Dnia 27 października 2018 r. studenci i doktoranci ze Studenckiego Koła Naukowego Mykologów, w trosce o przyrodę zamienili kosze na grzyby, których w tym roku z powodu suszy jest niewiele, na worki na śmieci. Pomysłodawcą inicjatywy byli mykolodzy, pracownicy Katedry Mikrobiologii
i Mykologii, WBiB, UWM w Olsztynie: dr Dariusz Kubiak i dr hab. Anna Biedunkiewicz – opiekun SKN Mykologów.
Studenci, wraz z ww. pracownikami KMiM, w sobotnie przedpołudnie przeszli częścią szlaku niebieskiego „Spacerowego” pokrywający się z Łynostradą, rozpoczynając nieopodal II Ogólnokształcącego Liceum Ekologicznego w Olsztynie, do mostu Smętka. Rozpoczęliśmy o godz. 10.00 na moście przy przepompowni a zakończyliśmy przy moście Smętka ok. godz. 13.00. Dzięki uprzejmości ZDZiT w Olsztynie, wydział Las Miejski, zostaliśmy wyposażeni w rękawice ochronne i 120 – litrowe worki na śmieci. Wiedzieliśmy, że to miejsce wymaga interwencji, ale ilość śmieci nad brzegiem Łyny, przerosła nasze wyobrażenia. W jednym tylko miejscu zebraliśmy 17 pełnych worków co daje 2.040000 m3. Łącznie zebraliśmy blisko 0,5 tony śmieci ! Były to butelki szklane, plastikowe, kanistry z benzyną, rury PCV, rynny, gaśnice, plecaki wiadra. Nie sposób wymienić wszystkiego. Pracy były mnóstwo ale satysfakcja ogromna. Spotkaliśmy się, z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy często spacerują tą ścieżką w Lesie Miejskim. Mamy nadzieję, że przykład naszej pracy zmobilizuje mieszkańców do troski o czyste otoczenie.
Zakończyliśmy Śmieciobranie przy moście Smętka. Było ognisko (drewno zorganizowane przez ZDZiT), kiełbaski i słodkości - nasze. Wiosną powtórzymy naszą akcję. Mamy nadzieję, że Olsztyn stanie się czystszym miastem.
W akcji Śmieciobrania wzięli udział:
W akcji Śmieciobrania wzięli udział:
- Kamila Kulesza
- Karolina Nowacka
- Sylwia Machcińska
- Milena Traut
- Tomasz Bałabański
- Wiktor Zieliński
- Damian Robiecki
- Anna Biedunkiewicz i Dariusz Kubiak.
Super, i ognisko na koniec na zwięczenie pracy, u nas teraz fajną integracje zrobili. Możemy iść oddawać krew albo właśnie brać udział w sprzątaniu świata. Takie akcje jak tu są fajne i ja je wspieram.
OdpowiedzUsuńDokładnie trzeba dawać przykład, w niektórych lasach by się bardzo przydała taka akcja tu u nas jak mieszkamy przy lesie to wraz z sąsiadami robimy taką akcje co miesiąc i chodzimy zbierać papierki i śmeci. Polecam właśnie angażować się w tego typu akcje.
OdpowiedzUsuńBardzo udana akcja. Myślę że taka wiedza przyda się przyszłym chętnym. Trzeba zachęcać do działania, czystości nigdy za wiele. Cieszę się że takie inicjatywy są wciąż obecne w społeczeństwie.
OdpowiedzUsuń