niedziela, 22 kwietnia 2018

Celinki dla chłopca i dziewczynki - obrazy zapisane w nitkach i tkaninachPoznałam wspaniałe kobiety z pasją, które robią to co kochają dla swojej satysfakcji, jednocześnie pomagając innym. Po raz pierwszy w Olsztynie ,w Kortowie na Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie, odbyło się kolejne spotkanie właśnie tych pań, zaangażowanych w charytatywną akcję "Szyjemy celinki dla chłopca i dziewczynki". Barwne poduszki, które powstają na spotkaniach, trafiają do niepełnosprawnych, chorych dzieci i dorosłych. Celina Jankowska z Elbląga, od której imienia wzięły nazwę poduszki, jest pomysłodawczynią akcji "szyjemy celinki dla chłopca i dziewczynki".

Od 2004 roku szyją je głównie wolontariuszki z Elbląga i Gdańska, ale warsztaty organizowane były także w innych miastach Polski. Działalność ta jest charytatywna, nie sprzedają swoich prac. Poduszki celinki szyją metodą patchworku. Wszystkie materiały kupują same, haftowane aplikacje krzyżykowe też są wykonywane charytatywnie. Spotykają się na szycie kilka razy w roku.

Spotkanie zorganizowane przez prof. Stanisław Czachorowskiego odbyło się w ramach zajęć dla studentów kierunku DZIEDZICTWO KULTUROWE I PRZYRODNICZE - kierunek studiów z nawiązaniem do ekologii miasta. Tu fragment wspaniałej atmosfery, która nam towarzyszyła w trakcie pracy artystycznej - tak, artystycznej, bo to co tworzą te panie to obrazy zapisane w nitkach i tkaninach.

Anna Wojszel
(studentka kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz