środa, 30 grudnia 2015

Symbolika roślin - nauka przez doświadczenie, czyli rzecz o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym w hortiterapii

Zasadność tematu jaki chcę zaprezentować w trakcie tegorocznych spotkań Nocy Biologów bierze się z inicjatywy społecznej podjętej kilka lat temu i wiąże się z pomysłem przedstawionym przez Instytut Hortiterapii, a odnoszącym się do poprawy warunków rozwoju edukacji pozaformalnej związanej jednocześnie z innowacją działań prozdrowotnych.

Mazury, a w szczególności Mrągowo dzięki wyjątkowości mikroklimatu, atrakcyjności przyrodniczej, poprzez wypracowanie wysokojakościowego produktu turystycznego powstałego z połączenia dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wpisuje się w potrzebę zmian społecznych. Innowacja- absolut naszych czasów. Konieczność podjęcia nowej inicjatywy ekonomicznej i edukacyjnej w tym poza formalnej w miejscu, które objęte jest dużym bezrobociem wskazują mieszkańcy podczas naszych licznych seminariów i dyskusji .

Mrągowo miasto pretendujące do miana przyjaznego ludziom i przyrodzie posiada swoje pomniki przyrody oraz roślinne symbole. W tym miejscu przytoczę fragment legendy związanej z powstaniem jeziora, nad którym leży miasto. Jesiona to imię pięknej mieszkanki dawnego Ządźboka, której ukochany Czos zginął w jeziorze porwany przez boga wiatrów i burz Perkuna. To także gatunek drzewa do dziś rosnącego w Mrągowie, a także możliwość wykorzystania rodzimej legendy do zastosowania edukacji przyrodniczej i pro zdrowotnej przez zastosowanie sylwoterapii. Lecznicza moc drzew uznana przez medycynę dawną dziś zwaną ludową wraca wraz z holistycznym pojmowaniem świata.

Przechadzka promenada prowadząca wzdłuż linii brzegowej jeziora Czos wraz z molo i amfiteatrem na wodzie, to miejsce przyciągające swym urokiem społeczność lokalną i turystów. Jest to najchętniej odwiedzana trasa, która zachwyca krajobrazem, letnimi wieczorami rozbrzmiewa muzyki ze sceny amfiteatru, jesienią tworzy tzw. strefa ciszy, którą odwiedza naprawdę wielu. I stąd pomysł, aby dodać dziedzictwo przyrodnicze i kulturę do działań prozdrowotnych jako jeszcze jeden element, który społeczeństwu sprawi oryginalną atrakcję, a środowisku swego rodzaju naturalny sposób wpłynie na poprawę zdrowia fizycznego, psychicznego. Dzięki edukacji regionalnej odtwarzamy historię a także pokazujemy, że spacer wzdłuż brzegów jeziora i wdychanie świeżego powietrza działa jak filtr dla naszego organizmu. Mowa cały czas o edukacji prozdrowotnej. Nauka przez doświadczenie, łączenie starego z nowym to współistnienie natury z człowiekiem, a to jest ważne dla naszej inicjatywy utworzenia ośrodka , które planujemy zlokalizować na terenie poddającym się rewitalizacji.

W ramach inicjatywy Instytutu Hortiterapii rozwija działania, przy czym edukacja prozdrowotna jest pierwszoplanowym działaniem, gdyż każda zmiana zaczyna się w głowie. Innowacja zmienia Mrągowo, to hasło przewodnie na 2016 r. To szansa dla lokalnej społeczności . Świadomość kapitału jakim dysponujemy w postaci walorów przyrody , dziedzictwu kultury nam posłużą do animacji w turystyce rehabilitacyjnej, animacja słowem podczas spotkań integracyjnych. Mikroklimat powstający każdego dnia na Mazurach powinien być wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń cywilizacyjnych np. diabetologicznych. Stworzenie miejsca wspólnego odpoczynku i wywołanie w społeczności lokalnej poczucia odpowiedzialności za cudowny kawałek natury, w którym mają możliwość mieszkać i przebywać dzięki nowym metodom interakcji pozwala mieć nadzieję, że ucząc się przez doświadczenie posiądziemy wiedzę jak nie zmarnować daru cudów natury.

Zasobem naturalnym jest akwen jeziora, natomiast zasobem społecznym jest praca grupy inicjatywnej oraz pasjonatów przyrody, którzy wspólnie zaplanują działania, wykonają często wolontariacko prace pomocnicze, wykorzystają swoją wiedzę i umiejętności do jej realizacji.

Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzielą nam osoby posiadające niezbędną wiedzę, doświadczone w edukacyjnej pracy. Instytut Hortiterapii jest interesariuszem Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Zapraszam na spotkanie w trakcie Nocy Biologów, jedynej takiej nocy gdy będziemy mówić o roślinach i magii życia wśród nich. Kwiatowe symbole ludzkiej natury i zielone przepowiednie z leczniczą mocą roślin … zielnik smakowitości dla duszy i ciała.

Instytut Hortiterapii, pracuje nad utworzeniem prototypowego Ogrodu Zdrowia Hortiterapii w Mrągowie,

Zaprasza Zofia Wojciechowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz