środa, 1 maja 2013

Blog wydziałowy - na liczniku stuknęło 100 tys. odwiedzin

(statystyka wejść, koniec kwietnia 2013 r.)

Wczoraj, późnym wieczorem, licznik dwiedzin bloga przekroczył 100 tysięcy.

Blog wydziałowy założyłem w maju 2010. Był to eksperyment i jednoczesnie próba pokazania, że można zrobić dobrą i interesujacą stronę wydziałową w oparciu o aktywność pracownikmów i studentów (praca zespołowa). Była to próba obejścia bezwładu i niemożności, próba zaradzenia przestarzałej już technologicznie i koncepcyjnie oficjalnej stronie wydziałowej i przestarzałej już koncepcji promowania nauki i wydziału. Czasy są tak dynamiczne, że wczorajsza nowość dziś jest już przestarzałym rupieciem. Ciągle więc trzeba poszukiwać, eksperymentować, uczyć się.

Można promować isntytucję, pokazując przede wszystkim badania naukowe, zainteresowania i aktywność studentów, i można to zrobić bez wielkich pieniędzy. Ważniejszy jest dobry pomysł i współpraca niż odgórne fundusze. Tu pomysłem jest wspólne tworzenie treści (wiedzy) i zarządzanie tą treścią. Pomysłem jest także współpraca w sieci, współpraca ze studentami, traktowanymi podmiotowo, jako partnerów w odkrywaniu tajemnic świata.
(Statystyka wewnetrzna bloga, koniec kwietnia 2013 r.)
Blog wydziałowy tworzony jest w oparciu o bezpłatne zasoby open source i całkowicie w oparciu o wolontariat. Miał być i jest wolną trybuną ze swobodą wypowiedzi. Jest jednocześnie miejscem nauki dla studentów. Nauki i doskonalenia warsztatu naukowego i umiejętności formułowania myśli na piśmie. Jest także dla pracowników miejscem nauki popularyzacji wiedzy i opowiadania o odkryciach naukowych, językiem prostym i zrozumiałym. Jest w końcu miejscem kontaktu ze środowiskiem zewnętrzym, w tym z mediami (środki publicznego przekazu), aby relacjonować im to, co się dzieje w biologii i biotechnologii oraz to, co aktualnie robią pracownicy i studenci.

Systematycznie odnotowujemy wzrost oglądalności. W części jest to za sprawą powiększającej się treści (wejścia z wyszukiwarek), w części z rosnącego uznania i utrwalania się w pamięci czytelników. Czyli na razie ciągle się rozwijamy. Udało się pozyskać do współpracy wielu autorów (pracowników, studentów). Zadaniem do wykonania ciągle jest stworzenie kolegialnej redakcji. Aby więcej osób aktywnie współtworzyło treść i koncepcję tego bloga, koncepcję upowszechniania wiedzy i kształcenia nieformalnego, ustawicznego. Nad tm trzeba będzie popracowac w ciągu kolejnych miesięcy.

Do tej pory opublikowanych zostało ponad 480 wpisów (postów, artykułów). Systematycznie rośnie liczba autorów. W największym stopniu są to studenci ale są i pracownicy. Opowiadamy o sobie jacy jesteśmy i "co nas kręci" w nauce, w biologii czy biotechnologii.

Liczę, że zdobyte tutaj i zdobywane cały czas doświadczenia w zakresie promocji wydziału jak i popularyzacji i upowszechniania wiedzy, uda się wdrożyć i zastosować w nowej, znacznie nowocześniejszej i dostosowanej do współczesnych wyzwań, stronie internetowej Wydziału Biologii i Biotechnologii. Liczę także, że te doświadczenia będą inspiracją dla innych.

Główną filozofią niniejszego bloga jest nauka przez działanie.

Stanisław Czachorowski
(Gdzie nas czytają oglądają? Na całym świecie.)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz