środa, 28 września 2011

Inauguracja 2011/12 - przemówienie dziekana

(…)
Inauguracja roku akademickiego jest jedną z ważniejszych dat w kalendarzu wydarzeń każdego wydziału. Jest to też szczególnie ważny moment dla tych spośród Państwa, którzy dzisiaj otrzymają indeks naszego Wydziału. Zaczynacie nowy etap w życiu, z nowymi nadziejami, z nowymi oczekiwaniami. Jest to zatem głównie Wasze święto.
(…)
Obecna kadencja władz Wydziału jest nietypowa. Przez większą jej część, do połowy mijającego roku akademickiego, do chwili objęcia stanowiska wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk, Dziekanem Wydziału był prof. Ryszard Górecki. Z tego miejsca, za dotychczasową pracę na rzecz Wydziału, chcę Panu Profesorowi gorąco podziękować.
(…)
Wydział Biologii jest jednym z 16 wydziałów istniejących na Uniwersytecie. W jego skład wchodzi 11 jednostek organizacyjnych, w tym 10 katedr oraz Laboratorium Diagnostyki Molekularnej. Kadrę Wydziału stanowi: 15 profesorów tytularnych, 11 doktorów habilitowanych, 66 doktorów, 1 magister oraz 36 pracowników administracyjno-technicznych.

Drugim filarem społeczności akademickiej są nasi studenci. W rozpoczynającym się roku akademickim naukę podejmie 671 studentów, w tym na biologii 188 osób a na biotechnologii 483. W tej grupie 308 osób podejmie naukę na I roku studiów I i II stopnia.
Od początku istnienia Wydziału realizujemy dwa kierunki studiów: biologię z dwiema specjalnościami: Biologia środowiskowa i Biologia molekularna oraz Biotechnologię ze specjalnościami Biotechnologia przemysłowa, Biotechnologia środowiskowa, Biotechnologia w medycynie weterynaryjnej i, od zaczynającego się roku akademickiego, Biotechnologia molekularna. Oba kierunki zostały pozytywnie ocenione przez Państwową Komisję Akredytacyjną. Znaczna część zajęć prowadzona jest we współpracy z innymi wydziałami Uczelni: m.in. Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej, Nauk o Żywności, Ochrony Środowiska i Rybactwa a także z Polską Akademią Nauk. Myślę, że ta współpraca będzie się zacieśniać. Musimy pamiętać, że za kilka dni wejdzie w życie nowa ustawa: Prawo o Szkolnictwie Wyższym i związane z tym nowe wymogi stawiane wyższym uczelniom. W najbliższym czasie czeka nas sporo pracy, by te kryteria spełnić.

Drugą składową pracy Wydziału, poza dydaktyką, są badania naukowe. Z każdym rokiem notujemy wzrost liczby publikacji naszych pracowników, szczególnie tych najwartościowszych, zamieszczonych w czasopismach z tzw. Listy Filadelfijskiej. Wydział, mimo że jest jednym z najmniejszych na uczelni, od pewnego już czasu plasuje się w czołówce wydziałów pod względem ilości i wartości pozyskanych grantów. W mijającym roku akademickim realizowaliśmy łącznie 41 różnych grantów na łączną kwotę ok. 2 milionów złotych, które w tej chwili są podstawowym źródłem finansowania badań. Ważne jest zatem, by pracownicy Wydziału byli w dalszym ciągu co najmniej tak samo aktywni, i przy tym skuteczni, w pozyskiwaniu kolejnych grantów. Impulsem do podniesienia jakości badań staną się, jak sądzę, licznie odbyte przez naszych pracowników, staże zagraniczne i krajowe, w ramach niedawno zakończonego projektu finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny. Mam nadzieję, że nawiązana w ten sposób współpraca naukowa z innymi ośrodkami zaowocuje wartościowymi publikacjami.

Niezbędnym do prowadzenia badań jest też odpowiednie wyposażenie. Możemy się pochwalić, że w ostatnim roku wzbogaciliśmy się o szereg urządzeń, wielomilionowej wartości, zakupionych w ramach Centrum Nutri-Bio-Chemicznego, czy też Pracowni Biologii Nasion istniejącej przy naszej Katedrze Fizjologii i Biotechnologii Roślin. Od niespełna roku działa też wydziałowe Laboratorium Diagnostyki Molekularnej z unikatowym sprzętem, wykorzystywanym także przez pracowników innych wydziałów. Myślę, że nasze możliwości prowadzenia badań są rzeczywiście duże, należy je jedynie optymalnie, w domyśle jeszcze lepiej, wykorzystać.
(…)
Inauguracja nowego roku akademickiego skłania do przedstawienia planów Wydziału na najbliższą przyszłość. W przyszłym roku akademickim uruchamiamy nowe specjalności: biologię medyczną, biologię z nauczaniem chemii, bioinformatykę. Sądzę, że konieczne będą prace nad kolejnymi specjalnościami i modyfikacja programów studiów już istniejących, tak by wyjść naprzeciw potrzebom rynku pracy. Należy przy tym brać pod uwagę głosy studentów, myślę tu o ankietach oceniających zajęcia dydaktyczne czy też opinie studentów biorących udział w pracach wydziałowej komisji dydaktycznej. Uważam, że potrzebna jest ściślejsza współpraca z pracodawcami, zarówno na etapie tworzenia programów studiów, jak i prowadzenia zajęć. Sądzę również, że konieczne jest uruchomienie zajęć w języku angielskim, nie tylko dla studentów z Polski. Programy studiów w języku angielskim są już przygotowane, za zgodą władz rektorskich spróbujemy je uruchomić.

Jest sprawą istotną by badania naukowe współgrały z prowadzonymi kierunkami studiów. W przypadku biologii nie ma z tym żadnego problemu, w mniejszym stopniu natomiast rozwinięte są badania związane z biotechnologią. Jest zatem niezbędne by rozszerzyć prowadzone przez pracowników Wydziału badania z tego obszaru. Z tym związane jest także nabycie uprawnień do nadawania stopnia doktora w zakresie biotechnologii. Pierwsze działania w tej sprawie zostały już podjęte. Badania z dziedziny nauk przyrodniczych są niezwykle kosztowne. W naszym przypadku są finansowane głównie z grantów Narodowego Centrum Nauki. Liczba tych grantów jest zadowalająca, co nie znaczy, że nie mogłaby być wyższa. Brakuje natomiast grantów unijnych i to trzeba zmienić.

Droga młodzieży! Żyjemy w tzw. trudnych czasach, w okresie światowego kryzysu ekonomicznego. Te trudne czasy szczególnie boleśnie dotykają młode osoby, wchodzące w dorosłe życie. Socjologowie ukuli termin prekariat. Jest to nazwa nowej klasy społecznej obejmującej także młodych, wykształconych, bezrobotnych, a przez to w dużym stopniu wykluczonych, ludzi. Na Zachodzie wspomina się o „pokoleniu iPODa”, przy czym nie jest to nazwa znanego urządzenia ale skrót od słów insecure, pressured, overtaxed, debtridden czyli niepewni, pod presją, nadmiernie opodatkowani, zadłużeni. Wspomina się wręcz o straconym pokoleniu. Za 2, 3 lub 5 lat również Wy zaczniecie rozglądać się za pracą i należy zrobić wszystko, zaczynając już teraz, by Wasza sytuacja była lepsza od sytuacji wielu Waszych starszych kolegów. Moim zdaniem, najlepszą receptą jest inwestowanie w siebie, w swoje wykształcenie. Myślę, że bardziej wytężona praca, różnego rodzaju działalność w okresie studiów, będzie lepszym rozwiązaniem od nadziei, że za kilka lat kryzys minie i problem sam się rozwiąże. Wykorzystajcie zatem wszelkie możliwości jakie dają Wam studia w UWM. Korzystajcie z międzynarodowych i krajowych programów wymiany studentów Erasmus, MOST i MOSTAR. Angażujcie się w badania naukowe pracowników Wydziału, nie tylko przy okazji pisania pracy dyplomowej. Działajcie w kołach naukowych i samorządzie studenckim. To też pewna forma doświadczenia, którą można wykazać się przed pracodawcą. Także nowy regulamin przyznawania stypendiów dla najlepszych studentów promuje taki właśnie rodzaj aktywności, sama średnia ocen ze studiów nie jest już jedynym kryterium.

Oczywiście nie samą nauką człowiek żyje. Kortowo jest wyjątkowym kampusem, bardzo szczególnym miejscem. Oferuje, żeby nie powiedzieć kusi, liczne możliwości miłego spędzenia czasu. Nie będę ich tutaj wymieniał bo jestem spokojny, że sami bardzo szybko je odkryjecie. Zachęcanie do korzystania z tej oferty także, mam wrażenie, nie jest potrzebne. Jedyne co mogę nieśmiało zaproponować to pewien umiar w korzystaniu z uciech życia studenckiego.
Życzę Wam abyście zdobyli rzetelną wiedzę, która pozwoli Wam sprostać wymaganiom konkurencyjności i podejmować optymalne decyzje. Oczywiście, przede wszystkim życzę Wam byśmy w tym samym gronie spotkali się na uroczystości wręczenia dyplomów ukończenia studiów.
Wszystkim Państwu, życzę wielu satysfakcji i sukcesów w nowym roku akademickim.
Rok akademicki 2011/2012 ogłaszam za otwarty.

(Obszerne fragmenty wystąpienia Dziekana, dr hab. Tadeusza Kaminskiego prof. UWM)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz