Im bliżej zaprzyjaźnialiśmy się z żabką, dowiadywaliśmy się o niej coraz więcej. Poznawaliśmy nowe gatunki, potrafimy rozpoznawać ich odgłosy. Powstało wiele prac plastycznych wykonanych przez dzieci i rodziców. Niestety,, zbyt późno zauważono konieczność ochrony tych zwierząt. Już wiele gatunków jest narażonych na wyginięcie a niektóre zaliczane są do gatunków wymierających. Przyczyn jest wiele. Powszechnie spotykane, niezbyt piękne, często traktowane z obrzydzeniem nie zasługiwały na uwagę. Wraz z rekultywacją nieużytków, osuszaniem bagien, regulacją rzek, naturalnych zbiorników wodnych zniszczono wiele miejsc rozrodu i bytowania tych zwierząt. Budowa nowych dróg, ruch samochodowy powodują masowe zagłady w trakcie godowych wędrówek, powszechna chemizacja upraw polnych jest pośrednim czynnikiem ciągle malejącej populacji płazów. Pragniemy poprzez nasze działania sprawić by wszyscy polubili żaby i chcieli je chronić.
Chcemy prosić Pana Prezydenta, aby w trakcie planowania zagospodarowania przestrzennego miasta, miejskich terenów zielonych, budowy nowych osiedli uwzględniać budowę stawów wodnych, by mogły tam spokojnie mieszkać żabki i inne organizmy wodne.
Zapraszamy do naszego przedszkola na ”Święto Żaby” dnia 15. 05.2015 r. o godz.10.00 (Jest to również Dzień Polskiej Niezapominajki).
W programie :
- Dzień zielony w przedszkolu
- „Bajka o żabkach w czerwonych czapkach”- teatrzyk kukiełkowy wg. tekstu H. Bechlerowej
- Korowód z żabkami wokół przedszkola
- Zielone posiłki dla dzieci podczas całego dnia
- Zabawy tropiące prowadzone przez studentów UWM
- Zajęcia przy oczku wodnym -prof. Stanisław Czachorowski- UWM
- Gra na ścieżce sensorycznej -Żabki
- Malowanie na sztalugach
- Zabawy w piaskownicy –zabawy z wodą
- Żabi koncert w ogrodzie
Przedszkole Miejskie Nr 37 ul. Pana Tadeusza 12A,
O działaniach studentów Wydziału Biologii i Biotechnologi na Dzień Żaby
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz