środa, 10 stycznia 2024

Noc Biologów 12 stycznia 2024: „Tajemnice życia od komórek do biosfery”

 
Noc Biologów 2024 – 12 stycznia 2024 (piątek) „Tajemnice życia od komórek do biosfery”

12 stycznia, piątek, godz. 11.00 – oficjalne otwarcie Nocy Biologów w Olsztynie z udziałem władz uczelni. Kortowo, Collegium Biologiae, ul. Oczapowskiego 1 a.

Nie maleje zainteresowanie młodzieży i dorosłych piknikami naukowymi. Społeczne zapotrzebowanie na upowszechnianie wiedzy i edukację pozaformalną ciągle jest ogromne. Można sądzić że nawet rośnie. 12 stycznia 2023 roku trzynasty raz na UWM (i w całej Polsce) odbędzie się Noc Biologów, jeden z ważniejszych pikników naukowych z zakresu nauk biologicznych. Na UWM przygotowano około 70 różnych zajęć w kontakcie i online. Na wiele w nich dość szybko zabrakło miejsc. I to mimo zwiększenia liczby zajęć. Są jeszcze miejsca na wykładach, przewidzianych na dużej sali i na niektórych zaklęciach laboratoryjnych. Jak widać trzecia, społeczna misja uniwersytetu jest bardzo potrzebna.

Obecna Noc Biologów odbędzie się w Olsztynie a także w Iławie (odbywa się także w Urwitałcie pod szyldem Uniwersytetu warszawskiego). To efekt współpracy uniwersytetu z absolwentami i otoczeniem społeczno-gospodarczym. Wszystkie zajęcia są bezpłatne: blisko 70 wykładów, warsztatów, gier, wystaw, pokazów, filmów z laboratoriów. Dla szkół, rodzin i ludzi ciekawych świata w każdym wieku.

Już po raz trzynasty Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie włącza się do ogólnopolskiej akcji popularyzacji nauk biologicznych i przyrodniczych poprzez udział w Nocy Biologów. Tegoroczna edycja Nocy Biologów odbywa się pod hasłem "Tajemnice życia od komórek do biosfery". Dużą część pokazów i warsztatów odbywa się w godzinach przedpołudniowych, żeby umożliwić udział młodzieży szkolnej. Na zajęcia zapisują się całe klasy.

Kiedy?: 12 stycznia 2024 (13 i 14 stycznia w Iławie, 13 stycznia w Urwitałcie k. Mikołajek))

Gdzie? W kontakcie bezpośrednim na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie, także na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa, zdalnie w sieci (online – linki są w programie). Gra terenowa w Iławie 13 i 14 stycznia.

Program: dostępny na stronie http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=olsztyn .

Jak?: Na większość zajęć trzeba się wcześniej zarejestrować (wszystkie są bezpłatne). Szczegóły w programie przy każdej pozycji wyszczególniony jest adres, pod którym należy dokonać rezerwacji. Kto pierwszy ten lepszy. Na pozostałe można przyjść bez wcześniejszej rezerwacji.

Noc Biologów jest ogólnopolskim festiwalem nauki, który ma na celu przekazanie szerokiej wiedzy przyrodniczej oraz wyników prowadzonych badań naukowych na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień nurtujących współczesną biologię i biotechnologię. Jest formą budowania kapitału naukowego – pokazywanie nauki jako zawodów, który można wybrać dla siebie, rozbudzanie ciekawości i chęci poznawania praw przyrody.

Ważnym celem ogólnopolskiej Nocy Biologów jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce (jak i na całym świecie). Bogata i ciekawa oferta programowa w ramach „Nocy Biologów” w latach 2012-2023 r., przygotowana przez pracowników naukowych a także doktorantów i studentów, spotkała się z ogromnym odzewem ze strony społeczeństwa w Olsztynie i całym województwie (a także województwach ościennych), co potwierdza słuszność przyjętej koncepcji upowszechniania nauki: wiedza w małych porcjach, edukacja pozaformalna i w ciągu całego życia (interesujące pokazy, aktywizujące warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie, m.in. blogi i portale społecznościowe). Zapotrzebowanie społeczne na organizowanie tego typu przedsięwzięć rosną od lat. A potrzeby edukacyjne są ogromne. Szczególnie ważna jest dla mieszkańców małych wsi i miasteczek z naszego regionu, jako forma upowszechniania najnowszej wiedzy biologicznej w formie kształcenia ustawicznego i pozaformalnego. Część pokazów i wykładów dostępna będzie online dzięki czemu łatwy dostęp będą miały osoby mieszkające daleko od Olsztyna. Kłopoty komunikacyjne nie są więc przeszkodą by poznawać świat i zdobywać wiedzę. Formy online będzie nieustannie rozwijali i wzbogacali.

Pierwszą Noc w styczniu 2012 r. organizowało 16 jednostek naukowych z całej Polski, w 2013 r., już 19 instytucji. Jak będzie w 2024 roku? Łatwo sprawdzić na mapie : http://www.nocbiologow.pl/noc/index.php

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz