poniedziałek, 28 września 2015

Relacja z aktywnego uczestnictwa w VI Konferencji Polskiego Towarzystwa Agronomicznego w Krakowie

W dniach 17-19 września 2015 roku w Krakowie na Uniwersytecie Rolniczym miała miejsce VI Konferencja Polskiego Towarzystwa Agronomicznego pt.: "Badania i innowacje w produkcji roślinnej”. Konferencje PTA to naukowe imprezy odbywające się w odstępach dwuletnich. Poprzedni (V.) zjazd PTA miał miejsce w Bydgoszczy na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w 2013 roku. Jestem co prawda młodą osobą, ale aktywnie uczestniczę w wielu różnych konferencjach krajowych, zarówno tych dla młodych adeptów nauki (konferencje studenckie i doktoranckie) oraz tych bardziej poważnych (konferencji na których można spotkać doktorów, profesorów i doktorantów). Niektóre konferencje oraz oprawa okołokonferencyjna bardziej lub mniej mi się podoba. Niemniej jednak, sama poprzez obserwacje organizacji konferencji dużo się uczę i wyciągam odpowiednie wnioski. Może kiedyś będę miała możliwość bycia w komitecie naukowym czy naukowo-organizacyjnym, celem zorganizowania konferencji na wysokim poziomie.

VI konferencja PTA to duże przedsięwzięcie. Gościli na niej naukowcy z zagranicy oraz z wielu ośrodków naukowych z kraju. Jednak, co bardzo przykuło moją uwagę to wspaniała organizacja strony internetowej. Za którą pewnie stał sztab ludzi, zarządzający wszelkimi nowinkami i wiadomościami dotyczącymi konferencji. Od samego początku (kiedy oczywiście dokonałam rejestracji na konferencję), byłam na bieżąco informowana w formie newsletterów przesyłanych na mój mail kontaktowy, na jakim etapie idą przygotowania do VI PTA. Krakowscy Organizatorzy PTA regularnie wysyłali swoim uczestnikom newslettery z najnowszymi informacjami o konferencji. Znaleźć tam można było: statystyki odwiedzin strony internetowej, uczestnictwo w konferencji z podziałem na kraje, jednostki naukowe, informacje na temat firm sponsorujących konferencję oraz patronat konferencyjny. Poprzez newsletter dokonywano rezerwacji i potwierdzeń noclegów, uczestnictwa w uroczystej kolacji, dokonania wyboru wyjazdu na imprezę (zwiedzanie Zamku Królewskiego czy Wieliczki). Na bieżąco uzupełniana była lista posterów prezentowanych podczas dwudniowej sesji posterowej.

Podczas konferencji wysłuchałam wielu ciekawych wykładów dotyczących szeroko pojętej agronomii. Obejrzałam wiele naukowych posterów. A co najważniejsze porozmawiałam z wieloma osobami na tematy zarówno związane i niezwiązane z nauką. Nieodłącznym elementem zjazdu PTA jest uroczysta kolacja, wyjazd kulturalny do teatru (jak to miało miejsce w tym roku) oraz wycieczka kulturalno-krajoznawcza. Program zjazdu PTA wypełniony był po brzegi wydarzeniami naukowymi i kulturalnymi.

VI konferencja PTA w moim mniemaniu to wielkie naukowe przedsięwzięcie z organizatorami z prawdziwego zdarzenia. Komitet naukowy oraz organizacyjny poważnie zorganizował całą oprawę konferencji (czytelność strony internetowej, informacje na temat dojazdów i miejsc noclegowych, newslettery konferencyjne oraz elastyczną komunikację mailową uczestników konferencji w sprawie pytań związanych z wieloma aspektami dotyczącymi konferencji). Obecność kadry naukowej z wielu ośrodków zarówno krajowych i zagranicznych oraz wielu naukowców tych młodszych i tych starszych, sprawiła, że wymiana myśli była bardzo dynamiczna podczas przerw kawowych i paneli poświęconych na dyskusję.

Dobra organizacja to połowa sukcesu, jeśli mówić o organizowaniu konferencji lub jakiegokolwiek przedsięwzięcia. Zaś konferencja VI PTA, na której prezentowałam swój autorski poster to bardzo profesjonalnie przygotowana konferencja, na której wielu młodych agronomów mogło się wiele nauczyć zarówno ze strony organizacyjnej, merytorycznej i naukowej. Dla ciekawych jak wygląda strona internetowa VI konferencji PTA zamieszczam linka http://www.konferencjapta.pl/ Zarówno Organizatorom VI PTA oraz olsztyńskiemu Oddziałowi PTA składam serdeczne podziękowania za możliwość uczestnictwa i zaproszenie na to naukowe wydarzenie.

Natalia Machałek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz