poniedziałek, 8 maja 2017

Czy Olimpiada Biologiczna jest tylko dla wybrańców? – NIE !

W dniach 21-24.04.2017 roku odbyły się zawody centralne Olimpiady Biologicznej, kończące pierwszą edycję nowej formuły OB. Z grupy ok. 600 uczniów szkół ponadgimnazjalnych startujących w zawodach II stopnia w 10. okręgach w kraju wyłoniono 99 osób, które spotkały się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Okręg olsztyński reprezentowały cztery uczennice, trzy z Elbląga (I i II LO) i jedna z II LO w Olsztynie. To silna reprezentacja, zwłaszcza, że stanowiły 25% uczniów piszących zawody okręgowe (dla przypomnienia odbyły się one 21.01.2017r. na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).

Nowa edycja Olimpiady Biologicznej polegała m.in. na wprowadzeniu na zawody III stopnia pracowni badawczych (zoologicznej, botaniczno-mykologicznej, filogenetyczno-statystycznej i biochemicznej), na których w czasie 90 minut uczestnicy mieli do wykonania zadania praktyczne i na ich podstawie wypełniali arkusze odpowiedzi. Uczestników podzielono na cztery kolorystyczne podgrupy (czerwoną, zieloną, żółtą i niebieską). Towarzysząc młodzieży można było zauważyć w jakich czynnościach manualnych uczniowie mają mniejsze doświadczenie. Łatwo nie było, ale wszystko jest do przejścia. Kolejnego dnia zawodów rano olimpijczycy stanęli do napisania testu sprawdzającego nie tylko wiedzę ale także umiejętność analizy tekstu źródłowego. Po półtorej godziny pisemnych zmagań i krótkim odpoczynku rozpoczęła się obrona pracy badawczej, którą uczniowie wykonywali przed przystąpieniem do etapu szkolnego OB.

Po podsumowaniu punktów zdobytych z poszczególnych części zawodów III stopnia nasze Reprezentantki uplasowały się na wysokich miejscach: Uczennica z I LO w Elblągu zdobyła tytuł Laureata i brązowy medal, a dwie Uczennice z II LO w Elblągu tytuł Finalisty. Tu należy dodać, że tytuł finalisty przysługiwał osobie która zajęła maksymalnie 60. miejsce na 99. uczestników.

Gratulujemy wyników Uczennicom a Nauczycielom życzymy dalszej dobrej współpracy ze zdolną młodzieżą.

dr hab. Anna Biedunkiewicz
Przewodnicząca KOOB w Olsztynie,
członek KGOB

P.S. Pod koniec listopada 2016 roku wystosowane zostało pismo informacyjne do nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych o zmianach dotyczących Olimpiady Biologicznej od 46 edycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz