Dr Aleksandra Kurzyńska |
Dwudziestu młodych naukowców zdobyło granty w pierwszej edycji konkursu Naukowy Grant Rektora. Wszyscy zgłosili interesujące pomysły. Pośród nich jest i grant dr Aleksandry Kurzyńskiejz Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Pani doktor otrzymała w maksymalnej wysokości 40 tys. zł. Zamierza go wykorzystać na badania komórek błony śluzowej macicy świni w warunkach 3D, a dokładniej mikrograwitacji. Będzie to możliwe, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii ClinoStar®, która pozwala na hodowlę komórek in vitro w specjalnych, obracających się bioreaktorach.
- Warunki te zmniejszają działanie czynników, które nie występują w żywym organizmie, a pojawiają się w warunkach laboratoryjnych. To jest m.in. kontakt z plastikową powierzchnią oraz utrudnione przenikanie do komórek tlenu i składników odżywczych. Dodatkowo w warunkach mikrograwitacji komórki nie potrzebują żadnych rusztowań i same sobie tworzą środowisko, w którym funkcjonują. A funkcjonują w nim tak, jak w żywym organizmie. Takie rozwiązanie pozwoli poznać sposób reakcji komórek na np. czynniki powodujące stan zapalny czy testowane leki. Te badania rozpocznę w Kortowie, ale zakończę na Uniwersytecie Południowej Danii w Odense – wyjaśnia dr Kurzyńska.
Eksperymentalne badania dr Kurzyńskiej to element długiego łańcucha badań nad fizjologią rozrodu, których wyniki mogą mieć zastosowanie w medycynie. Uzyskane podczas realizacji tego projektu wyniki posłużą jako wstęp do ubiegania się o grant w Narodowym Centrum Nauki. Dr Kurzyńska zajmuje się także upowszechnianiem nauki. Od marca 2021 r. prowadzi wydziałowy kanał na TikToku, jako jedna z pierwszych na UWM.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz