piątek, 17 maja 2013

30. naukowców stworzy wirtualną encyklopedię Warmii i Mazur

Prekursor i pierwsze próby z 2008 roku - WikiEncyklopedia Warmii i Mazur.

Rozpoczęły się prace nad E-ncyklopedią Warmii i Mazur. Pracownicy i absolwenci Wydziału Biologii i Biotechnologii biorą w tym przedsięwzięciu udział i są odpowiedzialni część z hasłami o tematyce przyrodniczej. Nie jest to pierwsze przedsięwzięcie tego typu. Pierwsze kroki stawiliśmy w czasie pierwszej Europejskiej Nocy Naukowców w 2008, kiedy do powstała Wikiencyklopedia Warmii i Mazur (wersja na płycie DC) (czytaj więcej). Później była także Wikiepspedycja oraz działający już Leksykon Kultury Warmii i Mazur.

E-ncyklopedia Warmii i Mazur to 13 tysięcy haseł z dziedziny historii, kultury, przyrody, ekonomii i prawa zawierać będzie wirtualna encyklopedia Warmii i Mazur. W przedsięwzięcie, któremu patronuje Polskie Towarzystwo Historyczne, zaangażowanych zostało 30 naukowców. Jak powiedział w środę na konferencji prasowej zastępca dyrektora Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie Marcin Kapłon, encyklopedia z hasłami z różnych dziedzin dotyczących regionu Warmii i Mazur ma być elektroniczną bazą wiedzy popularno-naukowej. "Zakładamy, że w encyklopedii znajdzie się 7 tysięcy haseł dotyczących historii, przyrody, ekonomii i prawa. Dopełnieniem elektronicznej encyklopedii jest istniejący już w sieci i wciąż poszerzany o nowe hasła leksykon kultury Warmii i Mazur, który zawierać ma 6 tysięcy haseł" - powiedział Kapłon. Podkreślił, że aby zapewnić najwyższą jakość merytoryczną i redakcyjną, w przedsięwzięcie zaangażowani zostali naukowcy z Warmii i Mazur. "Wikipedia, z której korzystają ludzie na całym świecie jest wspaniałą rzeczą, ale niestety występujące w niej hasła mogą zawierać błędy" - powiedział Kapłon. Dodał, że to właśnie naukowcy opracowujący hasła w wirtualnej encyklopedii Warmii i Mazur oraz recenzenci mają zapewnić jej wiarygodność i rzetelność.

Przewodniczący komitetu redakcyjnego, historyk prof. Norbert Kasparek powiedział, że hasła zawarte w internetowej encyklopedii będą napisane przystępnym językiem, tak by można z nimi było dotrzeć do dużej liczby odbiorców. "Hasła i ich objaśnienie mają dać w naszym zamierzeniu naukowy obraz regionu" - powiedział prof. Kasparek. W tym roku inicjatorzy przedsięwzięcia będą budować stronę encyklopedii i opracują 2,2 tys. haseł. Wyjaśnienie pojęcia może zawierać od 700 nawet do 10 tys. znaków. Każde hasło będzie posiadać załącznik w postaci zdjęcia, mapy czy filmu.

W 2014 roku opracowanych zostanie kolejnych 5 tys. haseł i strona zostanie udostępniona już odbiorcom. Projekt wirtualnej encyklopedii powstanie dzięki unijnemu dofinansowaniu. Koszt realizacji przedsięwzięcia to 502 tys. zł z czego unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 85 proc. Resztę pieniędzy dołoży Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych - instytucja samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, która realizuje projekt.

źródło: PAP - Nauka w Polsceali/ ls/ krf/

1 komentarz:

  1. Efekt finalny E-encyklopedii jest rozczarowująco niski. http://czachorowski.blox.pl/2015/04/E-encyklopedia-Warmii-i-Mazur-ndash-bubel-za.html

    OdpowiedzUsuń