czwartek, 8 marca 2012

Aktulane badania Wydziału Biologii i Biotechnologii

Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został powołany 06. grudnia 1996 r. pod nazwą Wydział Biologii. Jest jednym z 16 wydziałów UWM w Olsztynie. Od 1999 roku Wydział ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk biologicznych z zakresu biologii, a od 2001 stopnia doktora habilitowanego nauk biologicznych w dyscyplinie biologia. Jest kontynuatorem tradycji akademickich jednostek przyrodniczych, które funkcjonowały od początku powołania szkolnictwa wyższego na Warmii i Mazurach, tj. od 1950 roku Wyższej Szkoły Rolniczej, a od 1974 roku Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Od stycznia 2012 r. wydział zmienił nazwę na Wydział Biologii i Biotechnologii.

Obecnie na Wydziale zatrudnionych jest 26 samodzielnych pracowników naukowych (15 prof. i 11 dr hab.), 66 doktorów i jeden wykładowca. Na Wydziale Biologii i Biotechnologii kształci się obecnie 689 studentów na dwóch kierunkach: biologia i biotechnologia. Realizowane kierunki kształcenia zostały poddane procedurze akredytacyjnej prowadzonej przez odpowiednie Komisje; kierunek – Biologia ma akredytacje PKA i UKA, kierunek – Biotechnologia akredytację PKA. W prowadzonych na Wydziale studiach doktoranckich bierze obecnie udział 60 doktorantów.

Badania naukowe są aktualnie realizowane w ramach 12 zadań w ramach działalności statutowej, 35 grantów MNiSW i NCN (w tym 32 to projekty własne i habilitacyjne, 3 promotorskie), jednego projektu w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Iuventus Plus, trzech projektów zamawianych przez podmioty gospodarcze, jednego finansowanego przez Polsko-Norweski Fundusz Badań Naukowych. Istotnym dla rozwoju jakości kształcenia i podwyższania kompetencji kadry był realizowany przez Wydział od roku 2009 projekt POKL 04.01.01-00-178/09 pt. „Rozszerzenie i udoskonalenie oferty edukacyjnej skierowanej do osób spoza uczelni oraz podwyższanie jakości nauczania i kompetencji kadry akademickiej” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Badania prowadzone w poszczególnych jednostkach Wydziału Biologii są powiązane z procesami dydaktycznymi na poszczególnych kierunkach kształcenia, także poprzez opiekę nad studentami wykonującymi prace magisterskie lub licencjackie, oraz umożliwienie studentom – o sprecyzowanych zainteresowaniach naukowych – udziału w badaniach prowadzonych w 10 funkcjonujących studenckich kołach naukowych.

Na Wydziale rozwijane są następujące specjalności naukowe: biochemia żywności, biologia rozrodu zwierząt, biotechnologia roślin, cytogenetyka zwierząt, ekologia ewolucyjna, geobotanika, genetyka roślin, hydrobiologia, mikologia stosowana, neuroanatomia, parazytologia, proteomika roślin, taksonomia i biologia zwierząt. Tematyka i zakres realizowanych zadań badawczych mieści się w priorytetowych dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego obszarach nauki zorganizowanych w grupy problemowe.

Zadania badawcze proponowane do realizacji w roku 2012 na Wydziale Biologii skupiają się w czterech grupach problemowych:
• różnorodność biologiczna i jej ochrona,
• molekularne aspekty regulacji procesów fizjologicznych u zwierząt,
• środowiskowe uwarunkowania zdrowia człowieka i zwierząt,
• wykorzystanie biotechnologii do poprawy cech użytkowych roślin
i zwierząt.

Tematyka badań dotyczy taksonomii, genetyki, biochemii, anatomii i morfologii funkcjonalnej oraz biologii zwierząt, roślin, grzybów i mikroorganizmów. Badania roślin dotyczą, m. in. ewolucji molekularnej wybranych gatunków roślin, różnorodności biologicznej roślin Polski Północno-Wschodniej i aktywnej ochrony jej zasobów, doskonalenia metod transformacji genetycznej wybranych gatunków roślin uprawnych oraz poznawaniu biochemicznych podstaw kiełkowania nasion. Badania zwierząt dotyczą systematyki, czyli taksonomii, filogenezy i klasyfikacji, oraz biologii i fizjologii rozrodu.

W ostatnich latach nastąpiło znaczące wzbogacenie bazy dydaktyczno-naukowej w postaci
Laboratorium Diagnostyki Molekularnej z pracowniami: analizy kwasów nukleinowych, cystometrii przepływowej, analizy białek, mikroskopową, zwierzęcych kultur in vitro, hodowli roślin i roślinnych kultur in vitro, mikrobiologiczną, izotopową, immunohistochemiczną oraz Centrum nutri-bio-chemicznego z pracowniami bioróżnorodności mikroorganizmów i roślin, biochemii i fizjologii roślin i nasion, taksonomii i filogenezy zwierząt, fizjologii i ekologii zwierząt.

T.K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz