środa, 30 marca 2016

17. Europejski Kongres Biotechnologii


W dniach 3-6 lipca 2016 roku w Krakowie odbędzie się 17. Europejski Kongres Biotechnologii (ECB2016) – Najważniejsze wydarzenie w branży life science. Więcej: http://ecb16.com/
Europejski Kongres Biotechnologii organizowany jest co dwa lata przez Europejską Federację Biotechnologii i stanowi spotkanie nauki, liderów biznesu, inwestorów, wystawców oraz otoczenia politycznego. Przewiduje się, że w 17 edycji ECB weźmie udział ponad 1000 uczestników. Program Kongresu będzie obejmował 25 sympozjów, 200 mniejszych paneli. Zostaną w nim ujęte wszystkie dziedziny biotechnologii. Kongresowi będzie towarzyszyć wystawa oraz sesje posterowe.

BIOECONOMY OPEN SPACE&EXHIBITION
Klaster Life Science zaprasza na sesję poświęconą Biogospodarce (Bioeconomy and Biobusiness Session), a także towarzyszące jej wydarzenie pt. „Bioeconomy Open Space & Exhibition”,  które ma na celu pokazanie najlepszych przykładów i dobrych praktyk z dziedziny Biogospodarki.
Dowiedz się więcej!! Więcej szczegółów na:
http://lifescience.pl/zycie-klastra/wez-udzial-w-bioeconomy-open-spaceexhibition-w-ramach-europejskiego-kongresu-biotechnologii/

Oferta specjalna dla polskich uczestników i wystawców!
Miło nam Państwa poinformować, że ponieważ organizowany co dwa lata w Krakowie Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH został wydarzeniem partnerskim ECB2016, polskim uczestnikom oraz firmom z branży life science oferujemy stypendium, które pozwoli pokryć część kosztów uczestnictwa. Dzięki temu specjalne stawki udziału w  programie oraz wystawie towarzyszącej ECB2016 są dużo niższe niż standardowe.
Typ rejestracji                       Cena
Naukowiec (Academia)              295€
Student (Young Scientist)           195€

Dodatkowe informacje o stawkach i kongresie: http://eurobiotech.krakow.pl/gb/d-20/news.html
UWAGA! Aby skorzystać ze specjalnych cen napisz na adres: ecb2016@targi.krakow.pl w celu uzyskania specjalnego linku rejestracyjnego.

Termin nadsyłania abstraktów został przedłużony: 15 kwietnia (referaty) oraz 30 kwietnia (postery). Zapraszamy do nadsyłania abstraktów!

Kongres odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków.

wtorek, 29 marca 2016

Kormorany 2016

W dniach 16-17 kwietnia w Kortowie odbędzie się już po raz 6. Ogólnopolski Studencki Festiwal Podróży Kormorany 2016 organizowany przez Akademicki Klub Turystyczny w Olsztynie. Impreza ma na celu integrację akademickich środowisk turystycznych oraz promocję podróży.
Studenci z całej Polski będą przez weekend wymieniać się swoimi doświadczeniami podróżniczymi oraz opowiadać o swoich przygodach.  Podczas festiwalu wybieramy najciekawszą studencką podróż minionego roku. Oprócz prelekcji konkursowych uczestnicy festiwalu oraz publiczność będą mieli okazję wysłuchać prezentacji pozakonkursowych zaproszonych gości, a także wziąć udział w licznych warsztatach. Festiwal jest idealną okazją do wyciągnięcia z piwnic swoich rowerów. Miłośnikom jednośladów oferujemy bezpłatny przegląd rowerów oraz drobne naprawy. Zapewniamy nie tylko dużą dawkę podróżniczych inspiracji, ale również liczne nagrody dla publiczności.

Serdecznie zapraszamy na podróżnicze opowieści z całego świata do Kortowa ! 16-17.04.2016 r. Aula im. M. Gotowca , ul. Oczapowskiego 5. Pokazy rozpoczynają się od godz. 10.00.
 

wtorek, 22 marca 2016

226 artykułów w internetowej Encyklopedii Przyrody Warmii i Mazur

Witam wszystkich, a szczególnie mojego przyjaciela profesora Stanisława Czachorowskiego, który niejako wymusił na mnie ten wpis. Chodzi otóż o to, że wspólnie z profesorem najpierw utworzyliśmy, a od dwóch lat ciągniemy wspólnie wózek pn. internetowa Encyklopedia Przyrody Warmii i Mazur. Nazwaliśmy ten projekt dla niepoznaki skromnie: natura.wm.pl. Wspiera nas też Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, przez pierwszy rok bardzo aktywna, obecnie nieco mniej.


Marzy nam się - to znaczy profesorowi i mnie - aby portal wzbogacał się stale o nowych autorów, którzy wnosiliby nowe, atrakcyjne treści. Nasza formuła jest niezwykle pojemna: nie ograniczamy tematyki (byleby miała jakikolwiek związek z przyrodą), rozmiarów publikacji, liczby zdjęć itp. Na razie mamy dokładnie 226 artykułów + kilkaset tzw. obiektów, czyli opisanych w sposób popularno-naukowy roślin, zwierząt i grzybów. Do tego pokazujemy wszystkie jeziora Warmii i Mazur - jest ich w naszej bazie ponad 1400.

Jestem absolutnie pewny, że wśród studentów Wydziału Biologii i Biotechnologii (a także oczywiście innych wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego) są potencjalni autorzy pasjonujących artykułów przyrodniczych. Pokażcie się kochani!

Co prawda nie oferujemy zapłaty za opublikowane u nas artykuły, ale gwarantujemy splendor i honor oraz dotarcie do szerokiej rzeszy czytelników. Natura.wm.pl jest bowiem jednym z ok. 200 serwisów dużego portalu gazetaolsztynska.pl, należącego do największego i najpoważniejszego pisma Warmii i Mazur - Gazety Olsztyńskiej. \

Adam Bartnikowski
redaktor serwisów: mojemazury.pl; naszawarmia.pl; ziemiachelminska.pl; podroze.wm.pl; natura.wm.pl

Zapraszam do kontaktu mailowego: a.bartnikowski@gazetaolsztynska.pl lub redakcja@mojemazury.pl. Jeżeli komuś nie po drodze, może kontaktować się z prof. Stanisławem Czachorowskim.

„Głos Przyrody” na wiosnę


Nadeszła wiosna, a tym samym pora na nowe wydanie naszego czasopisma. W wiosennym „Głosie”
- dowiecie się, jak fajne jest ptaszenie – rozpoczynamy nową rubrykę poświęconą birdwatchingowi, czyli właśnie ptaszeniu; rubryce patronuje Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków,
- przeżyjecie pierwszy dzień wiosny z kotem Kleofasem, który razem z dzieciakami ze wsi przypomni wiosen...ne zwyczaje żywe do tej pory; w tym nowym cyklu pokażemy zarówno przyrodę na wsi i w jej okolicy, jak i tradycje, które warto znać, bo to nasze korzenie,
- razem z Kacperkiem wytropicie pierwiosnki (a czy te kwitnące, czy śpiewające, przekonacie się sami),
- ze skrzacią bracią będziecie obserwować wiosenne wędrówki płazów,
- poznacie gady żyjące w Polsce – współczesnych krewnych dinozaurów,
- staniecie oko w oko z obcymi (archeofitami i kenofitami), dowiecie się też, jak obcy dokonują inwazji,
- wybierzecie się z Lilką i jej mamą do Nepalu – ale akurat nie w góry,
- nauczycie się rozróżniać cztery gatunki klonów i już nie pomylicie ich ze sobą,
- podążycie za stadem żubrów, które zapuściły się z parku narodowego do Białowieży,
- a także poznacie historię Mili i innych warchlaków uratowanych przez leśników.
To oczywiście nie wszystkie artykuły i w ogóle nie wszystko w numerze. Jak zawsze są łamigłówki, kolorowanki, plakat i – uwaga! – aż dwa konkursy z nagrodami.
Numer będzie można kupić po świętach w Empiku, Ruchu i Kolporterze.


Redakcja Głosu Przyrody

ps. Wydział Biologii i Biotechnologii wspiera to czasopismo.

piątek, 18 marca 2016

Białe plamy na mapie ważek Polski – Worek Turoszowski



XIII Ogólnopolskie Sympozjum Odonatologiczne „Białe plamy na mapie ważek Polski – Worek Turoszowski”, Działoszyn-Bogatynia, 23-26. VI 2016
Serdecznie zapraszamy do udziału

Grzegorz Tończyk, Bogusława Jankowska

środa, 16 marca 2016

Rośliny, obornik i antybiotyki

Na niniejszym bogu zamieszczamy także prace studentów i doktorantów. Część z nich powstaje w toku procesu dydaktycznego – tworzymy sytuacje edukacyjne. To taka swoista nauka przez działanie. Nie jest to pisanie do szuflady. Artykuły są czytane. Czasem są reakcje zwrotne. Niżej przykład. Tekst powstał w czasie wykładu z biomonitoringu, jaki prowadziłem dla doktorantów naszego Wydziału. W internecie nic nie ginie i po blisko dwóch latach nadszedł taki list (a jednocześnie wskazanie na potrzebę badań nad ważkim problemem).
Podejmie się ktoś realizacji zaproponowanych badań i rozwiązania problemu, istotnego dla biznesu?

Stanisław Czachorowski



 

Szanowni Panowie Dariuszu i Stanisławie,
artykuł "Rośliny, antybiotyki i środowisko " jest ciekawy, dotykający problemu, który nas również dręczy, jako firmę polecającą ekologiczne i naturalne  produkty do ogrodu, w tym obornik. Nie daje nam spokoju omówiony w artykule problem, kiedy to wiadomo, że antybiotyki masowo podawane są zwierzętom hodowlanym. Chcemy znaleźć sposób jak pozbyć się antybiotyków z obornika. Ogólnie zalecane jest stosowanie obornika przekompostowanego, czyli odleżanego przez okres min. 3 lat tak by pozbyć się dla przykładu pasożytów oraz aby składniki zostały naturalnie przemienione w formy bardziej przyswajalne przez rośliny. Czy przez te 3 lata kompostowania antybiotyki zostaną zmetabolizowane do bezpiecznych form? Drugim sposobem na obornik jest jego pasteryzacja w tem. 90 st. C by właśnie pozbyć się patogenów, pasożytów czy nasion chwastów. Czy taka temperatura unieszkodliwi też zawarte w nim antybiotyki? Do kompostowania obornika stosuje się również pożyteczne mikroorganizmy (mieszanka bakterii kwasu mlekowego, bakterii fotosyntetyzujących, grzybów fermentujących, drożdży) czy one mogą sobie poradzić z antybiotykami?

Proszę o Waszą fachową pomoc i odpowiedź, trzeba znaleźć rozwiązanie tego problemu.


Chętnie umieścimy link do tego artykułu na naszej stronie, warto by jednak znaleźć rozwiązanie na ten wszechobecny problem.
(…)
Zależy nam na znalezieniu rozwiązania. W sieci znalazłam parę artykułów na temat omawianych w artykule zagrożeń ale niestety nikt nie pociągnął tematu dalej. Problem jest i tyle. Co prawda śpieszy nam się ze znalezieniem odpowiedzi, z wiadomych względów, ale poczekamy tak długo ile tego wymaga rzetelne rozpatrzenie tematu.

Z naszej strony możemy Państwu dostarczyć do badań obornik granulowany poddany pasteryzacji oraz preparat z pożytecznymi mikroorganizmami. Surowego obornika niestety nie posiadam ani tego przefermentowanego. Mogę popytać w okolicy, ale nie będę miała pewności, czy jest z antybiotykami (nikt się nie przyzna).
Z góry dziękuję za odpowiedź


Katarzyna Knapik
MÓJ EKO-OGRÓD
Krzeczyn Mały 26d
59-311 Lubin
www.ekologiawogrodzie.pl

wtorek, 15 marca 2016

IV Ogólnopolska Konferencja Dydaktyki Akademickiej „IDEATORIUM”


IV Ogólnopolska Konferencja Dydaktyki Akademickiej „IDEATORIUM”
16–17 czerwca 2016 r.

Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, Kampus UG, ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk
Organizator: Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

Już po raz czwarty mamy przyjemność zaprosić nauczycieli szkół wyższych, doktorantów, kadrę zarządzającą w obszarze dydaktyki akademickiej, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych zagadnieniami kształcenia na ogólnopolską Konferencję Dydaktyki Akademickiej „Ideatorium”.
„Ideatorium” to forum służące wymianie doświadczeń, pomysłów i poglądów dotyczących kształcenia akademickiego, a także czerpaniu inspiracji i motywacji do działania w obszarze dydaktyki akademickiej.
Podczas „Ideatorium” każdy z uczestników Konferencji może przez 10 minut zaprezentować swoje plany, przemyślenia lub sprawdzone metody stosowane podczas przygotowania i prowadzenia zajęć dydaktycznych lub innych projektów wspierających kształtowanie kompetencji studentów.

Udział w Konferencji może być bierny lub czynny:
-         WYSTĄPIENIE ustne w jednej z sesji „Ideatorium” (10-minutowe plus dyskusja) – zgłoszenia przez formularz on-line, do 30 kwietnia 2016 r.
-         PLAKAT (format B1, 70x100 cm) – zgłoszenia przez formularz on-line, do 15 maja 2016 r.
Koszt uczestnictwa (udział czynny i bierny): I termin: 30 kwietnia br. - 150 zł / II termin: 31 maja br. - 180 zł.

PROGRAM 
16 czerwca 2016 r. (czwartek) 
9.30 Otwarcie Konferencji 
10.00 - 10.45 Wykład otwarcia 
10.45 – 11.00 Przerwa kawowa 
11.00 - 12.45 Ideatorium (sesja I) - krótkie wystąpienia uczestników Konferencji 
12.45 - 13.00 Przerwa obiadowa 1
3.00 - 14.45 Ideatorium (sesja II) - krótkie wystąpienia uczestników Konferencji 
14.45 - 15.20 Lunch 
15.20 - 16.00 Sesja plakatowa 
16.00 - 17.30 Debata: Tradycja czy nowoczesność? Czy dydaktyka akademicka powinna podążać za trendami czy pozostać wierna tradycji? Eksperci: prof. dr hab. Joanna Rutkowiak (Uniwersytet Gdański), dr hab. Anna Sajdak (Uniwersytet Jagielloński), dr Błażej Sajduk (Wyższa Szkoła Europejska) 
17.30 Zdjęcie rodzinne uczestników Konferencji 
od 19.00 Nieformalne forum wymiany myśli przy kolacji i ognisku 
17 czerwca 2016 r. (piątek) 
9.30 - 11.15 Ideatorium (sesja III) - krótkie wystąpienia uczestników Konferencji 
11.15 - 11.30 Przerwa kawowa 
11.30 - 13.00 Debata: Nauczyciel czy naukowiec? Czy można być jednocześnie dobrym naukowcem i dobrym nauczycielem? Eksperci: dr Tomasz Cecot (University of Southampton), mgr Piotr Kowzan (Uniwersytet Gdański, Nowe Otwarcie Uniwersytetu)... 
13.00 - 13.15 Przerwa kawowa 
13.15 - 14.45 Warsztaty: Nowe technologie w edukacji wyższej (wykorzystanie programów i narzędzi informatycznych, tworzenie własnych kursów na platformie EdX) - mgr inż. Bartosz Muczyński (Akademia Morska w Szczecinie, Stowarzyszenie E-learningu Akademickiego) 
14.45 - 15.15 Lunch 
15.15- 16.45 Warsztaty: Doskonalenie umiejętności profesjonalnych nauczyciela akademickiego (przegląd obszarów doskonalenia wykładowcy, zarządzanie czasem, autoprezentacja, budowa szkicu własnego programu rozwoju umiejętności) - dr Bartłomiej Kurzyk (Uniwersytet Łódzki) 
16.45 Zamknięcie Konferencji



Adres strony Konferencji: www.ideatorium.ug.edu.pl


Dr hab. Joanna Mytnik, prof. UG
Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

O suszy w Ełku


niedziela, 13 marca 2016

Łomżyńska Giełda Pomysłów na Życie


W łomżyńskim III Liceum Ogólnokształcącym już po raz szesnasty odbyła się Giełda Pomysłów na Życie, której celem jest zaprezentowanie młodzieży licealnej, jakie możliwości czekają ich po zdaniu egzaminu maturalnego. Dlatego też nasza reprezentacja Samorządu Studenckiego w składzie: Martyna Grzyb, Kamila Puławska i Adam Burczyk wraz z dr hab. Iwoną Bogacką, prof. UWM dzielnie stanęła do boju, aby promować nasz Wydział Biologii i Biotechnologii!

Zapoznaliśmy maturzystów z systemem IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów) oraz ofertą dydaktyczną naszej uczelni. Oprócz tego przedstawiliśmy, jakie możliwości stoją przed nimi już jako studenci (koła naukowe, działalność w Samorządzie Studenckim, etc.). Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty, które wypożyczyliśmy z Katedry Zoologi dzięki współpracy z dr Karolem Komosińskim. Mieliśmy na swoim stanowisku szkielet żółwia, kikutnicę, jeżowce, gablotkę z egzotycznymi motylami i wiele innych ciekawych okazów, o których przygotowaliśmy masę ciekawostek. Jednakże, chyba największe wrażenie zrobili Stefa, Irena i Andrzej - żywe karaczany madagaskarskie, które co odważniejsi (ku zaskoczeniu - w większości dziewczęta) mogli brać na ręce. Przy okazji opowiedzieliśmy licealistom jak wygląda studiowanie "od kuchni", dzięki czemu udało nam się (chyba) rozwiać nieco wątpliwości na tak tajemniczo i złowieszczo brzmiące hasła jak USOS, sesja czy kolokwium.

W końcu nie taki diabeł straszny jak go malują. Mamy nadzieję, że spośród ponad 400 uczestników giełdy, w październiku ujrzymy kilka znajomych twarzy nerwowo czekających na pierwszy wykład pod Aulą Collegium Biologiae.

Kamila Puławska









piątek, 4 marca 2016

List członków Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej

Szanowne Koleżanki i Koledzy,
przekazujemy list i apel, przesłany nam przez prof. Stefana Kasickiego, w sprawie poparcia listu otwartego do Minister Edukacji Narodowej, Pani Anny Zalewskiej. List został sformułowany przez członków Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej i zyskał poparcie Przewodniczącego tego Komitetu, prof. Jana Kozłowskiego. Proszę serdecznie o rozpowszechnienie tego listu, również wśród członków Komitetu Neurobiologii i innych Komitetów PAN.

Poniżej znajdziecie Państwo linki do listu i do fragmentu książki prof. Giertycha.
Łaczę pozdrowienia,

Małgorzata Skup


Data: Wed, 02 Mar 2016 10:25:09 +0000
Nadawca: Szymek Drobniak

Szanowni Państwo,

w ostatnich tygodniach do szkół trafiła książka profesora Macieja Giertycha „Ewolucja, dewolucja, nauka" wydana przez Wydawnictwo Giertych i Frondę. Książka została rozesłana za darmo do bardzo wielu szkół w Polsce, wielu zaniepokojonych nauczycieli rozpoczęło poszukiwania źródła tej publikacji oraz starało się ustalić ile jest ona warta.

Książka ta ma jedno główne założenie: krytykę i odrzucenie teorii ewolucji jako nienaukowego wyjaśnienia powstania zycia i jego
różnorodności. Książka ta posługuje się bardzo licznymi - jednak we wszystkich przypadkach wątpliwymi naukowo lub wyrwanymi z kontekstu przykładami na poparcie swoich tez. Prof. Giertych nie tylko odrzuca teorię ewolucji oraz jej naukowość, ale także kwestionuje nowoczesne osiągnięcia geologii, odrzuca przyjęty obecnie stan wiedzy o wieku Ziemi, jej budowie geologicznej i dynamice. Czyni to używają stronniczej argumentacji, agresywnego języka i z brakiem poszanowania dla merytorycznej dyskusji naukowej opartej na opublikowanych faktach. Całość tez przedstawionych w książce nie jest zgodna z aktualnym
stanem wiedzy naukowej oraz obowiązującymi programami nauczania biologii.

Ministerstwo Edukacji Narodowej jako instytucja stojąca na straży systemu edukacji powinno w takiej sytuacji w stanowczy sposób
zareagować, rekomendując odrzucenie przedstawionych w książce tez i rozwiewając wątpliwości nauczycieli co do prawdziwości przedstawionych w książce informacji. Dlatego proszę Państwa o poparcie załączone listu otwartego, jaki przekazany zostanie na ręce Pani Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej. Jednocześnie - ponieważ niniejszy mail wysłany został do ograniczonej liczby osób - bardzo proszę o jego przekazanie dalej do wszystkich ludzi nauki, specjalistów biologów i geologów którzy również mogliby chcieć wyrazić swoje poparcie. List uzyskał już poparcie przewodniczącego Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN, prof. dr hab. Jana Kozłowskiego. Aby ułatwić zbieranie odpowiedzi - w razie chęci wyrażenia swojego poparcia bardzo proszę o wypełnienie krótkiej ankiety znajdującej się tutaj:

https://docs.google.com/forms/d/1neQ_4ftnqPNnJx6bTo2buO1230tu66D1zwz0CxAXq1E/viewform.

W razie jakichkolwiek pytań - proszę o kontakt.   

Z poważaniem,

Szymon Drobniak

Instytut Nauk o Środowisku UJ

FRAGMENT KSIĄŻKI:
ftp://press.wydawnictwofronda.pl/Materialy-prasowe/dewolucja/dewolucja_fragment.pdf

Krystyna Ossowska
Sekretarz PTBUN
PNS Secretary

Instytut Farmakologii
Polska Akademia Nauk

Tydzień ewolucji w Krakowie (20015)


Warto przypomnieć inicjatywę z ubiegłego roku. Chyba trzeba będzie częściej robić takie edukacyjne spotkania w różnych miejscach Polski. Potrzeba nastała...

Program 
Wykłady odbywają się codziennie (13-17 kwietnia) w godzinach 16.15-17.30 w Auli Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ulicy Oleandry). Wstęp wolny!

  • 13 kwietnia 2015 - prof. dr hab. Adam Łomnicki “Teoria ewolucji - dogmat czy zmowa elit?” 
  • 14 kwietnia 2015 - dr Magdalena Zagalska-Neubauer “Życie intymne w kolonii” 
  • 15 kwietnia 2015 - dr Aneta Arct “Ewolucja dla zakochanych - strategie wyboru partnera” 
  • 16 kwietnia 2015 - prof. dr hab. Krzysztof Spalik “Z igły widły czyli ewolucja na wyspach” 
  • 17 kwietnia 2015 - prof. dr hab. Jan Kozłowski “Czy dzięki ogniowi staliśmy się Homo sapiens?” 
Warsztaty dla szkół Dodatkowe - sobotnie terminy warsztatów z genetyki!

W ramach Tygodnia Ewolucji odbędzie się seria warsztatów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzonych przez naukowców z uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie będą mieć niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska pracy naukowej i odkryć prawa rządzące ewolucją roślin i genetyką zwierząt. Będzie to niepowtarzalna okazja do zobaczenia nauki “od kuchni” - uczestnicy wyruszą w fascynujący świat mikroskopii i laboratorium molekularnego. Szczegóły w zakładce “Warsztaty dla szkół”

Tydzień Ewolucji w Krakowie http://tydzienewolucji.tumblr.com/

czwartek, 3 marca 2016

Studencki Projekt Roku oraz Grywalizacja

Piszę do Państwa w sprawie Studenckiego Projektu Roku oraz Grywalizacji, którą organizuje PZU dla Kół Naukowych w całej Polsce.
W związku z tym,że jestem Ambasadorką PZU w Olsztynie zachęcam serdecznie do wzięcia udziału w konkursie. Do zdobycia jest w sumie 35 000 zł !
Celem konkursu jest promocja popularnych projektów studenckich oraz wybór najlepszych, które zdobędą finansowe wsparcie Grupy PZU w roku akademickim 2016/2017.
Można zdobyć:   
* 10.000zł brutto dla Ogólnopolskiego Studenckiego Projekt Roku;

* 5.000 zł brutto dla Studenckich Projektów Roku w kategoriach:
- Kariera i rozwój osobisty;
- Nauka i technika;
- Kultura, rozrywka i odpowiedzialność społeczna;

* 5.000 zł brutto dla min. dwóch projektów wskazanych przez Komisję Konkursową.

Laureaci konkursu wybierani będą przez Komisję Konkursową oraz w drodze głosowania fanów profilu 
Grupa PZU Kariera na prezentacje projektów (Youtube/Vimeo/Wrzuta.pl) nadesłane przez organizatorów.

HARMONOGRAM KONKURSU:
1) Do 30 maja organizacje przesyłają mailowo link do prezentacji projektów;
2) W dniach 12 - 24 czerwca fani profilu Grupa PZU Kariera wybierają zwycięzców w każdej z konkursowych kategorii;
3) Do 30 czerwca Komisja Konkursowa wskazuje min. dwóch kolejnych laureatów konkursu.

Więcej informacji na na www.pzu.pl/studencki-projekt-roku

Dodatkowo zachęcam do wzięcia udziału w Grywalizacji

Jest propozycja, aby zrobić to w formie rywalizacji między kołami naukowymi w Olsztynie. 
Studenckie Forum Business Centre Club już wyraziło chęć uczestniczenia w takiej rywalizacji. Myślę, że to również fajny sposób aby poznać inne organizacje, nawiązać współpracę czy nowe znajomości. 

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt. Zależy mi, aby wygrało jak najwięcej studentów z naszej uczelni także z chęcią pomogę przy opracowywaniu prezentacji czy składaniu aplikacji i promocji Waszych projektów podczas konkursu.
Prosiłabym również o przesłanie również tej wiadomości dla przewodniczącego koła.

Pozdrawiam serdecznie,

Z wyrazami szacunku
Maja Makowska
Ambasador PZU w Olsztynie

Zwycięski projekt kortowiadowej koszulki Wydziału Biologii i Biotechnologii


Niezmiernie miło nam przedstawić Wam zwycięski projekt kortowiadowej koszulki Wydziału Biologii i Biotechnologii! Projekt ten zwyciężył miażdżącą przewagą głosów. Kto już nie może się doczekać, żeby przekonać się jak jego główka będzie pracowała podczas Kortowiady 2016?

Kortowiada - najlepsze juwenalia w Polsce już za 76 dni!

RWSS WBiB, UWM:

Cykl spotkań dotyczący łączenia biotechnologii z biznesem


Wraz z Naukowym Kołem Mikrobiologów Molekularnych "Coccus" zaczynamy prowadzić cykl spotkań dotyczący łączenia biotechnologii z biznesem. Naszymi prelegentami będą ludzie którzy zajmują się biotechnologią od praktycznej strony (w tym nasi pracownicy akademicy), oraz bardzo chętnie przekażą zgromadzoną wiedzę. 

Zadaniem spotkań ma być przekazanie wiedzy oraz porad osobom zainteresowanym tą dziedziną. Więcej aktualnych inforamcji w facebookowym :  https://www.facebook.com/events/1118546908181599/

Piotr Jachimowicz

Noc Sów 2016 w Mazurskim Parku Krajobrazowym



Wiosna zbliża się wielkimi krokami i wszystko budzi się do życia. Jest to dobra pora na to by rozpocząć swoje pierwsze przyrodnicze obserwacje. Marzec to dla większości naszych sów najbardziej aktywny okres w roku. Wtedy właśnie rozpoczynają swój okres godowy, o czym świadczy ich częste pohukiwanie.

Szkoła Podstawowa w Krutyni, Nadleśnictwo Strzałowo, Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni oraz Mazurski Park Krajobrazowy zapraszą naNoc Sów, która odbędzie się 11 marca o godz. 18.30 w Muzeum Przyrodniczym Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. W programie jest przewidzianych wiele atrakcji m. in. pogadanki i prelekcje na temat sów, pokaz filmu "Sowy Polski" Artura Tabora, wycieczka terenowa - poszukiwanie i obserwacja sów. Na koniec planowane jest wspólne ognisko przy Szkole Podstawowej w Krutyni.

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym łowczyniom, organizowane przez Ptaki Polskie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK! Aby wziąć udział w wydarzeniu należy skontaktować się bezpośrednio z Przewodnikiem danego Wydarzenia poprzez Formularz kontaktowy online dostępny na stronie http://www.jestemnaptak.pl/noc-sow – w terminie do 6 marca 2016. O udziale w Wydarzeniu świadczy odpowiedź potwierdzająca wysłana przez Przewodnika. Zapisy na lokalne Wydarzenia są obowiązkowe.

J.G.

środa, 2 marca 2016

17. Europejski Kongres Biotechnologii

W dniach 3-6 lipca 2016 roku w Krakowie odbędzie się 17. Europejski Kongres Biotechnologii (ECB2016) – Najważniejsze wydarzenie w branży life science. Więcej: http://ecb16.com/

Europejski Kongres Biotechnologii organizowany jest co dwa lata przez Europejską Federację Biotechnologii i stanowi spotkanie nauki, liderów biznesu, inwestorów, wystawców oraz otoczenia politycznego. Przewiduje się, że w 17 edycji ECB weźmie udział ponad 1000 uczestników. Program Kongresu będzie obejmował 25 sympozjów, 200 mniejszych paneli. Zostaną w nim ujęte wszystkie dziedziny biotechnologii. Kongresowi będzie towarzyszyć wystawa oraz sesje posterowe.

Oferta specjalna dla polskich uczestników i wystawców!

Miło nam Państwa poinformować, że ponieważ organizowany co dwa lata w Krakowie Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH został wydarzeniem partnerskim ECB2016, polskim uczestnikom oraz firmom z branży life science oferujemy stypendium, które pozwoli pokryć część kosztów uczestnictwa. Dzięki temu specjalne stawki udziału w programie oraz wystawie towarzyszącej ECB2016 są o 70% niższe niż standardowe.

Typ rejestracji:
Naukowiec (Academia) 295€
Student (Young Scientist) 195€

Dodatkowe informacje o stawkach i kongresie: http://eurobiotech.krakow.pl/gb/d-20/news.html

UWAGA! Aby skorzystać ze specjalnych cen napisz na adres: ecb2016@targi.krakow.pl w celu uzyskania specjalnego linku rejestracyjnego.

Termin nadsyłania abstraktów został przedłużony: 29 marca (referaty) oraz 30 kwietnia (postery). Zapraszamy do nadsyłania abstraktów!


Kongres odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Biuro Lokalnego Organizatora: Targi w Krakowie
PCO&DMC
31-586 Kraków, ul. Galicyjska 9
Tel. 12 644 59 32; 12 644 12 70
ecb2016@targi.krakow.pl

IX edycja Programu Stażowego Student na Rynku Pracy


Jesteś studentem lub absolwentem do roku od ukończenia studiów i chcesz rozwinąć skrzydła? Fundacja Rozwoju Talentów zaprasza do udziału w IX edycji Programu Stażowego Student na Rynku Pracy. Oferujemy ponad 60 miejsc stażowych w 21 działach w renomowanych firmach.  

Wejdź na: https://rekrutacja.fundacjarozwojutalentow.pl/ i wybierz odpowiednią dla Ciebie ofertę. 

Warto obserwować:
https://www.facebook.com/pracastaze/?fref=ts Praca czy staż? Aplikuj