W dniach 4-5 października 2012 roku w Brukseli odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu Organizacyjnego nowego europejskiego projektu badawczego, który będzie realizowany w ramach akcji COST (Cooperation of Science and Technology). Nowy projekt badawczy pt. "Epigenetics and periconceptional enviroment. Periconception environment as an epigenomic lever for optimising food production and health in livestock" dotyczy bardzo ciekawego problemu wpływu różnych czynników, w tym stosowanej w okresie okołozapłodnieniowym diety przyszłych rodziców, na zmiany epigenetyczne oraz ich skutki w zarodkach i u potomstwa. Ostanie przesłanki wskazują, że również nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od tego czym odżywiali się nasi przodkowie (rodzice, a nawet dziadkowie i pradziadkowie) podczas okresu okołozapłodnieniowego i w pierwszych dniach rozwoju zarodka. Badania, które będą prowadzone w Europie mają wyjaśnić mechanizmy zmian epigenetycznych, opracować narzędzia służące do ich badania oraz strategie zapobiegania niepożądanym skutkom tych zmian.
Do nowej akcji COST włączyli się naukowcy z dwudziestu sześciu krajów Europy, w tym z Polski. W Komitecie Organizacyjnym akcji COST nasz kraj jest reprezentowany przez dr hab. Dorotę Cieślak-Lechniak z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i przez dr hab. Anitę Franczak z Katedry Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Badania zapowiadają się bardzo ciekawie, a naukowy podjęli się zadania opracowania uzyskanych wyników i ich prezentowania nie tylko w profesjonalnych czasopismach naukowych, ale również w formie popularnonaukowej, a więc przystępnej i przyjemnej dla Czytelników nie związanych z nauką. Umożliwi to stworzenie przyjaznego i mam nadzieję ciekawego "pomostu naukowego" między epigenetyką a pasjonatami epigenetyki i nauki w ogóle.
O uzyskanych wynikach badań na pewno będziemy Czytelników naszego bloga informować.
red.
Nieoficjalna i bardziej swobodna w przekazie strona wydziałowa, z relacjami z badań naukowych, zajęć dydaktycznych, spotkań nieformalnych i dyskusji. Jednym słowem "o życiu" (biologia zobowiązuje) we wszelkich jego uniwersyteckich a nawet biotechnologicznych przejawach.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz