Pole elektromagnetyczne jest uznawane za powszechnie występujące zanieczyszczenie środowiska zwane elektrosmogiem. Jego obecność związana jest z dynamicznym rozwojem industrializacji i wzrostem ilości źródeł promieniowania elektromagnetycznego. Jednym z typów pola elektromagnetycznego jest pole elektromagnetyczne o ekstremalnie niskiej częstotliwości (ELF-EMF), generowane m. in. przez linie wysokiego napięcia, podziemne kable przeznaczone do przesyłania energii, urządzenia elektryczne powszechnie wykorzystywane w gospodarstwach domowych, takie jak np. kuchenki indukcyjne, suszarki do włosów, koce elektryczne.
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odkryli, że ELF-EMF wpływa na procesy rozrodcze u samic. Wykazano, że ELF-EMF zmienia aktywność tkanek macicy i zarodków, co może być niekorzystne dla prawidłowego rozwoju wczesnej ciąży. Badania wykonano na modelu świni domowej.
Polecamy publikację dotyczącą konsekwencji oddziaływania ELF-EMF na tkanki macicy. Link do artykułu https://doi.org/10.1016/j.anireprosci.2021.106694.
Badania zostały wykonane w ramach projektu przyznanego i sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, 2017/25/B/NZ9/00090.
Badania zostały wykonane w ramach projektu przyznanego i sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, 2017/25/B/NZ9/00090.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz