wtorek, 20 maja 2014

Encyklopedia Przyrody Warmii i Mazur na pikniku naukowym

W czasie pikniku naukowego (31 maja 2014) pojawi się regionalna encyklopedia przyrodnicza „Natura Warmii i Mazur” . Encyklopedia ta jest nie tylko rozrastającym się repozytorium wiedzy. Jest także przedsięwzięciem edukacyjnym – stąd współpraca Uniwersytetu, a w szczególności Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Odkrywaj, fotografuj, dziel się wrażeniami. Ten kto pisze i fotografuje ten widzi więcej i dostrzega więcej. To pogłębiona obserwacja, rozpoznawanie, doczytywanie, porządkowanie myśli. Jednym słowem proces edukacyjny.

Encyklopedia Przyrody Warmii i Mazur jest dla pracowników uniwersytetu poszukiwaniem nowych form kształcenia ustawicznego i pozaformalnego a jednocześnie uczeniem się współpracy z partnerami biznesowymi. Razem tworzymy innowacyjne przedsięwzięcia. I razem się uczymy.

Dziennikarstwo obywatelskie to nie tylko ciekawe zjawisko społeczne. To także nowy, uzupełniający wymiar edukacji. Współpraca z Gazetą Olsztyńską, jak i z innymi mediami czy partnerami z gospodarki, jest dla nas procesem zarówno badawczym i wdrożeniowym innowacyjności jak i procesem samokształcenia. Świat się zmienia. Szukamy inspiracji, by uczyć mądrzej i skuteczniej (w tym dla rynku pracy) jak i szukamy potencjalnych miejsc pracy dla naszych studentów (kształcimy odpowiedzialnie). Poszukiwanie nowych form kształcenia (PBL, nauczanie metodą projektu, kształcenie ustawiczne i nieformalne).

Dziennikarstwo obywatelskie jest czymś odbiegającym od metod w tradycyjnej szkole, gdzie pisze się wypracowanie lub prace klasowe i dyktanda na ocenę (ocena jako motywator). Dziennikarzem obywatelskim może zostać każdy, tego da się nauczyć w sposób nieformalny i pozaformalny (metodą prób i błędów oraz korzystając z konsultacji). Dziennikarz obywatelski pisze, bo chce, gdy mam coś do opowiedzenia. Wystarczy dostrzec coś ciekawego.

Przyroda i bioróżnorodność są ze wszech miar ciekawe. Zwłaszcza w krainie siódmego przyrodniczego cudu świata. Pisanie dla kogoś uczy dostrzegania różnych rzeczy, ukierunkowuje i pogłębia uwagę. Pisanie uczy porządkowania własnych myśli, porządkuje wiadomości i wiedzę o świecie, zmusza do… czytania i myślenia! Pisanie jest aktywizującą metodą uczenia się. Przydatne jest przy kształceniu ustawicznym, nieformalnym i pozaformalnym oraz jako element kształcenia na odległość (e-learning).

Dlatego podjęliśmy współpracę z Gazeta Olsztyńska przy tworzeniu regionalnej Encyklopedii Przyrodniczej. Bioróżnorodność Warmii, Mazur i Powiśla jest ogromna, łatwo więc jest pisać o przyrodzie i odkrywać Przyrodniczy Cud Natury. Po prostu zrób zdjęcie na wycieczce, spacerze czy wokół swojego domu. Korzystając z różnorodnych portali społecznościowych rozpoznaj gatunek grzyba, rośliny czy zwierzęcia (jest wielu ludzi, którzy chętnie pomogą). Napisz krótki tekst. Z pewnością w czasie pisania sięgniesz do źródeł zarówno papierowych (odwiedź bibliotekę) jak i zasobów internetowych (naucz się szukać).
(Przykład opisu w Gazecie Olsztyńskiej)
Dopytaj, konsultuj, bo zawsze w zespole lepiej się pracuje. Odkrywaj dla siebie…i   dla innych. Teksty w Encyklopedii Przyrody Warmii i Mazur ukazują się na portalu ale czasem także wersji skróconej w wydaniu papierowych Gazety Olsztyńskiej. Nie piszesz więc do szuflady.

Nic nie musisz (tak jak w dawnej szkole) – możesz i potrafisz. Jeszcze nigdy Polacy nie pisali tak dużo jak obecnie. Nie tylko esemesy czy lakoniczne i anonimowe komentarze w internecie. Powstaje wiele lokalnych i internetowych, tematycznych encyklopedii i innych repozytoriów wiedzy czy wiadomości. Możesz dołączyć do dowolnego zespołu.

Na pikniku naukowym pojawi się Encyklopedia Przyrody Warmii i Mazur. Bo to jest piknik naukowy, zachęcający nie tylko do biernego odbioru ale i do aktywnego udziału w tworzeniu i upowszechnianiu wiedzy. Piknik to nie tylko rozrywka ale przede wszystkim edukacja (zaciekawianie i objaśnienia świata i zjawisk w nim zachodzących). Współuczestnictwo w odkrywaniu świata na różne sposoby. Przyjdź, pytaj, dyskutuj. A jeśli jesteś daleko…. To i tak możesz uczestniczyć korzystając z internetu i … dziennikarzy, którzy przyjdą, zobaczą, przemyślą i opowiedzą innym (publikując w gazecie papierowej czy wydaniu internetowym). Ty także opowiadaj o tym, co lokalnej prowincji się dzieje. Tego się można nauczyć.

Naukowcem można zostać od zaraz. A przynajmniej pracownikiem i partnerem naukowca. Przyjdź na piknik a poznasz niektórych.

Stanisław Czachorowski
http://czachorowski1963.blogspot.com/

2 komentarze:

  1. I już wiem czemu tak bardzo lubię Warmię... bo tu niebanalni ludzie żyją i pracują!

    OdpowiedzUsuń
  2. i nie banalni ludzie przyjeżdżają :), turystycznie, wakacyjnie, wycieczkowo.

    OdpowiedzUsuń