wtorek, 4 czerwca 2013

Życie ukryte w drzewie - grzyby (konkurs fotograficzny)


Grzyby związane z drzewami fascynują bogatymi barwami i rozmaitością kształtów swoich owocników. Owocniki te, czyli widzialna część grzybni ukrytej w drewnie, pełnią funkcję organów pozwalających grzybom wytwarzać i rozsiewać zarodniki powstające w wyniku rozmnażania płciowego. Sama grzybnia rozrastająca się w drewnie żywych bądź martwych drzew jest niewidoczna w przypadku większości gatunków grzybów. Mimo, że grzyby zasiedlające drewno żywych drzew często prowadzą do ich śmierci (np. przez wyczerpanie pokarmowe żywiciela), to ich obecność nie ma negatywnego charakteru. Są one przecież nieodłączną częścią żywej przyrody! Grzyby pełnią rolę organizmów eliminujących osłabione lub chore osobniki drzew i często ich obecność jest widocznym efektem, a nie przyczyną osłabienia drzewa. Jako reducenci, grzyby rozkładają m.in. celulozę i ligninę, co jest niezbędne do powtórnego włączenia związków uwięzionych w tkankach roślinnych do obiegu materii. Część gatunków grzybów zasiedlających drewno nie ginie po śmierci swojego żywiciela, a kontynuuje swój rozwój korzystając z energii nagromadzonej w martwej materii.

Liczba gatunków grzybów związanych z drewnem jest bardzo duża. Wiele gatunków to polifagi, które mogą rozwijać się w wielu gatunkach drzew i krzewów. Do tej grupy należy np. hubiak pospolity Fomes fomentarius. Większość gatunków grzybów ma jednak zdecydowane preferencje do grupy drzew (iglaste bądź liściaste) lub do konkretnego gatunku lub grupy gatunków z jednego rodzaju (np. biało porek brzozowy Piptoporus betulinus rośnie wyłącznie na brzozach). Na przykładzie grzybów zasiedlających drzewa i drewno można również obserwować sukcesję, ponieważ niektóre gatunki mogą rozwijać się tylko wtedy, gdy następują po innych, przygotowujących im miejsce do życia.

Celem konkursu „Życie ukryte w drzewie – grzyby” jest ukazanie rozmaitości gatunków grzybów zasiedlających drewno, pokazanie piękna owocników i ich zróżnicowania. Celem jest też zachęcenie do wnikliwej obserwacji tego, czego w lasach i parkach zazwyczaj nie zauważamy i nie doceniamy – rozmaitości przejawów życia.

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym organizowanym przez Polskie Towarzystwo Mykologiczne, stowarzyszenie grupujące ludzi zajmujących się profesjonalnie i amatorsko szeroko rozumianymi grzybami (grzyby właściwe, śluzowce, lęgniowce). Konkurs trwa do dnia 15 sierpnia 2013 roku. Na konkurs należy nadsyłać prace ukazujące grzyby wyrastające na żywych drzewach i martwym drewnie. Nadesłane zdjęcia (z informacjami o ich autorach) wzbogacą galerię grzybów na stronie www.ptmyk.pl. Autorzy nagrodzonych zdjęć otrzymają dyplomy i drobne nagrody. Głównym wyróżnieniem będzie prezentacja wybranychprzez jury 45 zdjęć na wystawie pt. „Życie ukryte w drzewie – grzyby”, która zostanie otwarta jako plenerowa i zawiśnie na Ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego UW przy Trakcie Królewskim w Warszawie 20 września 2013 roku i kolejno odwiedzi kilka uczelni w całej Polsce (zainteresowanie wyrazili jak dotąd przedstawiciele UMCS w Lublinie i Uniwersytetu Szczecińskiego). Zdjęcia prezentowane na wystawie opatrzone będą przez Projekt „Życie ukryte w drzewie – grzyby” jest laureatem 5. edycji konkursu grantowego, organizowanego w ramach programu „Po stronie natury” – realizowanego od 2009 r. przez Fundację Nasza Ziemia, Żywiec Zdrój S.A. oraz Lasy Państwowe. specjalistów krótkimi opisami charakteryzującymi gatunek i rolę, jaką pełni on w ekosystemie. Jury może wyróżnić zdjęcie wskazując je jako wartościowe do wykorzystania również w edukacyjnych wydawnictwach PTMyk (np. w planowanym kalendarzu na rok 2014, za zgodą autora). Szczegółowe zasady konkursu można znaleźć w regulaminie.

REGULAMIN KONKURSU „ŻYCIE UKRYTE W DRZEWIE – GRZYBY”:
1. Zgłoszenia zdjęć na konkurs (podpisane wydruki/odbitki w formacie 10x16 ORAZ podpisaną płytę CD/DVD z nagranymi zdjęciami, formularz zgłoszenia z podpisaną zgodą na wykorzystanie zdjęć) należy przesyłać pocztą na adres: Polskie Towarzystwo Mykologiczne, Al. Ujazdowskie 4, 00-478 Warszawa, do dnia 15 sierpnia 2013 roku (decyduje data stempla pocztowego).
2. Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać: - zdjęcia, spełniające wymagania konkursu (patrz inne punkty regulaminu) - wypełniony formularz zgłoszenia, zawierający imię, nazwisko i dane kontaktowe autora zdjęć (adres zamieszkania oraz mail lub numer telefonu) - podpisaną zgodę na ewentualną publikację zdjęć na stronie internetowej www.ptmyk.pl, w kalendarzu Towarzystwa na rok 2014 oraz wykorzystanie do objazdowej wystawy fotograficznej „Życie ukryte w drzewie – grzyby” [formularz zgody, stanowiący załącznik do regulaminu].
3. Wszystkie zdjęcia nadesłane na konkurs muszą odpowiadać tematyce konkursu: „Życie ukryte w drzewie – grzyby”.
4. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 10 zdjęć.
5. Zdjęcia powinny być w formacie JPG oraz w rozmiarze przynajmniej 3600x2400 pikseli (czyli w formacie 3:2), a za dopuszczalną cyfrową obróbkę zdjęć uznaje się wyłącznie modyfikacje dotyczące całego kadru, takie jak korekta barwy (balansu bieli), jasności, kontrastu, nasycenia kolorów i ostrości, a także usunięcia cyfrowego „szumu”. Zabronione jest zatem usuwanie i dodawanie jakichkolwiek elementów zmieniających treść zdjęcia, jednak dopuszczamy usuwanie ze zdjęcia rys i plam powstałych w wyniku uszkodzenia lub zabrudzenia materiału fotograficznego (filmu lub matrycy).
6. Pięcioosobowe jury, w składzie wybranym przez Zarząd Towarzystwa (przedstawiciele PTMyk, Ogrodu Botanicznego UW, profesjonalny fotografik) ogłosi wyniki konkursu do dnia 31 sierpnia 2013 roku.
7. Lista osób wyróżnionych zostanie podana na stronie internetowej Towarzystwa.
8. 13 najlepszych zdjęć zostanie zamieszczonych w kalendarzu ściennym Towarzystwa na 2014 rok oraz na kalendarzykach kieszonkowych. Autorzy nagrodzonych zdjęć otrzymają dyplomy, egzemplarz kalendarza ściennego i drobne nagrody książkowe.
9. Ponadto jury wybierze 45 zdjęć, które zostaną zaprezentowane na wystawie objazdowej Polskiego Towarzystwa Mykologicznego pt. „Życie ukryte w drzewie – grzyby”.
10. Wybrane zdjęcia zostaną także umieszczone w galerii na stronie Polskiego Towarzystwa Mykologicznego (www.ptmyk.pl).
11. Wszystkie zdjęcia zamieszczone w kalendarzach oraz na wystawie będą upublicznione z podaniem imienia i nazwiska autora, i jeśli autor wyrazi zgodę, również z jego zdjęciem w formacie legitymacyjnym. Projekt „Życie ukryte w drzewie – grzyby” jest laureatem 5. edycji konkursu grantowego, organizowanego w ramach programu „Po stronie natury” – realizowanego od 2009 r. przez Fundację Nasza Ziemia, Żywiec Zdrój S.A. oraz Lasy Państwowe.

FORMULARZ ZGŁOSZENIA
Imię: …………………………………………
Nazwisko:  ………………………
Adres: ……………………
Adres e-mail: ……………………
Telefon: ……………………

Wyrażam zgodę / nie wyrażam zgody na umieszczenie przy nagrodzonym zdjęciu (w przypadku wyboru zdjęcia na wystawę) zdjęcia autorskiego w formacie legitymacyjnym [prosimy podkreślić jedną z opcji].
ZGODA NA WYKORZYSTANIE ZDJĘĆ1: Ja, niżej podpisany(a) oświadczam, że jestem autorem(ką) zdjęć przesłanych pod moim nazwiskiem na konkurs „Życie ukryte w drzewie – grzyby”, organizowany przez Polskie Towarzystwo Mykologiczne. Jednocześnie wyrażam zgodę na ich publikację na stronie internetowej www.ptmyk.pl, w kalendarzu Towarzystwa na rok 2014 oraz na zaprezentowanie na objazdowej wystawie fotograficznej „Życie ukryte w drzewie – grzyby”, zgodne z regulaminem konkursu  (miejscowość, data) (podpis autora lub prawnego opiekuna)

W przypadku osób niepełnoletnich powyższą zgodę musi podpisać opiekun prawny osoby małoletniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz