niedziela, 26 lutego 2017

Relacja z prezentacji działania drukarek 3D


W czwartek dwudziestego trzeciego lutego 2017 r. na Wydziale Biologii i Biotechnologii odbyła się prezentacja pt. “Drukarki 3D i ich znaczenie w medycynie”, zorganizowana przez koło naukowe biologii medycznej EXON. Spotkanie zostało poprowadzone przez Krzysztofa Urbana, przedstawiciela firmy Zortrax.

Zortrax przygotował dla nas wiele ciekawych atrakcji. Po krótkim wstępie związanym z samą firmą, jej działalnością oraz początkami zaprezentowane zostały przykładowe modele, które można wydrukować sprzętem wspomnianej spółki. Równocześnie pokazane i omówione zostały wielorakie materiały używane w procesie - od transparentnego Z-GLASS po odporny na negatywne działanie wielu związków chemicznych Z-PETG. Po zapoznaniu się z tworzywem nastał czas skoncentrowania się na samej drukarce. Pan Krzysztof przyniósł ze sobą mniejszy z dwóch modeli jakie produkuje jego firma, tj. model M200. Po omówieniu podstaw mechanizmu drukowania w stosowanej tu technologii Layer Plastic Deposition oraz przedstawieniu obsługi maszyny oraz jej oprogramowania nastąpił gwóźdź programu - obejrzenie pracy drukarki w akcji. W ciągu dwudziestu siedmiu minut model M200 stworzył trójwymiarowy model jaszczurki na podstawie jednego z setek schematów przygotowanych do użycia dla każdego posiadacza omawianego sprzętu.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się również wielu bardziej precyzyjnych informacji, jak na przykład minimalna możliwa grubość druku czy stosunek warstw i ich ułożenia do łamliwości gotowego produktu. Dzięki nowej wiedzy mamy nadzieję znaleźć kolejne zastosowania dla technologii drukowania trójwymiarowego w dziedzinach obiegających wokół ludzkiego zdrowia. Zainteresowanych tematem zapraszamy zarówno do kontaktu z naszym kołem naukowym (kn.biologii.medycznej.uwm@gmail.com), jak również do zapoznania się ze stroną firmy (www.zortrax.pl).

Oleg Hrywna 
Wiceprzewodniczący ds. naukowych koła naukowego EXON


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz