piątek, 4 stycznia 2019

Grzyby dla zdrowia (Noc Biologów 2019)Pożyteczne właściwości grzybów są znane i wykorzystywane przez człowieka od tysiącleci. Organizmy te zawsze miały duże znaczenie w różnych dziedzinach życia człowieka: w gastronomii, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym jak i w medycynie. Obecnie znamy wiele gatunków o właściwościach leczniczych oraz szerokim spektrum zastosowania. Jako medykamenty grzyby mają wiele zastosowań: w medycynie ludowej,  w homeopatii i w alopatii grzyby traktowane są jako dodatkowa możliwość wzmocnienia i ustabilizowania całego organizmu, przyczyniając się nierzadko do wyzdrowienia. Pożyteczne właściwości mają grzyby ze wszystkich grup systematycznych, ekologicznych lub morfologicznych. Wybrane gatunki znajdą się na wystawie zorganizowanej w ramach tegorocznej edycji Nocy Biologów w Katedrze Mikrobiologii i Mykologii.

Na wystawie będzie można obejrzeć owocniki grzybów wielkoowocnikowych należące do gatunków ważnych dla zdrowia człowieka, a także uzyskać informacje o biologii i występowaniu tych organizmów oraz o tradycyjnych i współczesnych sposobach ich użytkowania. Do interesujących gatunków można zaliczyć m.in.: lakownicę żółtawą (Ganoderma lucidum) - znany również jako Lingzhi lub Reishi, błyskoporka podkorowego (Inonotus obliquus) - znanego jako czaga, białoporka brzozowego (Fomitopsis betulina) i wiele innych.

Ciekawym gatunkiem, który będzie można poobserwować zarówno makro jak i mikroskopowo jest pasożyt kukurydzy. Głownia kukurydzy ze względu na zawartość alkaloidów, pod koniec XIX w. była przez kilkanaście lat notowana w amerykańskiej  farmakopei. Używana była przez Indian Zuni do wywoływania porodu. Jest to gatunek, który w Meksyku odgrywa ważną rolę w przemyśle spożywczym. Inny gatunek buławinka czerwona- pasożyt traw, wytwarza widoczne czarne struktury, które zawierają aktywne farmakologicznie alkaloidy. Znalazły one zastosowanie w medycynie i farmakologii. Obecnie ergotamina używana jest w leczeniu napadów migreny i w ginekologii dla zahamowania krwotoków.

Na wystawie będą zaprezentowane hodowle licznych gatunków grzybów pleśniowych. Grzyby pleśniowe mogą wpływać na zdrowie w dwojaki sposób, zarówno pozytywny, jak i negatywny.  Wyselekcjonowane szczepy są stosowane do produkcji różnego typu żywności. Niektóre przepisy z zastosowaniem pleśni zostały spisane na długo przed narodzinami Chrystusa. Również dzięki grzybom rozpoczęła się era antybiotykoterapii. Należy jednak pamiętać, że pleśnie mogą również powodować u człowieka schorzenia takie jak mykozy, mykotoksykozy czy mykoalergozy. Tej ważnej grupie grzybów przyjrzymy się bliżej oglądając ich grzybnie wyhodowane w laboratorium oraz analizując ich mikrostruktury w preparatach mikroskopowych.
Równie wiele pożytecznych dla człowieka gatunków występuje w grupie grzybów zlichenizowanych, znanych częściej jako porosty. Z jednej strony ich plechy stanowią źródło  cennych substancji biologicznie aktywnych, pomagających zwalczać m.in. chorobotwórcze mikroorganizmy (np. płucnica islandzka). Z drugiej strony mają one bardzo pożyteczny wpływ na mikroklimat naszego otoczenia. Trudno pominąć aspekt bioindykacyjny tych organizmów - ich obecność (lub ich brak) dostarcza nam informacji o stanie powietrza atmosferycznego którym oddychamy, co ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.Prowadzą: dr hab. Anna Biedunkiewicz, dr Dariusz Kubiak, dr Elżbieta Ejdys, dr Ewa Sucharzewska

Wystawa poświęcona różnym gatunkom grzybów znanych i mniej znanych ważnych dla zdrowia człowieka (m.in. grzyby wykorzystywane w medycynie niekonwencjonalnej i ludowej. Pomoc w prowadzeniu zajęć: SKN Mykologów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz