czwartek, 14 lipca 2016

Arteterapia dla każdego


Arteterapia wywodzi się z kultury starożytnej Grecji i Rzymu jako element holistycznej idei leczenia.W latach trzydziestych ubiegłego wieku arteterapię zaczęto stosować w Stanach Zjednoczonych uznając, że proces tworzenia działa uzdrawiająco i poprawia jakość życia.Freud jako twórca psychoanalizy określił sztukę jako efekt procesów pierwotnych - myślenie symboliczne, nieświadome w przeciwieństwie do procesów wtórnych- myślenie racjonalne i analityczne.

Jedną z form stosowanych w arteterapii są sztuki plastyczne. Ekspresja graficzna odkrywa emocje, rozładowuje napięcia, kompensuje braki i niepowodzenia, zaspokaja potrzebę akceptacji siebie i poczucie własnej wartości oraz potrzebę rozwoju społecznego.Malowanie jest prostą formą wyrazu, którą posługujemy się od dziecka nawet przed rozwojem funkcji mowy. W tej naturalnej aktywności możemy skorzystać z bogactwa natury w postaci barwników roślinnych. Ich źródłem są owoce, warzywa, kwiaty i liście roślin oraz niektóre przyprawy kuchenne..Najłatwiej możemy uzyskać roślinny barwnik żółty, następnie czerwony i zielony, najtrudniej zaś niebieski i czerń. Obrazy, które namalujemy sokiem owocowym nie będą trwałe, gdyż barwniki naturalne szybko ulegają degradacji pod wpływem światła i temperatury. Jednak w chwili kiedy powstają intensywność i pełnia kolorów jest niesamowita. Każda forma tworzenia angażuje człowieka w sposób holistyczny i działa rozwojowo.Wykorzystanie bezpiecznych, barwników naturalnych w tym procesie jest również bliskie człowiekowi w aspekcie ekologicznym.

W szklarni Wydziału Biologii i Biotechnologii odbyły się warsztaty " Malowanie roślinami" z okazji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki w poprzednich edycjach oraz Nocy Biologów. Były to zajęcia z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej. Barwniki roślinne to grupa związków organicznych o zróżnicowanej budowie chemicznej. Wiedzę o ich właściwościach mogliśmy użyć do wzmocnienia lub zmiany koloru przy pomocy bezpiecznych środków kuchennych. Korzystaliśmy też z metody malowania palcami używając samodzielnie przygotowanego żelu zabarwionego sokiem owocowym.

W czasie bieżących Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki 22 września 2016 r w godzinach od 16.00 do 18.00 odbędzie się prezentacja przygotowania i zastosowania barwników roślinnych w szklarni Wydziały Biologii i Biotechnologii.

Teresa Jagielska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz