sobota, 30 lipca 2016

Kortowska kolekcja dalii i wolontarusz z USA


W pobliżu szklarni Wydziału Biologii i Biotechnologii (na terenie Ogrodu Dydaktyczno-Doświadczalnego, ul. Heweliusza 22, Olsztyn – Kortowo) w bieżącym roku zostały wysadzone dalie z wydziałowej kolekcji. Rosną tam głównie dalie zaliczane do odmian dekoracyjnych, nieco mniej jest odmian z grupy kaktusowych i pomponowych. Łącznie zgromadzono ponad 200 odmian dalii. Można będzie je oglądać podczas IV Olsztyńskiej Wystawy Dalii, odbywającej się w dniach 10 - 11 września 2016 roku. Większość dalii kwitnie już w tej chwili.

Dalie zostały wysadzone do ziemi na początku maja. Cały czas trwają prace pielęgnacyjne związane z usuwaniem chwastów, nawadnianiem, nawożeniem oraz stawianiem podpór. W pracach tych pomagają pracownicy WBiB (Alina Szarejko, Grzegorz Fiedorowicz), doktoranci (Klaudia Bojarowska, Monika Czermińska) oraz wolontariusze (Magda Pitura, Iwona Pauk oraz Marek Chyliński). Co ciekawe, Marek przyjechał do Polski na studia ze Stanów Zjednoczonych. Chce poznać swoje polskie korzenie oraz nauczyć się języka polskiego. Uważa on, że kontakt z naturą oraz otaczanie się pięknem ma dobroczynny wpływ na człowieka, z czym się całkowicie zgadzam.

Jednocześnie zapraszam wszystkich chętnych do pomocy przy pielęgnacji dalii w każdy czwartek w godz. 9:00 – 13:00. Miejsce spotkania - szklarnia Wydziału Biologii i Biotechnologii na terenie Ogrodu Dydaktyczno-Doświadczalnego, ul. Heweliusza 22, Olsztyn – Kortowo.


Teresa Jagielska
fot. Grzegorz Fiedorowicz
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz