Na Olsztyńskie Dni Nauki i Europejską Noc Naukowców (12-23 września), pracownicy Wydziału Biologii przygotowali kilka propozycji, m.in. wykład prof. Stanisława Czachorowskiego pt. "Czy warmiński Kłobuk został zmodyfikowany genetycznie". Ten interdyscyplinarny wykład odbedzie się w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne, ul. Dybowskiego 11, Sala Kongresowa, w dniu 23 września 2011 r. (godz. 19:30-20:10).
Czy warmiński Kłobuk został zmodyfikowany genetycznie i jest GMO?
Na wstępie będzie mowa o naukowym odkryciu dinozaura o nazwie Smok wawelski, subtelnym dowcipie naukowców oraz o wykryciu krzyżówek między Homo sapiens a neandertaklczyckiem i denisowiańczykami, wykrytych dzięki badaniom genetycznym.
W legendach ludowych Kłobuk to demon domowy, albo człekokształtny albo przypominający czarnego koguta-zmokłą kurę. Ostatnio Kłobuk wiązany jest także z dziuplami w przydrożnych drzewach (alejach). Co spowodowało zmianę siedliska i behawioru tego naszego ludowego demona? Czy jest to sprawka naukowców, którzy w labaratorium zmodyfikowali genetycznie Kłobuka i wypuścili do środowiska? A może to przykład procesów ewolucyjnych w środowisku zmienionym przez człowieka (synantropizacja i synurbizacja)?
Wykład będzie poruszał elementy etnograficzne – Kłobuk w mitologii ludowej, w nawiązaniu do mitologii Słowian oraz historii naszego regionu, wpływu Prusów, podboju ich ziem przez Krzyżaków i napływu ludności z Mazowsza. W wykładzie będzie nawiązanie do aktualnego problemu ochrony alei przydrożnycyh i drzew dziuplastych (problem ważny w naszym regionie w związku z modernizacja dróg oraz potrzeba zachowania ważnego elementu turystycznego i krajobrazowego), nawiązanie do gatunków parosolowych takich jak pachnica dębowa (Osmoderma eremita, gatunek z listy Natura 2000 – a więc aspekt ogólnoeuropejski). W końcu będzie nawiązanie do badań molekularnych i biologii molekularnej, celu i sposobu tworzenia GMO, wprowadzania ich do środowiska i ewentualnych zagrożeń.
Będzie więc to wykład interdyscyplinarny, łączący etnografię historię, ekologię i biologię molekularną w powiązaniu do ogólnych problemów regionu (markowych produktów turystycznych) i europejskich. Będzie przykładem jak można wykorzystać osiągnięcia naukowe w codziennym życiu. Forma wykładu będzie łączyła elementy baśniowe i widowiskowością; umożliwi odbiór osób o różnym przygotowaniu biologicznym.
O kolejnych propozycjach Wydziału Biologii na 9. Olsztyńskie Dni Nauki jeszcze niebawem napiszemy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz