piątek, 24 kwietnia 2015

Świat Roślin 2015 - majówka z etnobotaniką

 
Fascynujący Świat Roślin 2015, 21 maja 2015
Uczelnia: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Miejsce: Przystań Kortowska, Szklarnie Kortowskie (Kortowo, miasteczko uniwersyteckie)

Organizatorzy: Wydziały - Biologii i Biotechnologii, Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Stowarzyszenie PRO-Natura, Akademicki Klub Płetwonurków Skorpena

Hasło tegorocznej akcji „Majówka z etnobotaniką”

Rośliny kosmetyczne w użyciu
Osoba odpowiedzialna: dr Anna Źróbek-Sokolnik, dr Aldona Fenyk mgr A.M. Gomolińska. Wykonawcy: Dr Magdalena Kucewicz, dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM.
Człowiek od zarania swojego istnienia poszukiwał w otaczającym go środowisku specyfików poprawiających zdrowie i urodę. Na zasadzie prób i błędów poznawał właściwości otaczających go roślin. Dzięki ich wytrwałej pracy i poświęceniu znamy dziś właściwości lecznicze i kosmetyczne kilkunastu tysięcy roślin z całego świata. Czy w domu można zrobić krem? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Czego potrzebujemy poza roślinami? Co jeszcze jest potrzebne do produkcji kremu? Skąd się bierze zapach w kremie? Co ma wspólnego owca z kremem? Na naszym stoisku odpowiemy na te i wiele innych pytań, ponadto pokażemy jak zrobić kosmetyki, które wykonywały nasze babcie oraz te współczesne. Przystań Kortowska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody 9.00 – 17.00.

Zapomniane rośliny w kuchni
Osoba odpowiedzialna: Dr Aldona Fenyk
Wykonawcy: Dr Magdalena Kucewicz, dr Anna Źróbek-Sokolnik, dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM
 Od zarania wieków człowiek wykorzystywał rośliny do spożywania, wiele z nich zostało zapomnianych, a są bogate w wiele substancji cennych dla człowieka - poznamy ich smaki na nowo (np. pokrzywa, czosnek niedźwiedzi, kurdybanek, trybula, mniszek, babka i inne…..) Przystań Kortowska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody 9.00 – 17.00.

Rośliny surwiwalowe – jak przetrwać w terenie?
Osoba odpowiedzialna: dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM
Wykonawcy: Dr Magdalena Kucewicz, dr Aldona Fenyk, dr Anna Źróbek-Sokolnik, dr Monika Szczecińska, dr hab. Jakub Sawicki, prof. UWM, Mgr Jarosław Chmielewski.
W terenie możemy przeżyć bez mydła, jedzenia i picia. Dzięki znajomości roślin i ich własności możesz np. w lesie przetrwać: wyżywić się, być czystym i w razie uszkodzeń ciała wyjść również z tego cało, poznamy rośliny, które nam to umożliwią. Przystań Kortowska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody 9.00 – 17.00.

Jak oglądać rośliny w wodzie?
Osoba odpowiedzialna: dr Piotr Dynowski
Wykonawcy: dr Anna Źróbek-Sokolnik
 Przystań Kortowska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody 9.00 – 17.00

Grzyby uzależnione od roślin
Osoba odpowiedzialna i wykonawca: Dr Darek Kubiak, dr Ewa Sucharzewska
Przybliżenie bogactwa morfologicznego i taksonomicznego grzybów i porostów w różny sposób powiązanych z roślinami. Obserwacje makro- i mikroskopowe grzybów – saprotrofy, pasożyty i symbionty roślin. Wystawa porostów. Centrum Biologiae Ul. Oczapowskiego 1A Sala 303 9.00-10.00 10.10- 11.10 11.20-12.20. Rezerwacja tel.  523 42 95

Terapia zajęciowa w ogrodzie (hortiterapia dla wszystkich)
Osoba odpowiedzialna i wykonawca: Dr Beata Płoszaj - Witkowska.
Zajęcia dla różnych grup wiekowych pokazujące typ zajęć terapeutycznych z siewu nasion roślin jednorocznych wprost do gruntu. Ogród dydaktyczno doświadczalny ul. Heweliusz 22 – kolekcja roślin ozdobnych 12.00-13.00 13.00-14.00. Rezerwacja tel. 508109060

Wystawa roślin egzotycznych połączona z mini- warsztatami przygotowania sadzonek z wybranych roślin
Osoba odpowiedzialna i wykonawca: Mgr Teresa Jagielska Dr Sylwia Okorska.
Różnorodny świat roślin zadziwia swoim bogactwem. Flora naszego klimatu jest nam bardziej znana niż np. rośliny tropikalne, subtropikalne i sukulenty. W szklarni znajdziemy się na tajemniczej odległej wyspie w otoczeniu roślin egzotycznych. Będziemy mogli przyjrzeć się im z bliska, dotknąć i z wybranych zrobić sadzonkę. Szklarnia Wydziału Biologii i Biotechnologii Ul.Heweliusza 22 Katedra Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin 9-14.

Hanna Ciecierska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz