sobota, 9 marca 2019

XIX Giełda pomysłów na życie w Łomży i nasz debiut z webinariami

(Hodowla roślin in vitro)

13 marca 2019 roku będziemy na XIX Giełdzie pomysłów na życie w Łomży. Na stoisku wydziałowym pojawią się m.in. rośliny hodowane in vitro. Ale przewodziliśmy więcej atrakcji.

Dla uczniów w Łomży przygotowaliśmy wykład pt. "Różnorodność świata grzybów" (godz. 12.30-13.15 sala 25), który przygotowała i przedstawi dr hab. Anna Biedunkiewicz.  (transmisja wykładu  w grupie wydziałowej  na Facebooku https://www.facebook.com/groups/wbiol.olsztyn).

Grzyby są grupą wyjątkowo różnorodną. O ich "inności" od pozostałych organizmów może świadczyć zmienność kształtów i barw owocników, budowa anatomiczna charakterystyczna dla poszczególnych jednostek taksonomicznych czy wyjątkowo skomplikowany sposób rozmnażania. Również ich rola w ekosystemie jest zróżnicowana i do tego zmienna. Więcej szczegółów w trakcie wykładu o "Różnorodności świata grzybów".

Anna Biedunkiewicz - dr hab. nauk biologicznych, specjalność: mikrobiologia. Nauczyciel akademicki - adiunkt w Katedrze Mikrobiologii i Mykologii. Autorka 110 opracowań naukowych o mikrogrzybach potencjalnie chorobotwórczych dla człowieka występujących w różnych ekosystemach wodnych. Publikuje również krótkie teksty na blogu przyrodniczym http://mikologia.blogspot.com. Organizuje wystawy, pokazy, warsztaty i wykłady na temat grzybów makro– i mikroskopowych podczas Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, Nocy Naukowców i Nocy Biologów oraz Fascynującego Świata Roślin. Bierze udział w akcji Wypożycz sobie naukowca i Przyjedź do nas na warsztaty. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Młodego Odkrywcy. Była koordynatorem konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży szkół olsztyńskich i wystawy prac pt. „Grzybobranie”. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Mykologów. Przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Biologicznej w Olsztynie. Hobby: ogród i muzyka.

Debiut z webinariami. Uczymy się nowych form upowszechniania wiedzy. Dla uczniów w Łomży (ale i nie tylko) przygotowaliśmy dwa wykłady on-line, webinaria. To będzie nasz pierwszy raz. Linki do pełnego udziału otrzymają uczniowie w Łomży, na naszym wydziałowym stoisku. Ale inni będą mogli obejrzeć webinaria w formie transmisji. Wystarczy śledzić nasz wydziałowy fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/biologia.olsztyn/ o godzinie 12.00 i o godzinie 13.00


Dr Ewa Fiedorowicz, tytuł webinarium: Dlaczego jedzenie poprawia nam nastrój? początek godz. 12.00.

Jedzenie to jedna z ważniejszych rzeczy w naszym codziennym życiu. Wiadomo, że żywność pełni funkcję budulcową, energetyczną oraz odżywczą. Wspólne posiłki budują rodzinne więzi, poprawiają relacje międzyludzkie i są ważnym elementem spotkań towarzyskich. Niewiele osób zastanawia się jednak nad tym, że żywność pełni jeszcze jedną zaskakująca rolę – moduluje emocje, poprzez co może zmieniać nasze postrzeganie świata. Dlaczego jedzenie poprawia nam nastrój? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć podczas wspólnego webinarium!

Ewa Fiedorowicz – doktor nauk biologicznych; obecnie zajmuje stanowisko adiunkta w Katedrze Biochemii Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie; od blisko 10 lat aktywny nauczyciel akademicki; pasjonatka pracy laboratoryjnej, szczególnie z wykorzystaniem metod hodowli komórkowych in vitro w badaniach biomedycznych; prywatnie mama cudownego dwulatka, miłośnik psów oraz fanka eksperymentów kulinarnych
Mgr Krzysztof Lewandowski, tytuł webinarium: "Wybiera się sójka za morze czyli dokąd wędrują ptaki", tytuł webinarium 13.00

Dlaczego ptaki odlatują ? Dokąd lecą?Zapoznanie z wędrówkami ptaków, sposobami ich migracji, miejscami zimowania, technikami przelotu Ludzi zawsze fascynowało to, co dzieje się z ptakami w okresie zimowym. Gdzie znikają gdy wszystko zasłane jest śniegiem i temperatura spada poniżej -20 stopni. Próbowali to wytłumaczyć w sposób, który dzisiaj wydaje się zabawny. Uważali na przykład, że jaskółki późną jesienią zagrzebują się w mule jeziornym by na wiosnę wydostać się z niego. Dzisiaj wiemy, że jest to niemożliwe, ale kiedyś te tłumaczenie wystarczało. Z wykładu dowiemy się co dzieje się z ptakami w okresach zimowych. Dokąd i jak lecą. Skąd o tym wiemy a także czy naprawdę wybiera się sójka za morze ale wybrać się nie może.

Krzysztof Lewandowski - wykładowca w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Ekolog i faunista, autor i współautor prac z zakresu teriologii, ornitologii, batrachologii i entomologii. Zainteresowania naukowe koncentruje głównie na badaniach nad ważkami, jętkami i widelnicami. Jako popularyzator wiedzy przyrodniczej współpracuje ze szkołami i muzeami w regionie. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w Dniach Nauki organizując wystawy owadów i wystawy fotografii przyrodniczej, której jest pasjonatem.

A tak przygotowujemy rośliny na stoisko wydziałowe:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz