środa, 31 sierpnia 2016

Edukacyjny upcykling i ochrona owadów zapylających


(Fot. Mazurski Park Krajobrazowy, efekt Wielkiego Dnia Pszczół)
Niedawno Wydział Biologii i Biotechnologii rozpoczął edukacyjną i naukową współpracę z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym. Pod koniec maja odbyła się konferencja naukowa (Krutynia - rzeka wielu kultur i bogactwa wspomnień) oraz mały piknik edukacyjny wraz plenerem malarski w ramach Dnia Bociana Białego.


Miałem okazję w Krutyniu spotkać nie tylko naszych absolwentów (kierunek biologia) ale i wspólnie planować kolejne przedsięwzięcia. Jednym z efektów tej wzajemnej inspiracji jest poprawiony hotel dla owadów (miejsce do gniazdowania dla owadów zapylających) - widoczny na załączonych fotografiach. Twórczo i estetycznie wkomponowane zostały malowane, stare dachówki,  Jakkolwiek osobiście nie mogłem uczestniczyć  sierpniowym Wielkim Dniu Pszczół, to jednak pomysł z malowanymi dachówkami (tematem lokalna bioróżnorodność) udało się zrealizować i to w połączeniu z "hotelem" dla owadów - siedliskiem dla pszczół samotnic.

Dachówkowy pomysł na edukacyjny upcykling rozwija się. Można go oglądać nie tylko przed budynkiem wydziału. Kolejna wystawa prac dachówkowo-bioróżnorodnowościowych pokazana zostanie w czasie Europejskiej Nocy Naukowców, we wrześniu br.

Stanisław Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz