Jasnota Purpurowa Lamium purpureum, dawne jezioro Płociduga Duża, kwiecień 2023, fot. Klaudia Jopek. |
Jasnota purpurowa Lamium purpureum
Ta niezwykła roślina, występująca na terenie całej Polski, niestety często traktowana jest jak niepotrzebny chwast! Niewiele osób zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości jasnoty purpurowej i to w szczególności panie powinny zaprzyjaźnić się z tym cud zielem.
Jasnoty w medycynie ludowej wykorzystywane były jako remedium: przeciwwirusowe, łagodzące zmiany skórne, przeciwskurczowe, również używano je w leczeniu paraliżu czy nadciśnienia. Ponadto jasnotę purpurową ceni się w fitoterapii za kojący wpływ na przewód pokarmowy - pobudza wydzielanie soku żołądkowego, soku trzustkowego a także żółci. Nie można zapomnieć o jej niezwodnym wpływie na układ moczowo – płciowy kobiet. Jeśli zmagasz się lub znasz kogoś kto boryka się z bolesnymi i obfitymi miesiączkami warto sięgnąć po jasnotę purpurową, która hamuje nadmierne krwawienia oraz reguluje dolegliwości miesiączkowe i upławy.
Specyficzny – nieco ziemisty smak nie powinien odstraszać, ponieważ roślina wychodzi nam naprzeciw i hojnie oferuje pomoc. Można ją spożywać zarówno na surowo – dodając do sałatek (bogate źródło witaminy C) jak i w formie naparu, który skutecznie zwalcza dolegliwości menstruacyjne oraz skurcze układu pokarmowego. Wystarczą jedynie 1-2 łyżki ziela jasnoty purpurowej na szklankę wrzątku i napar gotowy!
Warto pogłębiać wiedzę przyrodniczą, ponieważ wtedy w pełni (jednak z rozwagą) można korzystać z dóbr Matki Natury.
Klaudia Jopek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz