piątek, 18 sierpnia 2017

Letni Głos Przyrody


Letni „Głos Przyrody” już w sprzedaży. W najnowszym „GP” obserwujemy przyrodę m.in. przez obiektyw aparatu fotograficznego.

- W cyklu „Z drugiej strony kadru”, w którym prezentujemy ciekawe zdjęcia, a autorzy opowiadają, jak doszło do ich powstania, i udzielają wskazówek warsztatowych, o zamiłowaniu do fotografowania wszystkiego, co lata, i udanym spotkaniu z trzeplą zieloną pisze Michał Kaczorowski.

- W całkiem nowym autorskim cyklu „Jak fotografować zwierzęta” Sebastian Sołtyszewski podaje zasady obowiązujące fotografa przyrody i radzi, o jakich porach dnia, z jakiej odległości, pozycji itd. najlepiej fotografować ptaki, ilustrując to przykładami własnych zdjęć, zarówno tych interesujących pod względem kolorystyki czy ujęcia, jak i wykonanych niepoprawnie.

- Justyna Cilulko-Dołęga zabiera nas w detektywistyczną podróż w przeszłość „Od bydła do tura”, w której dotrzemy do czasów, kiedy ludzie udomawiali tura, potężnego przodka bydła domowego, i dowiemy się, że krowa to wcale nie nazwa gatunku. Tur jest także bohaterem komiksu „Reporter Kacperek na tropie…”, w którym Maciej Trzepałka wysyła Kacperka na otwarcie „Parku turajskiego”.

- Magda Mądrawska-Okołów przegląda „szaty z przyrodniczej szafy” modraszka korydona, u którego pan i pani noszą się w innych kolorach, a w całym swoim życiu motyle te (tak samo jak cała masa innych owadów) diametralnie zmieniają wygląd, przechodząc przeobrażenie zupełne. Magda przypatruje się także dziko żyjącym pszczołom i pogarszającym się warunkom ich życia. Jak można pomóc tym niezbędnym w przyrodzie zapylaczom roślin? O tym w artykule „Dbajmy o pszczoły”.

- Efekty pracy pszczół zobaczymy m.in. w najnowszym odcinku opowiadania Katarzyny Żywot-Góreckiej o wiejskim kocie Kleofasie („Letnią porą w sadzie”), w którym Ania, jej przyjaciele i niezastąpiony Kleofas pomagają w zbiorze wiśni i poznają korzyści z prowadzenia sadu tradycyjnego. A jak spędzają lato Karolina i Dominik (Katarzyna Lewańska-Tukaj „Księga lasu”)? W leśniczówce, w towarzystwie jej nowego mieszkańca, którym jest szczeniaczek gończego polskiego i którego próbują nauczyć podstawowych komend.

- W cyklu „Z Głosem Przyrody nie pomylę…” Michał Kaczorowski wyjaśnia, czym różnią się z wyglądu borówki, żurawina oraz bażyna. Dorota Zielińska („Ptaszenie jest fajne”) opowiada, co ciekawego dzieje się w świecie ptaków u progu lata. Anna Makowska i Lilka („Spacer w przyrodę”) wyprawiają się na zachód od Wisły, żeby podziwiać jedne z najstarszych polskich dębów, a potem wkroczyć do ptasiego królestwa u ujścia Warty.

- Hanna Będkowska pisze o tym, jak groźnym żywiołem jest ogień i jak zachowywać się w lesie, żeby nie wywołać pożaru („Podaj przyrodzie pomocną dłoń”). Skrzacia brać korzysta z pomocy Ducha Lasu dla obrony przed quadowcem rozjeżdżającym leśne ścieżki (Agata Wojtko „Duch Lasu kontra quad”), a babcia Arturka wkracza z herbatą z czarnej porzeczki do walki z przeziębieniem (Anna Majewicz-Wojciechowska „Witamina C pomoże”). W „Zielniku palce lizać” przedstawia się pałka szerokolistna. Czy wiecie, że każda jej część, a nawet pyłek nadają się do jedzenia?

- W nowej rubryce „Przyroda pod rękę z plastyką” Ewa Rejnus pokazuje, jak zrobić różaną mandalę z biedronką. Dlaczego róża i biedronka? Ponieważ krzew różany w jej ogrodzie zaatakowany przez mszyce uratowały właśnie biedronki.

- Jak zawsze są rebusy, zagadki, kolorowanki, ciekawostki i konkurs. Czytajcie, rozwiązujcie łamigłówki i koniecznie wybierzcie się na posprzątanie lasu (znalezienie zaśmieconych miejsc zapewne nie będzie trudne…). Zobaczycie na własne oczy, jak pięknie wygląda las bez śmieci, a do tego możecie wygrać namiot!

Redakcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz