środa, 7 września 2016

Kwiat czy kwiatostan?

Dalie o kwiatostanach pomponowych
Wszyscy podziwiają różnorodność kształtów i barw kwiatów dalii. Mało jednak, kto wie, że właściwie są to kwiatostany. To, co podziwiamy to kwiatostan zwany koszyczkiem. Zbudowany jest on zazwyczaj z drobnych, gęsto ułożonych pojedynczych kwiatów, znajdujących się na rozszerzonym szczycie pędu tzw. osadniku. Taki sam typ kwiatostanu (koszyczek) jest również u stokrotki czy słonecznika. W przypadku dalii w koszyczku (kwiatostanie) mamy dwa rodzaje kwiatów. Kwiaty języczkowe mające płatki korony zrośnięte w dolnej części z rurkę, która stopniowo przekształca się w języczek. Kwiaty te mają symetrię grzbiecistą. Stanowią one najbardziej zewnętrzny okółek kwiatów w kwiatostanie, pełniąc rolę powabni. Często są one płone. Kwiaty rurkowe mają natomiast symetrię promienistą, zazwyczaj są niepozorne, żółto zabarwione i płodne. W kwiatostanie dalii ulokowane są w części centralnej.

Przez lata hodowcy dążyli do osiągnięcia kwiatostanów składających się z jak największej liczby kwiatów języczkowych. Dążono również do uzyskania równych kształtów samych kwiatów języczkowych. Tak powstały kwiatostany pełne, tak dziś podziwiane, o zróżnicowanych kształtach i wielkości.

Obecnie miłośnicy dalii dzielą je na kilka grup właśnie ze względu na kształt i budowę kwiatostanów. Jedną z takich klasyfikacji można znaleźć na stronach The National Dahlia Society. Wg tego podziału wyróżniamy m.in. następujące grupy dalii:

Dalie o kwiatostanach pojedynczych
Grupa 1 – dalie o kwiatostanach pojedynczych (Single-flowered Dahlias)
Zewnętrzną część okółka stanowią kwiaty języczkowe, ułożone zazwyczaj w jeden okółek. W środku kwiatostanu występują liczne, drobne kwiaty rurkowe, zazwyczaj żółto zabarwione. Średnica kwiatostanu zwykle poniżej 10 cm. Są to najprostsze kwiatostany spotykane m.in. u dalii jednorocznych (uprawiane z siewu).

Grupa 2 - dalie o kwiatostanach anemonowych (Anemone-flowered Dahlias)
Kwiatostan zbudowany z jednego lub większej liczby zewnętrznych okółków kwiatów języczkowych, zazwyczaj płaskich. Wnętrze kwiatostanu wypełniają powiększone kwiaty rurkowe, większe niż w przypadku kwiatostanów pojedynczych. Średnica kwiatostanu 10-15 cm.

Grupa 3 - o dalie kwiatostanach kołnierzykowych/kryzowanych (Collerette Dahlias)
Kwiatostany mają zewnętrzny pojedynczy okółek dużych, zwykle płaskich kwiatów języczkowatych; następnie znajduje się wewnętrzny pierścień krótszych kwiatów języczkowych (kołnierz) dookoła centralnie położonych kwiatów rurkowatych. Oba pierścienie kwiatów języczkowych mają często kontrastowe barwy. Średnica kwiatostanu 10-15 cm.

Grupa 4 - dalie o kwiatostanach grzybieniowych/peoniowych (Waterlily Dahlias)
Kwiatostany pełne, zbudowane z kwiatów języczkowych, raczej płaskich lub lekko zgiętych na brzegu. Kwiatostany sprawiają wrażenie dość płytkich, podobnych do kwiatów lilii wodnych. Wysokość kwiatostanu nie przekracza 1/3 jego średnicy. Kwiatostany o zróżnicowanych wymiarach.

Grupa 5 - dalie o kwiatostanach dekoracyjnych (Formal Decorative Dahlias)
Bardzo liczna grupa o kwiatostanach pełnych, składających się prawie wyłącznie z płaskich, szerokich kwiatów języczkowych. Kwiatostany mogą dochodzić do ponad 30 cm średnicy.

Grupa 6 - dalie o kwiatostanach kulistych (Ball Dahlias)
Kwiatostany bardzo pełne, w kształcie kuli czasami lekko spłaszczonej na wierzchołku. Kwiaty języczkowe ułożone są spiralnie, zazwyczaj wygięte i tępo zakończone. Średnica kwiatostanów waha się w granicach 5-15 cm.

Grupa 7 - dalie o kwiatostanach pomponowych (Pompon Dahlias)
Kwiatostany podobne do kulistych, ale o znacznie mniejszych wymiarach i z ciasno ułożonymi kwiatami języczkowymi, które zwijają się na całej długości do środka. Średnica kwiatostanu nie przekracza 5 cm.

Grupa 8 - dalie o kwiatostanach kaktusowych (Cactus Dahlias)
Kwiatostany pełne, o kwiatach języczkowych wąskich, spiczasto zakończonych, z płatkami o brzegach wywiniętych do dołu na więcej niż połowa swojej długości. Wierzchołki płatków często zaostrzone i mocno wygięte do góry, Średnica kwiatostanu w granicach 10-25 cm.

Grupa 9 - dalie o kwiatostanach półkaktusowych (Semi-Cactus Dahlias)
Dalie o kwiatostanach pełnych pośrednich między dekoracyjnymi a kaktusowymi. W porównaniu do dalii kaktusowych płatki kwiatów języczkowych są tu szersze u podstawy i podwinięte najwyżej do 1/3 długości od wierzchołka. Kwiatostany o średnicy w granicach 10-30 cm.


Grzegorz Fiedorowicz

Dalie o kwiatostanach dekoracyjnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz