piątek, 9 czerwca 2023

Krótka relacja z wycieczki do Lasu Warmińskiego



Widok na Łynę, plaża wiejska w Rusi , maj 2023, fot. Małgorzata Ciszek


Dnia 25 maja 2023 roku wybraliśmy się na niezapomnianą wycieczkę do Lasu Warmińskiego, którą zorganizował dr. hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM w ramach przedmiotu Ochrona przyrody Warmii i Mazur.  Nasza podróż rozpoczęła się na plaży wiejskiej w miejscowości Ruś. Znajdowało się tam boisko do grania w siatkówkę, miejsce do rozpalenia ogniska oraz piękny widok na rozciągającą się rzekę i otaczający ją las.

Pomimo stromej i wymagającej skupienia trasy, dzielnie kroczyliśmy do przodu aby móc podziwiać malownicze krajobrazy, rzadkie gatunki roślin oraz poczuć bliski kontakt z naturą. Jednym z bardziej zaskakującym i interesującym elementem naszej podróży było odnalezienie kurhanów. Kurhan (łac. Tumulus) jest to rodzaj mogiły w formie kopca w kształcie stożka, zbudowany z elementów drewnianych i kamiennych, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym.

Idąc wzdłuż rzeki udało się nam zaobserwować rzadki gatunek krasnorosta, który obrastał kamień leżący w wodzie.

Ze względu na tamtejszą gospodarkę leśną, która obejmuję ograniczenie użycia ciężkiego sprzętu, wiele drzew ma możliwość do naturalnego rozkładu, co ma pozytywny wpływ na zwiększenie bioróżnorodności.

Ruś – wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Stawiguda, w parafii Bartąg, w sołectwie Ruś. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Wieś znajduje się w historycznym regionie Warmia

Nazwa wsi pochodzi z niemieckiego Raussen (więcierz) i jest związana z faktem, iż okoliczni mieszkańcy trudnili się głównie połowem ryb. Ruś, osiadła w dolinie górnej Łyny, pomiędzy zalesionymi wzniesieniami. Stojące obok siebie domy są jakby przylepione do stromej skarpy.

Klaudia Najduk, Katarzyna Dzwonko, Małgorzata Ciszek, Sylwia Przetakiewicz
Biologia molekularna I/II
Wydział Biologii i Biotechnologii
UWM w Olsztynie




czwartek, 8 czerwca 2023

Dąb Krutyński

„Dąb Krutyński”, maj 2023, fot. Kamil Koczwara


Dnia 18 maja 2023 r. studenci kierunku Biologia I/II° uczestniczyli w wycieczce terenowej w okolicach wsi Krutyń, w której centrum znajduje się siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Wycieczka była realizowana w ramach przedmiotu Ochrona przyrody Warmii i Mazur. Jednym z najważniejszych punktów trasy wycieczkowej był „Dąb Krutyński”. Jest to dąb szypułkowy (Quercus robur L.), któremu nadano status prawny pomnika przyrody. Ten wyjątkowy status prawny zabrania ingerencji człowieka w stan wspomnianego dębu i jego najbliższego otoczenia (martwe, opadłe gałęzie nie są usuwane, w przypadku rozerwania lub upadku drzewa – nie zostanie ono usunięte aż do czasu jego całkowitego rozkładu). Wyjątek stanowią śródmiejskie pomniki przyrody, gdzie ingerencja jest wymuszona stwarzanym przez obiekt zagrożeniem dla mienia publicznego lub ludzi. Warto też wspomnieć, że status pomnika przyrody jest nadawany obiektom szczególnie cennym ze względów naukowych, zabytkowych lub kulturowych. W przypadku drzew może o tym decydować ich wyjątkowy rozmiar, wiek lub odziaływanie na pobliski ekosystem. 

Wiek „Dębu Krutyńskiego” wynosi około 400 lat (otaczający go drzewostan liczy 100-120 lat), obwód pnia mierzy 530 centymetrów, a jego wysokość ustalono na 30 metrów. Dąb tworzy niezwykłe i bogate pod względem jakościowym oraz ilościowym siedlisko, które zamieszkują ptaki, grzyby, owady, jaszczurki i inne organizmy. Szacuje się, że dąb może być zasiedlony przez ponad 300 gatunków samych chrząszczy. 

Podsumowując, unikatowość „Dębu Krutyńskiego” wywiera pozytywny wpływ na bioróżnorodność, natomiast jego równie interesujący wygląd zewnętrzny przyciąga turystów i naukowców. W dzisiejszych czasach oraz najbliższych dekadach powinniśmy bardziej cenić pomniki przyrody i wyjątkowe obiekty takie jakie wskazany dąb, które nie będą istnieć wiecznie.

Kamil Koczwara
student biologii

środa, 7 czerwca 2023

Efekt odgrzybiania smartfonów




Mamy to. Wiosna zaprowadziła porządki...Gdzie? W studenckich telefonach. Studenci z SKN Mykologów na WBiB UWM Olsztyn postanowili podzielić się obrazami z zajęć terenowych i laboratoryjnych zatrzymanymi w kadrze "migawki" telefonu.

Mikrofotografia i makrofotografia z grzybami w roli głównej.


wtorek, 6 czerwca 2023

Dęby Adam i Ewa w konkursie na drzewo roku

 

Przez cały czerwiec 16. drzew z całej Polski – dęby, cisy, buki, kasztanowiec, brzoza, lipa i sosna będzie rywalizowało w konkursie Klub Gaja o tytuł Drzewa Roku 2023. Do finały zakwalifikowały się piękne olsztyńskie dęby – Ewa i Adam! Link do opisu drzew: https://tiny.pl/cqnv1

Zachęcamy do głosowania!  Każdy głos ma znaczenie! Aby oddać głos wystarczy wejść na stronę: https://tiny.pl/cqnv1 W zakładce „Zagłosuj" odnaleźć „Dęby Adam i Ewa" i kliknąć „Głosuje"

Uwaga! System zażąda od nas adresu mailowego celem weryfikacji głosu!

Ideą konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy otoczyć opieką i zachować dla przyszłych pokoleń. Wygra to drzewo, które zdobędzie najwięcej głosów internautów.

Biorące udział w konkursie olsztyńskie dęby Adam i Ewa to dęby szypułkowe, w wieku ok. 150 lat, wysokości 25 m oraz obwodzie 318 i 329 cm. Zgłoszenia dokonali: Fundacja Warsztat Zmiany oraz grupa inicjatywna mieszkańców Zatorza.

Dęby rosną na skraju Olsztyna, w pobliżu Lasu Miejskiego, na Niedźwiedziu. Mieszkańcy od zawsze podziwiali te piękne drzewa, dlatego w 2020 roku postanowili zgłosić je do ochrony pomnikowej. Na drodze do celu pojawiły się jednak urzędnicze przeszkody, które jeszcze bardziej zintegrowały lokalną społeczność. Od ponad dwóch lat mieszkańcy nie poddają się i podejmują różnorodne działania, aby ochronić dęby i teren wokół nich.

Drzewa są obiektem ciągłej troski mieszkańców poprzez: nadanie im imion, gromadzenie dokumentacji, w tym przyrodniczej i historycznej, opracowanie projektu przyszłego ogrodu społecznego organizowanie Święta Niedźwiedzia (10 maja), napisanie legendy (opublikowana, tłumaczona na gwarę warmińską, język niemiecki, a w przygotowaniu na inne języki), powstawanie kolejnych dzieł artystycznych i popularyzatorskich (logo, sesji zdjęciowych, obrazu, rzeźby, wierszy, albumów, filmów, artykułów, postów, gadżetów).

Troska o drzewa uzyskała poparcie wielu radnych wojewódzkich i miejskich, urzędników, mediów, organizacji pozarządowych z regionu i Olsztyna, znaczących osób z olsztyńskiego środowiska naukowego i artystycznego.

Głosować internetowo można tylko do końca czerwca!

link do legendy:

https://www.wbp.olsztyn.pl/wp-content/uploads/2021/11/variart_03_2021-internet-.pdf

linku do filmu:

https://olsztyn.tvp.pl/68425450/dwa-deby-pomnikami-przyrody-ratusz-stawia-warunek

linku do relacji ze Święta Niedźwiedzia:

https://gazetaolsztynska.pl/933607,Jest-w-Olsztynie-takie-miejsce-gdzie-rosna-deby-Adam-i-Ewa-Mowiono-o-nich-w-czasie-swieta-Niedzwiedzia.html

Informacje o głosowaniu internetowym Urząd Marszałkowski umieścił następującą informację:

https://warmia.mazury.pl/srodowisko/aktualnosci/8534-zaglosuj-na-przedstawiciela-z-warmii-i-mazur

Gazeta Olsztyńska też zrobiła dobra robotę:

https://gazetaolsztynska.pl/939081,Glosuj-na-nasze-drzewa-GALERIA.html

Portal Olsztyn24

Adam i Ewa zasługują na tytuł Drzewa Roku. Zagłosuj! (olsztyn24.com)