sobota, 8 października 2022

Relacja z wyjazdu w ramach programu ERASMUS+

 


Co łączy Pana Mateusza Żurawskiego (studenta 1 roku II stopnia kierunku Biotechnologia molekularna zwierząt na Wydziale Biologii i Biotechnologii w Olsztynie) z Uniwersytetem Lizbońskim w Portugalii?

Odpowiedź: ERASMUS+

Pan Mateusz realizuje ten semestr w Instituto Superior Técnico, który jest częścią Uniwersytetu Lizbońskiego. Jak wygląda początek roku akademickiego na Uczelni w Portugalii? Byliśmy ciekawi i zapytaliśmy 😊

Oto odpowiedź Pana Mateusza: „Inauguracja odbyła się on-line, ponieważ na IST (skrót od uczelni na której jestem) nie ma odpowiedniej sali, aby pomieścić wszystkich [studentów]. Była to bardzo szybka, konkretna, trwająca 20 minut formalność. Po inauguracji każdy połączył się przed Moodle ze swoim opiekunem praktyk i tam na szybko wyjaśniono nam jak działa system (Fenix), którym posługuje się IST, jak się w nim poruszać i co gdzie znaleźć.

Jeżeli chodzi o uczelnię… pierwsze wrażenie było nienajlepsze… stare meble, ławy, krzesła. Jednak jest też wiele nowoczesnych, wyciszonych i zaopatrzonych w dobre nagłośnienie i projektory mniejszych sal i auli. Sama uczelnia jest bardzo rozbudowana, poniżej załączę link do mapy. Widać tam każdy element kampusu.

Bardzo podoba mi się tutejszy system zapisów na zajęcia. Można dowolnie zorganizować sobie plan zajęć poprzez zapisy, a prowadzący [zajęcia] po prostu wykładają w danych godzinach (laboratoria, seminaria, zajęcia praktyczne- wszystko na zapisy). Uważam że nigdy tak dobrze w życiu nie miałem. Nie znoszę poniedziałków, więc zapisałem się na zajęcia tak, żeby zaczynać od 10:30. Inne dni już nie są tak kolorowe, ale mam wolne od nauki środy, ponieważ tak mi się udało to zorganizować. Nauczyciele też mają całkowitą dowolność. Zamiast chodzić przez 4 tygodnie do laboratorium na zajęcia z Bioreaktorów, prowadzący zorganizował je w jeden tydzień (spotkaliśmy się z nim 4 razy). To dało możliwość przeprowadzenia całego procesu produkcji, od sterylizacji i przygotowania do zakończenie hodowli, a w międzyczasie były pomiary, analizy i inne takie. Nauczyciele tutaj przez to, że mają wolną rękę i nie są tak obciążani jak u nas, bardzo kreatywnie podchodzą do organizowania zajęć.

Po za tym, uczelnia bardzo angażuje się w życie studentów (imprezy uczelniane z rozstawioną sceną i artystami, uczelniane grille, muzyka). Zarówno na IST, jak i na terenie Uniwersytetu Lizbońskiego jest sprawnie działający system z ogłoszeniami (dedykowana aplikacja, mobilna mapa).”

Panu Mateuszowi bardzo dziękujemy za relację 😊 i życzymy niezapomnianych wrażeń i miło spędzonych chwil na Instituto Superior Técnico!

Przypominamy, że Koordynatorem Wydziałowym programu Erasmus+ jest dr Katarzyna Głowacka (Katedra Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin), Tel. 89-523-35-13,

e-mail: katarzyna.glowacka@uwm.edu.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o programie ERASMUS+? Zapraszamy na stronę http://wbib.uwm.edu.pl/student/programy-mobilnosci/erasmus


Olga Jabłońska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz