środa, 23 kwietnia 2014

Gotowanie – walka z monotonią ?

Na wstępie chciałabym się z Wami podzielić cytatem Jerome K. Jerome „Jak dobrze nam, gdy sobie podjemy – jacy jesteśmy zadowoleni z siebie i całego świata! Ludzie doświadczeni mówili mi, że kto ma czyste sumienie, czuje się szczęśliwy i zadowolony, a przecież pełny żołądek daje nie najgorsze wyniki, tylko tańszym kosztem i bez większej fatygi. Gdy człowiek porządnie i zdrowo się pożywi, staje się pobłażliwy i szlachetny, wspaniałomyślny i czuły. Osobliwy, zaiste, jest wpływ organów trawiennych na nasz intelekt. Ani pracować, ani myśleć nie można, jeśli nie zgodzi się na to żołądek.(...) Jesteśmy tylko nędznymi niewolnikami swoich żołądków!(…) Strzeżcie tylko, jak oka w głowie, swojego żołądka, karmcie go troskliwie i rozumnie”.

Słowa te są niezwykle prawdziwe. Bowiem jak często mamy zły humor tylko dlatego, że jesteśmy głodni; jak często to właśnie przez żołądek i to co jemy poprawiamy sobie humor? Z pewnością każdy z nas zna rozweselający wpływ bananów czy też czekolady… Dla mnie z jedzeniem wiąże się gotowanie.
Dopiero od kilku lat zauważyłam, iż gotowanie nie musi być nudnym obowiązkiem, że nie warto ściśle trzymać się przepisów – eksperymentowanie także może być ciekawe zarówno dla kucharza jak i osób smakujących dania. I tak też moja rodzinna kuchnia została wzbogacona o dania które można powiedzieć, iż wymyślam lub kopiuje na zasadzie zgadywania receptury od innych kucharzy. Tak też powstał przepis na rybę smażoną w panierce, gyros, różnego rodzaju sałatki i dania chińskie a także dania kuchni polskiej, które wystarczy zmienić ,np. odpowiednim dodatkiem.

Dziś jednak chciałabym podzielić się z Wami moim przepisem na danie typu chińskiego. Co nam będzie potrzebne? Hm… bardzo ważnym składnikiem kuchni chińskiej jest imbir oraz czosnek – ich nigdy nie może zabraknąć. Także potrzebować będziemy przyprawy do mięsa, koło 0,5kg piersi z kurczaka, 3 torebek ryżu, słoiczek sosu (typ według uznania - Blue Dragon), warzyw mrożonych najlepsza jest mieszanka chińska z Lidla czy też z Iglotex-u. Jeśli ktoś lubi może dokupić suszone grzybki Mun lub kiełki. Zaczynając pracę w naszym domowym kuchennym laboratorium warto przygotować sobie wszystko co będzie nam potrzebne, włączyć swoją ulubioną muzykę i zabrać się do dzieła. Zaczynamy od umycia piersi z kurczaka i dokładnym osuszeniu jej z wody, pokrojeniu w paski lub kostkę, następnie nasmarowaniu przyprawą do mięs – może to być także nasza własna mieszanka ziół. Warto wzbogacić smak dodając świeżo wyciśnięty czosnek. Mięso rzucamy na patelnię i smażymy. Istnieje jeszcze jedna droga przyrządzenia mięsa przygotowujemy je tak samo jak wcześniej tylko zamiast dodawać świeżo wyciśnięty czosnek siekamy go razem z 5 cm plasterkiem imbiru, prażymy na patelni po czym wrzucamy mięso. Jeśli ktoś z Was lubi i potrafi smażyć w woku gorąco polecam ze względu na szybkość przyrządzania surowców. Do smażenia możemy używać także specjalnych olei zarówno do Woka jak i tych firmy „Kujawski” z przyprawami na dnie. Kolejnym etapem przygotowywania dania chińskiego jest usmażenie warzyw, dodanie do nich sosu Blue dragon. W miedzy czasie należy ugotować ryż. Po przygotowaniu wszystkich składników można je wymieszać lub też oddzielić do różnych miseczek. Danie jest gotowe do spożycia.

Podsumowując, nie należy się bać eksperymentowania w kuchni, gotowanie może być walką z monotonnym życiem, kiedy za oknem deszcz i śnieg na naszych talerzach może widnieć wiosna. Także nie traćmy czasu przed komputerem i do dzieła.

Aleksandra Flohr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz