poniedziałek, 12 maja 2014

Tekścik z pokrzywą a w dłoni garść ziemi


Żywa gleba to grzyby, bakterie, dżdżownice, owady, ślimaki, krety i nornice. Garść ziemi to bogactwo żywych organizmów. Zważyłam ziemię w dłoni i policzyłam, że trzymam mnóstwo: owadów i pajęczaków - 100 stworzeń, pierścienic - 110,  skoczkonogów - 250, obleńców -25 tys., oierwotniaków - 7,5 tys., glonów i grzybów - 120 mln, bakterii - 125 mln.

Dzień Ziemi w Mrągowie (9 maJA 2014 R.) - byliśmy blisko traw. domyślacie się, że tematem naszego spotkania była Pokrzywa (znajoma-nieznajoma). Robiliśmy w tym dniu zielony eksperyment, oczywiście z pokrzywowym talizmanem na szczęście. W kolekcji prac warsztatów hortiterapii prawdziwe trofea. Wśród uczestników zajęć znalazły się: brosza i zapinki oraz do kompletu efektowna bransoletka. Pojawiła się także biżuteria floralna, wszystko z zastosowaniem materiału florystycznego. Używaliśmy liści pokrzyw, które poddane uprzedniemu frotażowaniu traciły parzące włoski. Zajęcia dla odważnych i ciekawych etnobotanicznych historii regionu.

Pokrzywa znajoma ale jak się okazuje także mało znana roślina mazurskich ogrodów, lasów i pól. A przecież jak mawiali dawniej Mazurzy: "Lebioda, jasnota i pokrzywa na byle ziemi nie bywa".

Spotkanie Instytutu Hortiterapii w Zielonej Akademii było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz wiedzy. W trakcie dnia Ziemi zaprezentowaliśmy pierwsze w Polsce wydawnictwo dedykowane Hortiterapii. W Mrągowie w ubiegłym roku odbyło się I Seminarium Ogólnopolskie pt. Hortiterapia. Nadal na Mazurach jesteśmy prekursorami w tej dziedzinie. Warmia i Mazury to skarb Natury.

W Zielonej Akademii czas upływał nam miło o tym świadczy piękno dziecięcych uśmiechów, urok zdjęć w albumie Zielonego Archiwum oraz wspomnienie z naszych spotkań zapisane w Księdze Przyrody. Gościem na stoisku Instytutu Hortiterapii na Daniach Ziemi była dr Beata Płoszaj Witkowska - kierownik studiów podyplomowych Hortiterapia na UWM - a to jedyne takie studia w Polsce. Instytut Hortiterapii realizuje wspólnie z dr Beatą Płoszaj Witkowską z Katedry Ogrodnictwa UWM projekt Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy pt. "Nauka na staże".  Wszystkim dziękujemy za udział w naszym Dniu Ziemi.

Zofia Wojciechowska

1 komentarz: