Dnia 25 maja 2023 roku wybraliśmy się na niezapomnianą wycieczkę do Lasu Warmińskiego, którą zorganizował dr. hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM w ramach przedmiotu Ochrona przyrody Warmii i Mazur. Nasza podróż rozpoczęła się na plaży wiejskiej w miejscowości Ruś. Znajdowało się tam boisko do grania w siatkówkę, miejsce do rozpalenia ogniska oraz piękny widok na rozciągającą się rzekę i otaczający ją las.
Pomimo stromej i wymagającej skupienia trasy, dzielnie kroczyliśmy do przodu aby móc podziwiać malownicze krajobrazy, rzadkie gatunki roślin oraz poczuć bliski kontakt z naturą. Jednym z bardziej zaskakującym i interesującym elementem naszej podróży było odnalezienie kurhanów. Kurhan (łac. Tumulus) jest to rodzaj mogiły w formie kopca w kształcie stożka, zbudowany z elementów drewnianych i kamiennych, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym.
Ze względu na tamtejszą gospodarkę leśną, która obejmuję ograniczenie użycia ciężkiego sprzętu, wiele drzew ma możliwość do naturalnego rozkładu, co ma pozytywny wpływ na zwiększenie bioróżnorodności.
Ruś – wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Stawiguda, w parafii Bartąg, w sołectwie Ruś. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Wieś znajduje się w historycznym regionie Warmia
Nazwa wsi pochodzi z niemieckiego Raussen (więcierz) i jest związana z faktem, iż okoliczni mieszkańcy trudnili się głównie połowem ryb. Ruś, osiadła w dolinie górnej Łyny, pomiędzy zalesionymi wzniesieniami. Stojące obok siebie domy są jakby przylepione do stromej skarpy.
Klaudia Najduk, Katarzyna Dzwonko, Małgorzata Ciszek, Sylwia Przetakiewicz
Biologia molekularna I/II
Wydział Biologii i Biotechnologii
UWM w Olsztynie