wykonać.

więcej szczegółów na wydarzeniu facebookowym

S.Cz./B.R

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz