czwartek, 14 marca 2019

Wybiera się sójka za morze czyli dokąd wędrują ptaki


Mgr Krzysztof Lewandowski, tytuł webinarium: "Wybiera się sójka za morze czyli dokąd wędrują ptaki", webinarium przygotowane na XIX Giełdę pomysłów na życie w Łomży (13 marca 2019 r.)


Dlaczego ptaki odlatują ? Dokąd lecą?Zapoznanie z wędrówkami ptaków, sposobami ich migracji, miejscami zimowania, technikami przelotu Ludzi zawsze fascynowało to, co dzieje się z ptakami w okresie zimowym. Gdzie znikają gdy wszystko zasłane jest śniegiem i temperatura spada poniżej -20 stopni. Próbowali to wytłumaczyć w sposób, który dzisiaj wydaje się zabawny. Uważali na przykład, że jaskółki późną jesienią zagrzebują się w mule jeziornym by na wiosnę wydostać się z niego. Dzisiaj wiemy, że jest to niemożliwe, ale kiedyś te tłumaczenie wystarczało. Z wykładu dowiemy się co dzieje się z ptakami w okresach zimowych. Dokąd i jak lecą. Skąd o tym wiemy a także czy naprawdę wybiera się sójka za morze ale wybrać się nie może.
Krzysztof Lewandowski - wykładowca w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Ekolog i faunista, autor i współautor prac z zakresu teriologii, ornitologii, batrachologii i entomologii. Zainteresowania naukowe koncentruje głównie na badaniach nad ważkami, jętkami i widelnicami. Jako popularyzator wiedzy przyrodniczej współpracuje ze szkołami i muzeami w regionie. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w Dniach Nauki organizując wystawy owadów i wystawy fotografii przyrodniczej, której jest pasjonatem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz