- studia pierwszego stopnia (6 sem.)
- studia drugiego stopnia (4 sem.)
- studia drugiego stopnia niestacjonarne (4 sem.) - (studia płatne)
Specjalność - Biologia molekularna - studia II stopnia
Specjalność - Biologia środowiskowa - studia II stopnia
Specjalność - Biologia środowiskowa (studia niestacjonarne)- studia II stopnia
Sylwetki absolwentów kierunku biologia
Studia pierwszego stopnia - licencjackie. Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku BIOLOGIA posiada wiedzę z podstawowych dyscyplin biologicznych oraz zna i rozumie prawa przyrody oraz zależności między elementami środowiska. Posiada wiedzę o funkcjach fizjologiczno-biochemicznych organizmów żywych na poziomie komórkowym i organizmu. Potrafi planować i wykonywać badania terenowe dotyczące identyfikacji roślin i zwierząt oraz zadania związane z ochroną środowiska i ochroną przyrody.
Absolwent specjalności Zarządzanie zasobami przyrody będzie posiadał podstawową wiedzę z zakresu biologii przewidzianą w treściach kształcenia na kierunku BIOLOGIA, a także z zakresu gospodarki przestrzennej i planowania przestrzennego, waloryzacji przyrodniczych i metod monitoringu oraz wiedzę administracyjno-prawną i społeczną niezbędną do podejmowanie decyzji środowiskowych. Posiadać będzie podstawowe umiejętności oceny jakości środowiska oraz wpływu inwestycji na ekosystemy.
Kierunek BIOLOGIA studia drugiego stopnia - magisterskie.
Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku BIOLOGIA posiada rozległa wiedzę z podstawowych dyscyplin biologicznych, opartą na szerokiej podstawie nauk ścisłych. Absolwent specjalności Biologia środowiskowa dysponuje wiedza z zakresu struktury i funkcjonowania ekosystemów wodnych i lądowych oraz ochrony środowiska. Posiada znajomość: prowadzenia badań terenowych w odniesieniu do różnych organizmów, wykonywania ocen i ekspertyz przyrodniczych oraz opracowywania i wdrażania programów ochrony środowiska, a także prowadzenia edukacji z tego zakresu. Absolwent może podjąć pracę w instytucjach zajmujących się szeroko pojętą ekologią i ochroną środowiska, jednostkach kontrolujących stan środowiska oraz w jednostkach badawczych. Może zajmować stanowisko nauczyciela w gimnazjum i w szkołach ponadgimnazjalnych po spełnieniu dodatkowych wymagań. Absolwent specjalności Biologia molekularna dysponuje wiedza z zakresu procesów biologicznych na poziomie molekularnym. Posiada znajomość podstawowych technik i metod biologii molekularnej, które służą do poznania ultrastruktury i funkcji komórki, mapowania genomów, diagnostyki molekularnej oraz mikrobiologicznej i mikologicznej. Absolwent może podjąć pracę w: jednostkach i laboratoriach prowadzących badania zmienności organizmów na poziomie komórkowym i genomowym, laboratoriach analitycznych, przemyśle farmaceutycznym, diagnostyce medycznej, placówkach naukowo-badawczych. Może zajmować stanowisko nauczyciela w gimnazjum i w szkołach ponadgimnazjalnych po spełnieniu dodatkowych wymagań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz