sobota, 28 października 2017

Sprawozdanie z wizyty polskiej delegacji we Francji, Departament Indre, Châteauroux

(na spotkaniu z władzami samorządowymi w Luand)
Głównym tematem wizyty były problemy ochrony i kształtowania różnorodności biologicznej, z dużym uwzględnieniem gospodarki wodnej i badań naukowych nad ekosystemami wodnymi oraz rozmowy nad perspektywami rozwoju współpracy. Delegacja w składzie: prof. dr hab. Tadeusz Kamiński (dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii), prof. dr hab. Krzysztof Młynarczyk (dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa), dr hab., dr hab. Katarzyna Glińska-Lewczuk, prof. UWM , Stanisław Czachorowski, prof. UWM, dr Andrzej Skwierawski oraz mgr Dominika Kwiatkowska przebywali w Departamencie Indre w dniach 12-17 września 2017, na zaproszenie Stowarzyszenia Francja Polska z Châteauroux.

Delegacja przybyła we wtorek na lotnisko de Gaulle w Paryżu, a następnie udała się mikrobusem do Châteauroux, gdzie została zakwaterowana w Blanche de Fontarce. Podróż wykorzystana została do dyskusji nad architekturą krajobrazu (członkowie polskiej delegacji przez cały czas pobytu wykonywali zdjęcia, z myślą o wykorzystaniu w pracy dydaktycznej na zajęciach ze studentami). Program wizyty obejmował spotkania z przedstawicielami nauki, administracji samorządowej, organizacji pozarządowych i małych przedsiębiorstw.

Polska delegacja miała możliwość zapoznać się z wybranymi ośrodkami, zajmującymi się ochroną przyrody (m.in. Regionalny Park Przyrody w Brenne, Park Faunistyczny w Haute Touche, arboretum de la Sedelle, arboretum w Poulaines), obiektami ochrony dziedzictwa kulturowego i wykorzystania sztuki w architekturze krajobrazu. Tematyka spotkań obejmowała szeroki przekrój problemów, nawiązujących do różnorodnych aspektów hydrologii i hydrobiologii, architektury krajobrazu, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, produktów lokalnych, ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz różnorodnych aktorów życia lokalnego (w tym organizacje pozarządowe). 

W środę odbyło się spotkanie z panem Pascalem Bartout, dyrektorem wydziału zamiejscowego w Châteauroux Uniwersytetu w Orleanie (Centre d’Etudes Supérieures de Châteauroux, branch of the Université d’Orléans) a także władzami stowarzyszenia Francja-Polska (współprezydenci: Bernard Moreau i Anne-Marie Szlawski-Reignoux ). Rozmowy dotyczyły programu Polonium, perspektyw wspólnych badań hydrobiologicznych oraz kontynuacji współpracy francusko-polskiej. Bardzo interesujące było spotkanie w Parku de Brenne z nowym dyrektorem panem Leroy oraz pracownikami: Sandrą Ferraroli i Dany Chiappero. Delegacja polska zapoznała się z ciekawymi programami ochrony małej architektury oraz różnorodnymi programami ochrony bioróżnorodności. Kontynuowane były rozmowy na temat możliwości wspólnych badań nad stawami rybnymi w Centralnej Francji (antropogeniczne pojezierze) i jeziorami w Polsce.

Niezwykle ciekawie przebiegło spotkanie w rezerwacie de la Haute Touche (Réserve de la Haute Touche), będącego oddziałem Narodowego Muzeum Historii Naturalnej (Museum national d’Histoire Naturelle). O działalności parku opowiedział dyrektor M. Simon natomiast z laboratoriami I badaniami nad czynną ochroną bioróżnorodności, w szczególności jeleniowatych, zapoznał delegację polską pan M. Locatelli. Parc de la Haute Touche to placówka naukowo-dydaktyczna, łącząca zadania upowszechniania wiedzy (oglądanie rzadkich i egzotycznych zwierząt w formule safari) z czynną ochroną bioróżnorodności i badaniami naukowymi. Placówka ta specjalizuje się w badaniach jeleniowatych z całego świata. W zakresie ochrony bioróżnorodności Park prowadzi bank genetyczny w postaci zamrożonych komórek jajowych i plemników zagrożonych zwierząt (kriokonserwacja), z możliwością odbudowywania zagrożonej różnorodności genetycznej wybranych gatunków. Badania w tym zakresie wzbudziły duże zainteresowania strony polskiej i wstępnie podjęto rozmowy wzajemnych wizyt z wykładami oraz grup studentów.

14 września, w czasie wyjazdu terenowego polska delegacja zwiedziła pierwszy rezerwat krajobrazowy w Europie – wodospady Gimel. Z hydrologią regionu oraz uwarunkowań funkcjonowania rzek i stawów w Masywie Centralnym (Région Limousin, Plateau des Millevaches) zapoznali pracownicy naukowi: M. Touchard and M. Bartout. Wizyta terenowa obejmowała także torfowiskowe stawy górskie oraz prowadzone tam wieloletnie badania limnologiczne i krajobrazowe.
Duże zainteresowanie polskiej delegacji wzbudziło zwiedzanie prywatnego arboretum de la Sédelle (Arboretum de la Sédelle) z bardzo bogatą kolekcją drzew oraz niezwykle profesjonalnie zaprojektowaną kompozycją krajobrazową. Uznanie wzbudziło także wykorzystanie sztuki (landartem).

 Uzupełnieniem tej wycieczki był spacer w „dolinie impresjonistów”, z możliwością zapoznania się a trasą turystyczną o walorach kulturowych (wykorzystanie sztuki w tworzeniu tras turystycznych).

Pracownicy naukowi z Francji zademonstrowali metody badań limnologicznych i prowadzonych eksperymentów hydrologicznych na przykładzie prywatnych stawów rybnych (St Merd les Oussines, Rilhac Rancon) W trakcie zwiedzania Limognes (15 września) delegacja polska zapoznała się nie tylko z architektonicznym dziedzictwem kulturowym tego miasta ale i z historycznym ogrodem botanicznym oraz z przykładami różnorodnych form nadwodnej architektury krajobrazu i wykorzystania streetartu w urządzaniu interaktywnych tras spacerowych.

Duże zainteresowanie wzbudziła także wizyta w arboretum w Poulaines oraz rozmowa z polska studentką, odbywająca tam praktykę. W niedzielę 17 września polska delegacja udała się na lotnisko de Gaulle w Paryżu. Program wizyty był bardzo bogaty, znakomicie łączył elementy badań naukowych z działaniami praktycznymi oraz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego,. Warunki bytowe znakomite. Umożliwiło to zapoznanie się z bardzo szeroka gamą lokalnego dziedzictwa niematerialnego oraz materialnego i stanowi dobrą, inspirująca płaszczyznę do rozwijania dalszej współpracy.

Stanisław Czachorowski, Tadeusz Kamiński, Krzysztof Młynarczyk, Katarzyna Glińska-Lewczuk, Andrzej Skwierawski, Dominika Kwiatkowska



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz