poniedziałek, 29 października 2018

Śmieciobranie zamiast grzybobrania, czyli przyjemne z pożytecznym


Dnia 27 października 2018 r. studenci i doktoranci ze Studenckiego Koła Naukowego Mykologów, w trosce  o przyrodę zamienili kosze na grzyby, których w tym roku z powodu suszy jest niewiele, na worki na śmieci. Pomysłodawcą inicjatywy byli mykolodzy, pracownicy Katedry Mikrobiologii
i Mykologii, WBiB, UWM w Olsztynie: dr Dariusz Kubiak i dr hab. Anna Biedunkiewicz – opiekun SKN Mykologów.

Studenci, wraz z ww. pracownikami KMiM, w sobotnie przedpołudnie przeszli częścią szlaku niebieskiego „Spacerowego” pokrywający się z Łynostradą, rozpoczynając nieopodal II Ogólnokształcącego Liceum Ekologicznego w Olsztynie,  do mostu Smętka. Rozpoczęliśmy o godz. 10.00 na moście przy przepompowni a zakończyliśmy przy moście Smętka ok. godz. 13.00.  Dzięki uprzejmości ZDZiT w Olsztynie, wydział Las Miejski, zostaliśmy wyposażeni  w rękawice ochronne i 120 – litrowe worki na śmieci. Wiedzieliśmy, że to miejsce wymaga interwencji, ale ilość śmieci nad brzegiem Łyny, przerosła nasze wyobrażenia. W jednym tylko miejscu zebraliśmy 17 pełnych worków co daje 2.040000 m3. Łącznie zebraliśmy blisko 0,5 tony śmieci ! Były to butelki szklane, plastikowe, kanistry z benzyną, rury PCV, rynny, gaśnice, plecaki wiadra. Nie sposób wymienić wszystkiego. Pracy były mnóstwo ale satysfakcja ogromna. Spotkaliśmy się, z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy często spacerują tą ścieżką w Lesie Miejskim. Mamy nadzieję, że przykład naszej pracy zmobilizuje mieszkańców do troski o czyste otoczenie.

Zakończyliśmy Śmieciobranie przy moście Smętka. Było ognisko (drewno zorganizowane przez ZDZiT), kiełbaski i słodkości - nasze.  Wiosną powtórzymy naszą akcję. Mamy nadzieję, że Olsztyn stanie się czystszym miastem.

W akcji Śmieciobrania wzięli udział:
  • Kamila Kulesza
  • Karolina Nowacka
  • Sylwia Machcińska
  • Milena Traut
  • Tomasz Bałabański
  • Wiktor Zieliński
  • Damian Robiecki
oraz
  • Anna Biedunkiewicz i Dariusz Kubiak.

Anna Biedunkiewicz





3 komentarze:

  1. Super, i ognisko na koniec na zwięczenie pracy, u nas teraz fajną integracje zrobili. Możemy iść oddawać krew albo właśnie brać udział w sprzątaniu świata. Takie akcje jak tu są fajne i ja je wspieram.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie trzeba dawać przykład, w niektórych lasach by się bardzo przydała taka akcja tu u nas jak mieszkamy przy lesie to wraz z sąsiadami robimy taką akcje co miesiąc i chodzimy zbierać papierki i śmeci. Polecam właśnie angażować się w tego typu akcje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo udana akcja. Myślę że taka wiedza przyda się przyszłym chętnym. Trzeba zachęcać do działania, czystości nigdy za wiele. Cieszę się że takie inicjatywy są wciąż obecne w społeczeństwie.

    OdpowiedzUsuń