czwartek, 23 lutego 2012

Organella komórkowe ciągle do końca nie są poznane

W klasycznej biologii sa ciagle nie poznane obszary badań. Biolodzy z naszego Wydziału badaja niezwykłe organella u roślin antarktycznych (czytaj więcej), natomiast naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego P.A.N. rozpoczęli badani nad rzeskami.

Z wyjątkiem grzybów i roślin wyższych, niemal wszystkie komórki, od pierwotniaków, bezkregowców, po kręgowców i komórki ludzkiego ciała, są wyposażone w krótkie wypustki – rzęski. Rzęski służą do odbierania bodźców z otoczenia, a także do poruszania się całych komórek lub przemieszczania płynów i drobin w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Choć organelle te występują powszechnie, o budowie i funkcjonowaniu rzęsek nadal wiemy zaskakująco mało. Tymczasem zaburzenie pracy tych organelli u ludzi leży u podłoża wielu chorób, tzw. ciliopatii. Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M.Nenckiego w Warszawie mają nadzieję, że prace prowadzone dzięki prestiżowemu grantowi EMBO Installation Grant przyczynią się do odkrycia niektórych tajemnic rzęsek.
(czytaj więcej)

Na zdjęciu: Badania pierwotniaka Tetrahymena thermophila ułatwią walkę z chorobami człowieka, powstającymi wskutek zaburzeń pracy rzęsek. Zdjęcie wykonane za pomocą mikroskopu konfokalnego w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie. (Źródło: Instytut Nenckiego)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz