wtorek, 26 maja 2015

Vademecum technika farmaceutycznego

Czy można połączyć zawodowo tytuł magistra biologii z naukami pokrewnymi? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Absolwenci biologii i biotechnologii, posiadający solidne podstawy z chemii wyższej, anatomii, fizjologii, biochemii, mogą z powodzeniem uzupełnić swoje kwalifikacje w studium farmaceutycznym i uzyskać prawo wykonywania zawodu aptekarza (sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych oraz prowadzenie obrotu środkami farmaceutycznymi i materiałami medycznymi). Dla tych właśnie osób absolwent UWM (2009), mgr biologii Marcin Rabka tech. farm, podjął się poważnego wyzwania: napisania dobrego repetytorium, stanowiącego przekrój przez całą farmację.

Podręcznik kierowany jest do słuchaczy i absolwentów dwuletniego studium farmaceutycznego, którzy pragną przypomnieć sobie i uporządkować najważniejsze wiadomości przed egzaminem zawodowym. Z całą pewnością będzie również przydatny stażystom i osobom rozpoczynającym pracę w aptece, laboratorium lub przemyśle farmaceutycznym. Jest to pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku, wypełniająca poważną lukę księgarską. Już od dawna uczestnicy i wykładowcy studiów zawodowych skarżą się na brak kompendium, które w sposób klarowny i logiczny prezentowałoby niełatwe zagadnienia farmacji. Dostępne podręczniki farmakologii, farmakognozji lub receptury, bardzo często są napisane językiem trudnym, rozwlekłym, zbyt naukowym, aby absolwent miał czas, chęć i szansę na opanowanie treści koniecznych do zapamiętania i zdania egzaminu końcowego.

Vademecum ujmuje materiał w formie notatek w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić samodzielne uczenie się i dokształcanie. Treści uporządkowano według logiki przedmiotu. Jest to swoista pomoc dydaktyczna, bogata w zestawienia tabelaryczne, podsumowania oraz schematyczne rysunki. Trudne pojęcia i nazwy łacińskie wyróżniono pogrubioną czcionką.

POSZCZEGÓLNE DZIAŁY TO:

  • 1. PODSTAWY FARMAKOGNOZJI 
  • 2. PODSTAWY FARMAKOLOGII 
  • 3. PODSTAWY ANALIZY CHEMICZNEJ LEKÓW 
  • 4 TECHNOLOGIA POSTACI LEKÓW 
  • 5. TECHNIKA SPORZĄDZANIA LEKÓW 
  • 6. PRZYKŁADY ROZWIĄZYWANIA PROSTYCH RECEPT 
  • 7. PRZYKŁADOWE PYTANIA EGZAMINACYJNE 
Wydawnictwo „MEDYK” Sp. z o.o. Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 5, 132 stron, oprawa miękka ISBN 978-83-64045-31-8

1 komentarz:

  1. Więcej ciekawych informacji o autorze Marcinie Rabka na stronie http://marcinrabka.mozello.pl

    OdpowiedzUsuń