Nieoficjalna i bardziej swobodna w przekazie strona wydziałowa, z relacjami z badań naukowych, zajęć dydaktycznych, spotkań nieformalnych i dyskusji. Jednym słowem "o życiu" (biologia zobowiązuje) we wszelkich jego uniwersyteckich a nawet biotechnologicznych przejawach.
sobota, 18 grudnia 2010
Studenci w elektrośmieciowej akcji
środa, 15 grudnia 2010
Biotechnolodzy podglądający przyrodę...
poniedziałek, 13 grudnia 2010
Prezent pod choinkę na zakończenie Międzynarodowego Roku Bioróżnorodności
O plakacie i akcji więcej na stronie: http://prezentdlaziemi.blogspot.com .
niedziela, 12 grudnia 2010
Przedświąteczna zbiórka zużytego elektrosprzętu w Olsztynie
W dniu 18 grudnia 2010 r. w godzinach od 9:00 do 14:00 studenci zorganizują zbiórkę elektrośmieci przy następujących placówkach:
- ulicy Kościuszki 46/48 koło siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych,
- przy ulicy Sikireckiego 9 (PIECZEWO) koło spółdzielni,
- (w trakcie uzgodnień także punk na Jarotach).
- Będzie możliwość także telefonicznego zgłoszenia a pracownicy OZK odbiorą osobiście (wygodne w przypadku większego sprzętu). Dla 40 pierwszych osób leśnicy ufundowali
Wraz z postępem technologicznym coraz częściej decydujemy się na wymianę sprzętu RTV i AGD na nowocześniejszy i bardziej energooszczędny. Wtedy zastanawiamy się, co zrobić ze starymi urządzeniami. Najczęściej wynosimy je do piwnicy lub co gorsze, pozbywamy się go na osiedlowym śmietniku, za co grozi kara grzywny od 500 do 5 tysięcy złotych. Coraz częściej można spotkać elektrośmieci wyrzucone do lasu czy pobliskiego rowu. Jest to zupełnie sprzeczne z ekologiczną troską o naturalne środowisko. Ponad to np. kineskopowe telewizory trafiają na dzikie wysypiska, a lodówki zamiast do specjalistycznego zakładu lądują w skupie złomu. W ten sposób nieuczciwe firmy zarabiają na elektrośmieciach. Trwają także prace nad rozporządzeniem o minimalnych rocznych poziomach zbierania zużytego sprzętu elektrycznego. Pułap ma być podniesiony z 24% do 39%. Chodzi o to , aby zbliżyć się do unijnych wymogów , które obligują do zbierania rocznie ponad 4 kg elektrośmieci na mieszkańca.
Należy także wyjaśnić , czym dokładnie są elektośmieci i dlaczego tak ważny jest ich recykling. Elektośmieci to między innymi: suszarki, telewizory, komputery, monitory, pralki, lodówki, zmywarki, mikrofalówki, prostownice, klawiatury, myszki, przedłużacze, ładowarki, telefony, świetlówki , żarówki… innymi słowy jest to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Dlaczego ELEKTROŚMIECI szkodzą? Przede wszystkim dlatego , że do produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych używa się wielu substancji i związków chemicznych, dzięki którym mogą one działać, ale z chwilą, gdy sprzęt się zużywa, stają się groźne dla naszego otoczenia. Są to między innymi:
- Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
- Związki bromu – stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
- Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.
- PCB – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.
- R-12 – czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
- Azbest – używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka
Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesowi utylizacji. Ze względu na powyższe problemy studenci biologii UWM - przy wsparciu prof. Stanisława Czachorowskiego - 18.12.2010 roku w godzinach od 9:00 do 14:00 studenci zorganizują zbiórkę elektrośmieci przy następujących placówkach:
Przy ulicy Kościuszki 46/48 koło siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Przy ulicy Sikireckiego 9 (PIECZEWO) koło spółdzielni.
Oczekujemy na odpowiedź z Jarot, Pojezierza oraz Reala do poniedziałku.
Ponadto osoby, które będą chciały oddać sprzęt a nie będą miały możliwości dostarczenia go do wymienionych placówek proszone są o kontakt telefoniczny z OZK ,który odbierze osobiście sprzęt. Numer pod który należy wówczas zadzwonić to: (89) 533 84 20.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia studenci 40 choinek dla pierwszych osób przybyłych ze sprzętem z Nadleśnictw: KUDYPY , OLSZTYN , JAGIEŁEK , oraz stroiki świąteczne ufundowane przez OZK .
Głównymi sponsorami organizowanej akcji są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych oraz Olsztyński Zakład Komunalny.
Należy także uświadomić sobie gdzie w Olsztynie możemy oddać bezpłatnie zużyty sprzęt RTV I AGD przez cały rok od poniedziałku do piątku dbając tym samym nie tylko o naturę ale również o zdrowie własne i wszystkich ludzi:
- OZK Olsztyn, ul. Lubelska 43 D
- BitServis, ul . Partyzantów 82
- EcoPartner, ul. Niepodległości 53/55
- Warmińsko – Mazurska Spółdzielnia Inwalidów w Olsztynie, Gutkowo 79
Magdalena Bucholc
środa, 8 grudnia 2010
Prezent dla Ziemi pod choinkę (akcja studentów)
Zbiórka zaplanowana jest na 18 grudnia, w 2-3 miejscach Olsztyna (przygotowania do akcji trwają). W akcji weźmie udział ponad 40 studentów z Wydziału Biologii. Do tej pory swoje wsparcie zadeklarowali leśnicy, poza dofinansowaniem druku plakatów i ulotek ufundowali 40 choinek, dla mieszkańców Olsztyna, którzy pierwsi przyniosą swoje elektrośmieci do wyznaczoncyh punktów.
Więcej o akcji na przygotowywanej stronie www. Kontak z organizatorami: Magdalena Bucholc (madziulka_3103@op.pl), Paweł Lisiewski (pawelisek@gmail.com) - studenci trzeciego roku biologii.
Współpraca, wspracie i dołączenie do akcji mile widziane.
Studenci Wydziału Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie organizują akcję pt. Prezent dla Ziemi pod choinkę, która obejmuje zbiórkę zużytego sprzętu RTV i AGD w wybranych i wyszczególnionych na plakatach promujących akcję miejscach. Akcja jest odpowiedzią na zalegające w nieodpowiednich miejscach odpady niebezpieczne pod obudową sprzętów RTV i AGD.Właściwe postępowanie z tego typu sprzętem polega na ręcznym demontażu składników stanowiących niebezpieczeństwo dla środowiska (ludzie są jego częścią) i ich utylizacji. Ważne jest, aby odseparować elementy zawierające niebezpieczne substancje od reszty urządzenia. Pozostałości, najczęściej obudowy, mogą być przetworzone i wykorzystane ponownie co zmniejsza koszt środowiskowy produkcji sprzętu elektronicznego. Warunkiem przetworzenia sprzętu jest dostarczenie go w całości.
Wraz z postępem technologicznym coraz częściej decydujemy się na wymianę sprzętu RTV i AGD na nowocześniejszy i bardziej energooszczędny. Wtedy zastanawiamy się, co zrobić ze starymi urządzeniami. Najczęściej wynosimy je do piwnicy lub co gorsze pozbywamy się go na osiedlowym śmietniku, za co grozi kara grzywny od 500 do 5 tysięcy złotych. Coraz częściej można spotkać elektrośmieci wyrzucone do lasu czy pobliskiego rowu. Jest to zupełnie sprzeczne z ekologiczną troską o naturalne środowisko.
Większość obywateli nie zdaje sobie sprawy z tego jak dużo odpadów niebezpiecznych i potencjalnie niebezpiecznych znajduje się w zużytych sprzętach RTV i AGD, które powodują szereg schorzeń. Odpady te nie powinny trafiać do ogólnych pojemników na śmieci. Projekt ma otworzyć oczy konsumentów na skutki nieodpowiedniego składowania elektrośmieci oraz wskazać miejsca, gdzie BEZPŁATNIE można oddać zużyty elektrosprzęt. Jako biolodzy chcemy uchronić las przed tak niebezpiecznym zanieczyszczaniem go przez bezmyślnych mieszkańców Olsztyna. W związku ze zbliżającymi się świętami wiele osób planuje wymianę telewizorów czy komputerów, zatem nasza akcja jest jak najbardziej potrzebna. Robiąc sobie prezent pod choinkę zróbmy także prezent naszej Ziemi.
Problem, na który reagujemy
Elektrośmieci stanowią bardzo poważny problem dla wielu instytucji. Jako odpady niepotrzebne nagminnie pozostawiane są w lasach, rowach przydrożnych, kontenerach na śmieci, pod blokami oraz coraz częściej w śmietnikach na przystankach autobusowych. Tego typu zachowanie wynika z niewiedzy lub lenistwa mieszkańców miasta. Informacja zatem jest niezwykle istotna.
Ponad to trwają prace nad rozporządzeniem o minimalnych rocznych poziomach zbierania zużytego sprzętu elektrycznego. Pułap ma być podniesiony z 24 proc. do 39 proc. Chodzi o to, aby zbliżyć się do unijnych wymogów, które obligują do zbierania rocznie ponad 4 kg elektrośmieci na mieszkańca.
wtorek, 7 grudnia 2010
Jak zepsuć swoją prezentację?
- godz. 12.00 w Collegium Biologia (Kortowo, ul. Oczapowskiego 1A), sala Rady Wydziału Biologii, wykład nt. "Współczesne prezentacje naukowe".
- godz. 17.00, Kawiarnia Literacka (Książnica Polska, II p., vis-a-vis ratusza, ul. Jana Pawła II 2/3) kameralne spotkanie z Autorem i jego najnowszą książką "Stuka prezentacji" (zobacz więcej).
Jeszcze większym problemem jest mówienie o nauce. Poza samym wystąpieniem publicznym musimy jeszcze zainteresować odbiorcę i dostosować język do poziomu wiedzy słuchacza. Ja to zrobić? Jak przebić się z informacją o naszym osiągnięciu do mediów? Czym się wyróżnić wśród tysięcy uczonych? Czy warto zostać ekspertem telewizyjnym?
Wiktor Niedzicki, popularyzator, dziennikarz radia i TV, wykładowca akademicki opowie o doświadczeniach w prezentacji nauki. Własnych, zdobytych w ciągu ponad 35 lat pracy i podpatrzonych u innych. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, co decyduje o powodzeniu prezentacji? Czym jest wizerunek, czyli jak zrobić dobre wrażenie? Co oznacza tak zwana mowa ciała? Skąd brać ciekawe materiały i inne pomoce „naukowe”. Porozmawiamy o nietypowych prezentacjach nauki oraz o wykorzystaniu nowego poradnika Wiktora Niedzickiego „Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce”. Książka ta przez kilkoma dniami pojawiła się w księgarniach.
godz. 17.00, Kawiarnia Literacka
Dla większości ludzi największym stresem są wystąpienia publiczne. Boimy się kompromitacji. Pocą nam się dłonie, głos więźnie w gardle. Co zrobić z rękami? Na co patrzeć? Czasem, oglądając publiczne wystąpienia polityków, biznesmenów i uczonych mamy wrażenie, że sami zaplanowali swoją Wielką Klapę.
Jak i czym zepsuć swoją prezentację? W jaki sposób zniechęcić odbiorcę? Jak uśpić widza? Wielkie porażki i wielkie sukcesy prezenterów. Wiktor Niedzicki, popularyzator, dziennikarz radia i TV, wykładowca akademicki opowie o doświadczeniach w prezentacji nauki. Własnych, zdobytych w ciągu ponad 35 lat pracy i podpatrzonych u innych.
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, co decyduje o powodzeniu prezentacji? Czym jest wizerunek, czyli jak zrobić dobre wrażenie? Co oznacza tak zwana mowa ciała?Porozmawiamy o nietypowych prezentacjach oraz o wykorzystaniu nowego poradnika Wiktora Niedzickiego „Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce”. Książka ta przez kilkoma dniami pojawiła się w księgarniach.
poniedziałek, 22 listopada 2010
Studentka biotechnologii... i jej drużyna naukowców
piątek, 19 listopada 2010
Jeleń... na sali wykładowej!
W czasie przedwczorajszej konferencji naukowej, poświęconej różnorodności biologicznej Warmii i Mazur, leśnicy "przyprowadzili" las do Centrum Biologii, a na auli pojawiły się wypchane dziki, wilki, bobry i jelenie. Razem z drzewami. Zwierzęta, pozyskane do tej ekspozycji, zostały spreparowane z tych, które zginęły na drogach i we wnykach. To dobra ilustracja zagrożonej bioróżnorodności. Ten świat ginie tuż obok nas. Do skutecznej ochrony potrzebna wiedza ... i aktywnie społeczeństwo obywatelskie.
wtorek, 16 listopada 2010
Bioróżnorodność Warmii i Mazur
sobota, 6 listopada 2010
czwartek, 4 listopada 2010
Uniwersytet otwarty czyli objaśnianie rzeczywistości
Powyższy zeskanowany fragment pochodzi z dzisiejszej Gazety Olsztynskiej (4 listopada 2010) z dodatku "Olsztyn dzień po dniu". Ekspercka informacja prof . M. Dynowskiej stanowi uzupełnienie artykułu "Pleśń"Nie szkodzi!" (dotyczy zagrzybionego budynku mieszkalnego). W tym samym numerze Gazety zamieszczona jest wypowiedź dr. hab. S. Czachorowskiego na temat przyrodniczego zagospodarowania Jeziora Krzywego - w uzupełnieniu działu z listami czytelników. Dziennikarze korzystają z eksperckiej wiedzy pracowników naszego wydziału w wyjaśnianiu problemów dnia codziennego. W ten sposób wiedza z Wydziału Biologii trafia także "pod strzechy".
środa, 27 października 2010
I poszli w świat...czyli uroczyste rozdanie dyplomów
Inauguracja na studiach doktoranckich
wtorek, 26 października 2010
Inauguracja roku akademickiego 2010/2011 na Wydziale Biologii
Przydałyby się także zdjęcia robione przez studentów - to byłby inny punkt widzenia (spojrzenia). Równie ciekawy! Wrzućcie linki do swoich galerii w komentarzach.
wtorek, 19 października 2010
Międzynarodowy Rok Różnorodności Biologicznej
Z raportu ONZ wynika, że środowisko naturalne jest coraz bardziej niszczone i degradowane, mimo sukcesów w kwestii jego ochrony w niektórych regionach."
Więcej w artykule "Naukowcy ostrzegają: zostało nam 10 lat" .
środa, 13 października 2010
Etapy życia (czyli studenci wiersze piszą)
Nie nowe porównanie i nikt nie jest w szoku
Wszystko się zmienia, ulega przemianie
Choć zmiany po czasie są zauważane
Periodyzacja to cykl normalny
Lecz błędy przeszłości zmienić chce każdy
By w błędnym nie tkwić dziś kole
Czasem trzeba poczuć pokorę
Szacunek do starszych, bo wiele przeżyli
By nie popełnić tych gaf, co oni zrobili
Szacunek dla rad dobrych ludzi
choć nie jedna rada dziś uśmiech Twój wzbudzi
Szacunek do edukacji, wiedzy pojętej
Bo być głupim łatwo, a mądrym jest ciężej
Wiedza ciężarem, lecz dobrem nadrzędnym
Zauważasz czyjeś, ale i swoje błędy
Życie jest łatwe i sielskie na Boga
Gdy jest OK i nie ślizga się noga
Życie kolorowe jak światła na disco
lecz wiedzieć trzeba, że to boże igrzysko
Czasem to wiesz i czasem to czujesz,
Że wynik jest lepszy im więcej pracujesz
Praca nad sobą, wielkie to spektrum
byś ty, nie inni wiedzieli, żeś osobą wielką
Wyrabiaj szacunek do innych, do siebie
Bo życie na przemian raz w piekle, raz w niebie
Rada na koniec może niewielka
Bo diabła nie w piekle lecz u człowieka
Szukaj i zwracaj uwagę na ruchy, dystans daj ludziom
Którzy Twój niepokój wzbudzą
Choć teraz niektórzy są Twoimi ziomkami
To najbardziej boli, gdy dopuszczą się zdrady
Rozum najważniejszym w życiu jest sensem
Jedynie wtedy, gdy jego symbioza jest z sercem
poniedziałek, 11 października 2010
Wiedza (czyli studenci wiersze piszą)
Krzycz gdy o wzrok się trudzisz.
Błagaj gdy rozkoszy zaznajesz
Cisza! Kiedy szału dostajesz...
Wij się u stóp mych dokoła
Twe serce mi uciec nie zdoła.
Twój ból karmić mnie będzie
Twoje ciało me ciało zdobędzie...
By ogarnąć Kochanie mą duszę,
Którą tak z namiętnością kuszę
Zmusisz się na błogie poświęcenie
I przyjmiesz Wspólnoty święcenie...
Wtedy księga się Tobie otworzy
Na ołtarzu dusza się złoży
Wtedy odkryjesz tajemnic noc
Ich urok, niewinność i moc.
O dłoni nieczystej na dziecięciu
I jego przez ojca przeklęciu.
O niewierze Rodzica w me siły
I smutnej nienawiści mogiły.
O próbie oddania się Niebiosom
Nie mogąc podołać losu ciosom.
O niechętnym z Miłością rozstaniu
I ponownym lecz złym zakochaniu.
O próbie zjednoczenia się z Mistrzem
Jego prawdą, braterstwem i Niczem.
Hieros gamos i ucieczce przed Diabłem
O wolności między młotem i kowadłem.
piątek, 8 października 2010
Z Olsztyna w daleki, naukowy świat
Młodzi pracownicy naukowi są poszukiwani, na przykład Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej poszukuje pracowników naukowych specjalizujących się w następujących dziedzinach:
- Chemistry, Biology and Health Sciences
- Physics
- Structural Mechanics
- Quantitative Policy Analysis
- Spatial Sciences
- Environmental Sciences
- Energy Sciences
- Communication/Information Technology
Instytuty JRC znajdujące się w Belgii, Holandii, Hiszpanii, we Włoszech i w Niemczech oferują naukowcom z krajów członkowskich UE stałą pracę na bardzo atrakcyjnych warunkach.
Osoby z wyższym wykształceniem pracujące naukowo mogą ubiegać się o pracę rejestrując się w systemie EPSO (European Personnel Selection Office) i w odpowiedzi na jeden z otwartych konkursów składając odpowiednie dokumenty.
Konkursy potrwają do 4 listopada 2010r. do godziny 12:00. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie JRC.
czwartek, 30 września 2010
Zaadoptuj rzekę - Klub Gaja w Olsztynie
W ramach wykładów z ochrony środowiska (prof. S. Czachorowski), 18 października godz. 13.15-14.45 (Centrum Biologii, sala P6) Jacek Bożek z Klubu Gaja zaprezentuje projekt edukacyjny "Zaadoptuj rzekę" - wstęp wolny nie tylko dla studentów biologii.
Program Zaadoptuj rzekę zainicjowany przez Klub Gaja w 2005 roku to ogólnopolski program edukacji ekologicznej. Jego tematem jest woda, a szczególnie rzeki i ich znaczenie w przyrodzie, a także uświadomienie obywatelom ich roli w życiu społeczeństw. Ze względu na rosnącą potrzebę ochrony wód powierzchniowych promujemy zasady zrównoważonego rozwoju, kształtujemy świadomość i postawy ekologiczne takie jak racjonalne wykorzystywanie zasobów wodnych oraz ochrona różnorodności biologicznej.
Promocja Światowego Dnia Wody, europejskiego wydarzenia Big Jump oraz Ramowej Dyrektywy Wodnej Unii Europejskiej, to niektóre cele kolejnej edycji programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Idea adopcji rzek powstała w USA dla integrowania lokalnych społeczności. Ludzie razem sprzątają rzeki, tworzą wokół nich parki, miejsca rekreacji, szukają związków rzeki ze swoją historią, kulturą, tożsamością.
Dzięki poprzednim edycjom programu Zaadoptuj rzekę 320 polskich rzek, potoków, strumieni, a nawet Bałtyk zyskały nowych sprzymierzeńców zainteresowanych losem tych miejsc i ich przyszłością. Kolejne rzeki czekają! 22 marca obchodzony jako Światowy Dzień Wody jest dobrą okazją by w sprawie adopcji rzek zrobić kolejny krok. Klub Gaja zachęca do podejmowania wszelkich działań artystycznych, edukacyjnych i informacyjnych, dzięki którym woda przestanie być marnowana, a będzie szanowana jako najwyższe dobro – źródło życia na Ziemi. W 2008 roku program Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę został nominowany do tytułu Best Practis 2008 nadawanego przez The Green Spider Network – sieć instytucji i organizacji powołanych i wspieranych przez Komisję Europejską i DG Environment. Do kogo należy rzeka? Możemy powiedzieć, że do wszystkich, którzy z niej korzystają. Można także powiedzieć, że do zarządzających nią instytucji. Jednak w praktyce często tak naprawdę nikt nie czuje się za rzekę odpowiedzialny. Rzeki stają się zaniedbane i zaśmiecone, a ludzie odwrócili się do nich plecami. Jak możemy to zmienić? Po prostu zaadoptujmy rzekę.
Kiedy mówimy o adoptowaniu rzeki, chodzi nam o wzięcie na siebie roli jej stróża i otaczanie jej opieką. Zaadoptuj rzekę obejmuje m.in. takie działania jak: sprzątanie rzeki i jej brzegów, zdobywanie wiedzy, np.: o historii i geografii rzeki, lekcje tematyczne dotyczące ochrony rzek, zajęcia terenowe – dokumentowanie fauny i flory, badanie jakości wody, monitorowanie jakości wody, objęcie ochroną, jako pomnika przyrody rosnących nad rzekami drzew, zajęcia plastyczne, np.: tworzenie rzeźb ze znalezionych śmieci, konkursy fotograficzne, plastyczne i literackie, przedstawienia i happeningi, nadawanie nazw bezimiennym potokom lub najciekawszym fragmentom rzeki, wycieczki i rajdy wzdłuż rzek, szukanie źródeł rzeki, zachęcanie władz do poprawy stanu czystości rzeki, zawiązywanie porozumień dla rzeki.
wtorek, 14 września 2010
Propozycja praktyk dla studentów - animacja zajęć edukacyjnych
dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Dzieci
Program praktyk na Uniwersytecie Dzieci kierowany jest do osób, które chciałyby nabyć praktykę w roli animatora wykładów i warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Poszukujemy osób, którym leży na sercu wspieranie nowoczesnej edukacji w Polsce, jak również rozwój osobisty i swoich kompetencji:
- pedagogicznych
- animacyjnych
- organizatorskich
- redakcyjnych
Celem praktyk jest podzielenie się z przyszłymi animatorami wiedzą i doświadczeniem Uniwersytetu Dzieci w:
- przygotowywaniu
- prowadzeniu
- ewaluacji zajęć edukacyjnych dla dzieci
- samodzielnej realizacji projektów edukacyjnych
W ramach praktyki uczestnik:
- pozna różne metody prowadzenia interaktywnych zajęć dla dzieci i młodzieży
- nauczy się przygotowywać zajęcia edukacyjne
- zrozumie czynniki wpływające na sukces edukacyjny zajęć
- nauczy się efektywnie poprawiać zajęcia edukacyjne
- będzie miał możliwość zrealizowania własnego scenariusza zajęć dla dzieci lub młodzieży
Zakres obowiązków praktykanta:
- obecność na min. 8 warsztatach lub wykładach dla dzieci / 6 m-cy
- udział w min. 3 z 4 szkoleń z zakresu przygotowania się do roli animatora zajęć edukacyjnych / 6 m-cy
- przygotowanie i obrona własnego scenariusza zajęć dla dzieci lub młodzieży (luty/marzec 2011)
- pomoc przy dodatkowych działaniach UD ( np. targi naukowe, pikniki naukowe)
- * (opcjonalnie, dla chętnych) moderacja dwóch internetowych klubów naukowych / 6 m-cy
Zakończenie programu udokumentowane będzie otrzymaniem szczegółowego zaświadczenia o udziale w programie praktyk dla animatorów zajęć edukacyjnych oraz referencjami.
UWAGA!
Liczba miejsc dla praktykantów jest ograniczona do 10 osób.
Zgłoszenia do programu są przyjmowane do 13.10.2010r.
Zachęcam do kontaktu!
Agnieszka Światłowska
Koordynator Uniwersytetu
wolontariat_olsztyn@ud.edu.pl
poniedziałek, 13 września 2010
Oferta na rok 2011/2012
środa, 8 września 2010
poniedziałek, 16 sierpnia 2010
Czekoladożercy
wtorek, 10 sierpnia 2010
Nie wszystko ładnie pachnie
Przykładem jest grzyb sromotnik bezwstydny, pospolityw naszych lasach, z daleka go już wyczuwamy po zapachu. Nieprzyjemny zapach - przypominający nieco padlinę - zwabia muchy, które roznoszą zarodniki grzyba.
Czy kwiatowy nektar jest jakimś ewolucyjnym naśladowaniem soków owocowych, do których wczesniej owady przylatywały? Odkrywanie tajemnic świata ożywionego może być niezwykle pasjonujące.
czwartek, 15 lipca 2010
Studiuj z nami: biologia i biotechnologia
Fascynuje nas życie na różnych poziomach organizacji, próbujemy praktycznie wykorzystać molekularne podstawy życia, uczymy się zarządzać zasobami przyrody.
Biotechnologia
studia pierwszego stopnia (6 sem.) (licencjackie):
- specjalność - Biotechnologia
studia drugiego stopnia (4 sem.) (magisterskie) :
- specjalność - Biotechnologia przemysłowa
- specjalność - Biotechnologia w medycynie weterynaryjnej
- specjalność - Biotechnologia molekularna
- specjalność - Biotechnologia środowiskowa
Biologia
studia pierwszego stopnia (6 sem.) (licencjackie)
- specjalność – Biologia ogólna
- specjalność - Zarządzanie zasobami przyrody
studia drugiego stopnia (4 sem.) (magisterskie)
- specjalność - Biologia molekularna
- specjalność - Biologia środowiskowa
studia drugiego stopnia (4 sem.) (studia niestacjonarne, płatne)
- specjalność - Biologia środowiskowa
wtorek, 13 lipca 2010
środa, 7 lipca 2010
Centrum nauk biomedycznych w Olsztynie
Niebawem więcej szczegółów i cały wykład prof. R. Góreckiego.
poniedziałek, 5 lipca 2010
Ważki są piękne
Absolwenci biologii na wakacjach
poniedziałek, 28 czerwca 2010
Absolweni w pracy i na wakacjach
Absolwentów naszego wydziału spotkać można w różnych, nieoczekiwanych miejcach i przy różnych zajęciach, od wspinania się po linach do malowania na szkle. Tym razem było to w Lamkowie w działaniach w ramach projektu Stowarzyszenia Na Rzecz Edukajci Dzieci i Rozwoju Obszarów Wiejskich Wrota. Projekt w pierwszy dzień wakacji nosił tytuł "Rekodzieło - pracownia warmiśnkiej kreatywności"
(więcej zdjęć) :
Lamkowo 2010 |
czwartek, 17 czerwca 2010
środa, 9 czerwca 2010
Biologia w gospodarce?
Internetowa rekrutacja
Od poniedziałku rusza Internetowa Rejestracja Kandydatów. Jeśli macie jakieś wątpliwości to rozwiewają je pracownicy biura kształcenia. Kontakt: rekrutacja@uwm.edu.pl. Więcej informacji na temat oferty kształcenia znajdziecie w linku http://uwm.edu.pl/artykul/309/oferta-ksztalcenia-studia-stacjonarne.html
wtorek, 8 czerwca 2010
piątek, 4 czerwca 2010
Życie jak ... sztuka
środa, 2 czerwca 2010
O grzybach w radiu Planeta
Audycja zrelizowana została w ramach cyklu kameralnych spotkań z nauką klubu profesorów Collegium Copernicanum.
poniedziałek, 31 maja 2010
Promocje nowych doktorów
środa, 26 maja 2010
Studenci nad jeziorem...
wtorek, 25 maja 2010
Biologiczne Westerplatte ?
Tu mała sugestia dla studentów: nie umartwiajcie się i nie uprawiajcie samobiczowania (psychicznego). Zostawcie to fachowcom :).
poniedziałek, 24 maja 2010
Nad Jeziorem Kortowskim
Blogujące laboratorium
niedziela, 23 maja 2010
Co piszczy w Jeziorze Pluszne?
Co w jeziorze pluszcze, piszczy i kwili sprawdzali studenci piątego roku biologii na zajęciach z ekologii jezior, nad Jeziorem Pluszne.
piątek, 21 maja 2010
Grzyby nieco inne niż zazwyczaj
czwartek, 20 maja 2010
Blogujące laboratorium
Jutro otwarcie, ale już teraz można zajrzeć do laboratorium za posrednictwem internetu :). Nowinki ukazują się na laboratoryjnym blogu: http://laboratoriumdm.blogspot.com/
Laboratorium widziane inaczej
środa, 19 maja 2010
Poznawanie życia - to odkrywanie piękna
Biolodzy opowiadają o świecie wokół nas poprzez mikroskopy, skanery, sondy molekularne i coraz to nowe eksperymenty.
wtorek, 18 maja 2010
Tańczący biolodzy
Studenci Wydziału Biologii na boju wydziałów, Kortowiada 2007. Bo żeby w pełni studiować, nie wystarczy nad książką tylko ślęczeć :).
Studiować biotechnologię na UWM?
Biotechnologia na Wydziale Biologii UWM w Olsztynie
studia pierwszego stopnia (6 sem.) (licencjackie)
Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku BIOTECHNOLOGIA posiada wiedzę z zakresu metod biologii molekularnej oraz procesów technologicznych. Jest przygotowany do pracy w zakresie prowadzenia i nadzoru procesów technologicznych w przemyśle, ochronie środowiska i ochronie zdrowia, posiada wiedzę umożliwiającą podejmowanie zadań technicznych i organizacyjnych oraz pracy w laboratoriach kontrolnych i diagnostycznych oraz w firmach biotechnologicznych.
studia drugiego stopnia (4 sem.) (magisterskie) :
- Specjalność - Biotechnologia przemysłowa
- Specjalność - Biotechnologia w medycynie weterynaryjnej
- Specjalność - Biotechnologia roślin
- Specjalność - Biotechnologia zwierząt
- Specjalność - Biotechnologia środowiskowa
Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku BIOTECHNOLOGIA jest przygotowany praktycznie i teoretycznie do stosowania współczesnych metod technologicznych i biologii molekularnej.
Absolwent specjalności Biotechnologia przemysłowa uzyskuje wiedzę z zakresu mikrobiologii molekularnej, infekcyjnej, środowiskowej, mikologii, a także technologii biopreparatów, technologii przemysłów fermentacyjnych oraz selekcji i ukierunkowanej modyfikacji mikroorganizmów. Przygotowany jest do pracy w gałęzi przemysłu, wykorzystujących procesy biotechnologiczne w technologii żywności oraz w innych dziedzinach stosujących biopreparaty. Może być zatrudniony w laboratoriach kontrolnych, zakładach związanych z produkcją żywności oraz placówkach naukowo-badawczych.
Absolwent specjalności Biotechnologia w medycynie weterynaryjnej uzyskuje wiedzę z zakresu wirusologii i mikologii molekularnej, diagnostyki molekularnej chorób zwierząt, immunologii klinicznej i molekularnej, genetyki i epidemiologii molekularnej, diagnostyki zagrożeń biologicznych żywności oraz biotechnologii leków. Przygotowywany jest do pracy w placówkach, które stosują metody biologii molekularnej w produkcji szczepionek, biopreparatów, przeciwciał monoklonalnych do diagnostyki preparatów i do serodiagnostyki oraz immunomodulatorów pochodzenia naturalnego i syntetycznego. Może podjąć pracę w laboratoriach kontrolnych i wdrożeniowych firmach farmaceutycznych i biotechnologicznych oraz placówkach naukowo-badawczych.
Absolwent specjalności Biotechnologii roślin uzyskuje wiedzę z zakresu biologii molekularnej, inżynierii genetycznej współczesnej hodowli roślin, stosowania technik klonowania genów i transformacji roślin, analizy regulacji i ekspresji genów, oczyszczania i identyfikacji białek, kwasów nukleinowych i metabolomitów oraz stosowania różnorodnych technik mikroskopowych. Przygotowany jest do pracy w placówkach naukowo-badawczych, wdrożeniowych stacjach ochrony roślin, ogrodach botanicznych, firmach biotechnologicznych.
Absolwent specjalności Biotechnologia zwierząt uzyskuje wiedzę i przygotowanie do szeroko pojętej diagnostyki molekularnej, opartej na identyfikacji genów i produktów tych genów. Posiada umiejętności stosowania nowoczesnych metod diagnostycznych w warunkach in vivo oraz in vitro. Potrafi identyfikować organizmy, wykazujące cechy fizjologiczne (produkcyjne i reprodukcyjne) oraz mutacje genetyczne, powodujące zmiany chorobowe. Przygotowany jest do pracy w placówkach naukowo-badawczych, laboratoriach diagnostycznych, firmach farmaceutycznych i biotechnologicznych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Absolwent specjalności Biotechnologia środowiskowa uzyskuje wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wykorzystania metod biotechnologicznych do ochrony i odnowy środowiska, w tym rozwijania technologii sprzyjających zrównoważonemu korzystaniu z zasobów środowiska. Umie projektować bioprocesy do eliminacji zanieczyszczeń ze ścieków, unieszkodliwiania odpadów oraz remediacji gruntów. Posiada umiejętności prowadzenia diagnostyki środowiskowej z wykorzystaniem metod biologii molekularnej. Zna podstawowe techniki rekombinacji genetycznej drobnoustrojów. Jest przygotowany do prowadzenia działalności gospodarczej, konsultingowej w zakresie biotechnologii środowiskowej, jak również do pracy w placówkach naukowo-badawczych, laboratoriach diagnostycznych, firmach biotechnologicznych, w obiektach oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania odpadów.
Studiować biologię na UWM?
- studia pierwszego stopnia (6 sem.)
- studia drugiego stopnia (4 sem.)
- studia drugiego stopnia niestacjonarne (4 sem.) - (studia płatne)
Specjalność - Biologia molekularna - studia II stopnia
Specjalność - Biologia środowiskowa - studia II stopnia
Specjalność - Biologia środowiskowa (studia niestacjonarne)- studia II stopnia
Sylwetki absolwentów kierunku biologia
Studia pierwszego stopnia - licencjackie. Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku BIOLOGIA posiada wiedzę z podstawowych dyscyplin biologicznych oraz zna i rozumie prawa przyrody oraz zależności między elementami środowiska. Posiada wiedzę o funkcjach fizjologiczno-biochemicznych organizmów żywych na poziomie komórkowym i organizmu. Potrafi planować i wykonywać badania terenowe dotyczące identyfikacji roślin i zwierząt oraz zadania związane z ochroną środowiska i ochroną przyrody.
Absolwent specjalności Zarządzanie zasobami przyrody będzie posiadał podstawową wiedzę z zakresu biologii przewidzianą w treściach kształcenia na kierunku BIOLOGIA, a także z zakresu gospodarki przestrzennej i planowania przestrzennego, waloryzacji przyrodniczych i metod monitoringu oraz wiedzę administracyjno-prawną i społeczną niezbędną do podejmowanie decyzji środowiskowych. Posiadać będzie podstawowe umiejętności oceny jakości środowiska oraz wpływu inwestycji na ekosystemy.
Kierunek BIOLOGIA studia drugiego stopnia - magisterskie.
Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku BIOLOGIA posiada rozległa wiedzę z podstawowych dyscyplin biologicznych, opartą na szerokiej podstawie nauk ścisłych. Absolwent specjalności Biologia środowiskowa dysponuje wiedza z zakresu struktury i funkcjonowania ekosystemów wodnych i lądowych oraz ochrony środowiska. Posiada znajomość: prowadzenia badań terenowych w odniesieniu do różnych organizmów, wykonywania ocen i ekspertyz przyrodniczych oraz opracowywania i wdrażania programów ochrony środowiska, a także prowadzenia edukacji z tego zakresu. Absolwent może podjąć pracę w instytucjach zajmujących się szeroko pojętą ekologią i ochroną środowiska, jednostkach kontrolujących stan środowiska oraz w jednostkach badawczych. Może zajmować stanowisko nauczyciela w gimnazjum i w szkołach ponadgimnazjalnych po spełnieniu dodatkowych wymagań. Absolwent specjalności Biologia molekularna dysponuje wiedza z zakresu procesów biologicznych na poziomie molekularnym. Posiada znajomość podstawowych technik i metod biologii molekularnej, które służą do poznania ultrastruktury i funkcji komórki, mapowania genomów, diagnostyki molekularnej oraz mikrobiologicznej i mikologicznej. Absolwent może podjąć pracę w: jednostkach i laboratoriach prowadzących badania zmienności organizmów na poziomie komórkowym i genomowym, laboratoriach analitycznych, przemyśle farmaceutycznym, diagnostyce medycznej, placówkach naukowo-badawczych. Może zajmować stanowisko nauczyciela w gimnazjum i w szkołach ponadgimnazjalnych po spełnieniu dodatkowych wymagań.
poniedziałek, 17 maja 2010
Ekologia jezior wcale nie jest nudna
Ekologia jezior jest przedmiotem na biologii (specjalność "biologia srodowiskowa"), zazwyczaj realizowanym w formie wyjazdowej. Filmik zrobili studenci, jako element prezentacji wyników badań: aparatem fotograficznym i telefonem komórkowym (muzyczka). Zajęcia odbywały się w Meklemburgii w 2005 r. w formie projektu (grupa niemiecko-polska). Jak widać studentom z UWM (Wydział Biologi) nie brakuje pomysłów, a także radzenie sobie w trudnych technicznie warunkach. To ostatnie nazwać można innowacyjnością i kreatywnością.
Coś z "jajnikiem", czyli dowcipni biotechnolodzy
Poczucie humoru nie opuszcza studentów kierunków ścisłych :). Jest więc coś z"jajem" i "jajnikiem" (tak dla zachowania parytetu).
piątek, 14 maja 2010
Zarządzanie zasobami przyrody
Zarządzanie zasobami przyrody (z ang. management) oznacza „gospodarowanie” (lub „zagospodarowanie”) zasobami przyrody. Dotyczy to podejmowania decyzji i działań dotyczących przedmiotu ochrony (przedmiotem ochrony może być środowisko przyrodnicze w makroskali lub poszczególne jego elementy , np. torfowisko, ekosystem leśny, rezerwat, obszar Natura 2000 itp.).
Poznanie zakresu możliwości oraz uwarunkowań prawnych na poziomie krajowym i międzynarodowym gospodarczej ingerencji w zasoby przyrody jest obecnie niezbędne do właściwego rozumienia pojęcia zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do tych zasobów. Uświadomienie strat wynikających z nieprzemyślanego bądź nadmiernego wykorzystywania zasobów przyrody oraz możliwości wypracowywania kompromisów daje nadzieję, iż w sytuacji intensywnego rozwoju gospodarczego kraju głośne konflikty, rodzące się na styku potrzeb społecznych, gospodarczych i potrzeby zachowania dziedzictwa przyrodniczego dla przyszłych pokoleń będą stopniowo wygasały.
Studia kończą się nadaniem tytułu zawodowego licencjata. Studia trwają 6 semestrów. Liczba godzin zajęć wynosi 2 200, liczba punktów ECTS - 180.
Absolwent będzie posiadał podstawową wiedzę z zakresu biologii, przewidzianą w treściach kształcenia na kierunku BIOLOGIA, a także z zakresu gospodarki przestrzennej i planowania przestrzennego, waloryzacji przyrodniczych i metod monitoringu oraz administracyjno-prawną i społeczną niezbędną do podejmowania decyzji środowiskowych.
Absolwent będzie posiadał umiejętności wykorzystywania tej wiedzy w pracy zawodowej i w życiu z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. będzie posiadał podstawowe umiejętności oceny jakości środowiska oraz wpływu inwestycji na ekosystemy. Absolwent będzie znał język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Absolwent zapozna się i będzie potrafił stosować podstawowe narzędzia i metody do waloryzacji przyrodniczych, monitoringu, planowania i zarządzania przestrzenią, wykorzystania programów Systemu Informacji Przestrzennej (GIS), trybu i podejmowania decyzji środowiskowych.
czwartek, 13 maja 2010
Narodziny czyli coś o życiu
To jest debiut biologicznego bloga z Wydziału Biologi UWM w Olsztynie. Biologia - czyli nauka o życiu.
Znajdą się tu autorskie i bezpośrednie relacje z laboratoriów, sal wykładowych, wypraw badawczych, poszukiwań, czyli wieści naukowe z pierwszej ręki w przystępnej formie. Pisany będzie przez pracowników i studentów wydziału - bo uniwersytet to wspólnota uczących i nauczanych. A w nauce liczą się argumenty a nie autorytet :). Nie ważne kto mówi, ważne co mówi i jakimi wspiera się argumentami, eksperymentami, uzasadnieniem. Wobec odkryć i uzasadnień naukowych wszyscy "są równi". A na dodatek pasja odkrywania jest ta sama.