Wiosenna pokrzywa, kwiecień 2023, Płociduga Duża |
Co można znaleźć na dawnym jeziorze Płociduga Duża? pośród wielu innych gatunków roślin, grzybów i zwierza licznie występuje pokrzywa zwyczajna. To gatunek rośliny, należący do rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Pokrzywa zwyczajna występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej. Zawleczona została także na inne obszary i kontynenty. Rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach a także bardzo często, jako gatunek synantropijny, na żyznych siedliskach ruderalnych.
Jest to gatunek bardzo zmienny pod względem wielkości, kształtu liści i kwiatostanów oraz stopnia owłosienia. Ma to związek z siedliskiem, na jakim występuje. Przykładowo: w miejscach nasłonecznionych rośliny charakteryzują się silniejszym owłosieniem.
Łodyga pokrzywy jest pojedyncza, rzadko i słabo rozgałęziona. Liście cechuje ulistnienie nakrzyżległe. Blaszka liściowa ma zmienny kształt, od szerokojajowatego po wąskolancetowaty. Pokrzywa jest przeważnie dwupienna, a jej kwiaty są zielone z czterodzielnym okwiatem. Ponadto zebrane są w luźne, bądź gęste groniaste kwiatostany.
Urtica dioica wykazuje toksyczne działanie na skórę. W wyniku kontaktu skóry z włoskami kłująco - parzącymi dochodzi do dermatozy, a więc toksycznego zapalenia skóry, który określany jest jako urticantia. Odczuwamy wówczas pieczenie, świąd a także ból. Na naszej skórze pojawiają się białe grudki. Pokrzywa zwyczajna jest rośliną bogatą w witaminy takie jak: B1, C, E. Wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, a także reguluje poziom cukru.
Zdjęcie pokrzywy zostało zrobione nad Płocidugą, a więc na podmokłym terenie, położonym niedaleko Kortowa, nieopodal ulicy Tuwima. Niegdyś Płociduga Duża było jeziorem, w dolinie zalewowej rzeki Łyny. Zostało osuszone w XIX wieku. Obecnie porośnięte jest trzcinami. Znajduje się ty dawna wyspa, obecnie zadrzewiona oraz przebiega trasa spacerowa - Łynowstrada.
Izabela Bielewicz