„Dąb Krutyński”, maj 2023, fot. Kamil Koczwara |
Dnia 18 maja 2023 r. studenci kierunku Biologia I/II° uczestniczyli w wycieczce terenowej w okolicach wsi Krutyń, w której centrum znajduje się siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Wycieczka była realizowana w ramach przedmiotu Ochrona przyrody Warmii i Mazur. Jednym z najważniejszych punktów trasy wycieczkowej był „Dąb Krutyński”. Jest to dąb szypułkowy (Quercus robur L.), któremu nadano status prawny pomnika przyrody. Ten wyjątkowy status prawny zabrania ingerencji człowieka w stan wspomnianego dębu i jego najbliższego otoczenia (martwe, opadłe gałęzie nie są usuwane, w przypadku rozerwania lub upadku drzewa – nie zostanie ono usunięte aż do czasu jego całkowitego rozkładu). Wyjątek stanowią śródmiejskie pomniki przyrody, gdzie ingerencja jest wymuszona stwarzanym przez obiekt zagrożeniem dla mienia publicznego lub ludzi. Warto też wspomnieć, że status pomnika przyrody jest nadawany obiektom szczególnie cennym ze względów naukowych, zabytkowych lub kulturowych. W przypadku drzew może o tym decydować ich wyjątkowy rozmiar, wiek lub odziaływanie na pobliski ekosystem.
Wiek „Dębu Krutyńskiego” wynosi około 400 lat (otaczający go drzewostan liczy 100-120 lat), obwód pnia mierzy 530 centymetrów, a jego wysokość ustalono na 30 metrów. Dąb tworzy niezwykłe i bogate pod względem jakościowym oraz ilościowym siedlisko, które zamieszkują ptaki, grzyby, owady, jaszczurki i inne organizmy. Szacuje się, że dąb może być zasiedlony przez ponad 300 gatunków samych chrząszczy.
Podsumowując, unikatowość „Dębu Krutyńskiego” wywiera pozytywny wpływ na bioróżnorodność, natomiast jego równie interesujący wygląd zewnętrzny przyciąga turystów i naukowców. W dzisiejszych czasach oraz najbliższych dekadach powinniśmy bardziej cenić pomniki przyrody i wyjątkowe obiekty takie jakie wskazany dąb, które nie będą istnieć wiecznie.
Kamil Koczwara
student biologii
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz