środa, 16 marca 2016

Rośliny, obornik i antybiotyki

Na niniejszym bogu zamieszczamy także prace studentów i doktorantów. Część z nich powstaje w toku procesu dydaktycznego – tworzymy sytuacje edukacyjne. To taka swoista nauka przez działanie. Nie jest to pisanie do szuflady. Artykuły są czytane. Czasem są reakcje zwrotne. Niżej przykład. Tekst powstał w czasie wykładu z biomonitoringu, jaki prowadziłem dla doktorantów naszego Wydziału. W internecie nic nie ginie i po blisko dwóch latach nadszedł taki list (a jednocześnie wskazanie na potrzebę badań nad ważkim problemem).
Podejmie się ktoś realizacji zaproponowanych badań i rozwiązania problemu, istotnego dla biznesu?

Stanisław Czachorowski 

Szanowni Panowie Dariuszu i Stanisławie,
artykuł "Rośliny, antybiotyki i środowisko " jest ciekawy, dotykający problemu, który nas również dręczy, jako firmę polecającą ekologiczne i naturalne  produkty do ogrodu, w tym obornik. Nie daje nam spokoju omówiony w artykule problem, kiedy to wiadomo, że antybiotyki masowo podawane są zwierzętom hodowlanym. Chcemy znaleźć sposób jak pozbyć się antybiotyków z obornika. Ogólnie zalecane jest stosowanie obornika przekompostowanego, czyli odleżanego przez okres min. 3 lat tak by pozbyć się dla przykładu pasożytów oraz aby składniki zostały naturalnie przemienione w formy bardziej przyswajalne przez rośliny. Czy przez te 3 lata kompostowania antybiotyki zostaną zmetabolizowane do bezpiecznych form? Drugim sposobem na obornik jest jego pasteryzacja w tem. 90 st. C by właśnie pozbyć się patogenów, pasożytów czy nasion chwastów. Czy taka temperatura unieszkodliwi też zawarte w nim antybiotyki? Do kompostowania obornika stosuje się również pożyteczne mikroorganizmy (mieszanka bakterii kwasu mlekowego, bakterii fotosyntetyzujących, grzybów fermentujących, drożdży) czy one mogą sobie poradzić z antybiotykami?

Proszę o Waszą fachową pomoc i odpowiedź, trzeba znaleźć rozwiązanie tego problemu.


Chętnie umieścimy link do tego artykułu na naszej stronie, warto by jednak znaleźć rozwiązanie na ten wszechobecny problem.
(…)
Zależy nam na znalezieniu rozwiązania. W sieci znalazłam parę artykułów na temat omawianych w artykule zagrożeń ale niestety nikt nie pociągnął tematu dalej. Problem jest i tyle. Co prawda śpieszy nam się ze znalezieniem odpowiedzi, z wiadomych względów, ale poczekamy tak długo ile tego wymaga rzetelne rozpatrzenie tematu.

Z naszej strony możemy Państwu dostarczyć do badań obornik granulowany poddany pasteryzacji oraz preparat z pożytecznymi mikroorganizmami. Surowego obornika niestety nie posiadam ani tego przefermentowanego. Mogę popytać w okolicy, ale nie będę miała pewności, czy jest z antybiotykami (nikt się nie przyzna).
Z góry dziękuję za odpowiedź


Katarzyna Knapik
MÓJ EKO-OGRÓD
Krzeczyn Mały 26d
59-311 Lubin
www.ekologiawogrodzie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz