poniedziałek, 30 czerwca 2014

O bioróżnorodności jeszcze raz w Elblągu




Na zaproszenie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu 23 czerwca br. ponownie pojechałem do Elbląga z wykładem o bioróżnorodności i rozwoju regionalnym. Tym razem w dwóch turach (za jednym razem nie zmieściliby się w sali) opowiadałem uczniom elbląskich liceów o róźnorodności biologicznej i biogospodarce. Wspominałem także o Przyrodnczej Encyklopedii Warmii i Mazur, zachęcając do aktywnego współtworzenia. Zobaczymy, czy wakacyjne misja reporterska przyniesie owoce widoczne w Gazecie Olsztyńskiej.

Miłą niespodzianką było odnalezienie śladów naszych absolwentów. Mianowicie w 2008 r. ukazała się książeczka pt. "Owady. Od obserwacja do fascynacji". Jednym z współautorów jest nasz absolwent kierunku biologia - Bartłomiej Bujnik, obecnie pracuje w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.
(Pani Wiesława Kamińska, współautorka ksiązki o owadach, wpisuje dedykację)


Stanisław Czachorowski

środa, 25 czerwca 2014

Podziękowanie za wsparcie Nocy Biologów 2014

Noc Biologów 2014 w Olsztynie zrealizowaliśmy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (umowa nr 772/P-DUN/2014, w zakresie działalności upowszechniającej naukę).

Dziękujemy za wsparcie!


Powoli zaczynamy planować kolejną Noc Biologów, w styczniu 2015 roku. Jeszcze daleko? Ale planowanie wymaga większej perspektywy. Chcemy zaproponować coś nowego, czymś zaskoczyć. Byście za każdym razem chcieli do nas na te niezwykłą noc przyjeżdżać? A może spróbujemy zrobić coś wspólnie? Nie tylko w Olsztynie, ale i w Elblągu, Ełku czy innych miejscowościach naszego regionu?

W każdym razie jesteśmy otwarci na współpracę i nowe pomysły.

Stanisław Czachorowski

piątek, 20 czerwca 2014

Studenci biologii na praktykach zawodowych w przedsiębiorstwach

(Bliskie spotkanie z rakiem amerykańskim.)

Realizując zadania badawcze, dotyczące monitoringu środowiska wodnego, wykonywane wspólnie z małym przedsiębiorstwem  (Biuro Projektów Przyrodniczych „Bagnik”), spotkałem naszą studentkę, odbywajacą praktykę w przedsiębiostwie - Izabelę Koniuszewską (biologia medyczna). Właścicielem przedsiębiorstwa jest dr Lech Pietrzak, mój doktorant, wypromowany przed kilku laty. Współpraca z przedsiębiorstwem to okazja by lepiej poznać potrzeby rynku pracy w zakresie ekspertyz środowiskowych jak i możliwość swoistego transfetu innowacji (można poznać niedostatki wiedzy naukowej w zakresie ekologii stosowanej). Dla mnie jest to okazja sprawdzić "w praniu" metody monitoringu i możliwości interpretacji. Wbrew pozorom wiedza ekologiczna ma duże przełożenie na gospodarkę. Te doświadczenia chcę później wykorzystac w planowaniu kolejnych badań. Jest to także okazja zobaczyć jak sobie radzą studenci w pracy terenowej i czy to, czego ich nauczyliśmy, jest adekwatne do potrzeb. 

Pani Iza, jako studentka biologii medycznej niespodziewanie miała okazję wykazać się swoją wiedzą praktyczną.... bowiem okoliczności zmusiły ją do udzielania pierwszej pomocy medycznej. Sprawcą incydentu była... trzcina, której źdźbło rozcięło rękę doktora Pietrzaka. Pani Iza wykazała się dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną oraz skutecznością w działaniu.  

Stanisław Czachorowski

ps. Zapraszam studentów do publikowania swoich wrażeń, z odbywanych praktyk zawodowych

(Praca w terenie, analiza bioróżnorodnosci w rzece. Zapiski różne trzeba zrobić, policzyć, pomierzyć itd. Taka dola praktykanta.)

(W pracy terenowej nie jest lekko, trzeba czasem wejść do wody by szukać wylinek ważek.)

(Wiedza medyczna się przydaje w terenie ....)

sobota, 7 czerwca 2014

Na Facebooku polubiło nas już 700 osób


Naszą stronę facebookowa polubiło już 700 osób. Odwiedzajcie nas, linkujcie ciekawe biologiczne i botechnologiczne materiały. A na bloga przysyłajcie materiały własne do opublikowania. Przysyłajcie swoje przemyślenia, wrażenia ze studiów, z pracy i ze stażów, recenzje książek, konferencji, obserwacje przyrodnicze itd. Zapraszam także do współredagownaia ninijeszego bloga (zarówno pracowników, studentów, doktorantów jak i absolwentów oraz interesariuszy)

St.Czachorowski

ps. materiały można nadsyłać mailowo (stanislaw.czachorowski@uwm.edu.pl) lub za pośrednictwem Facebooka.

poniedziałek, 2 czerwca 2014

Wybieramy Drzewo Roku 2014


1 czerwca ruszyło głosowanie na Drzewo Roku 2014. Konkurs organizowany jest przez Klub Gaja w ramach programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa. Serdecznie zachęcamy do głosowania – wspólnie wybierzmy to jedyne drzewo w Polsce. Przez cały czerwiec Internauci będą głosować na jedno z 16-tu drzew, które znalazły się w finale konkursu Drzewo Roku 2014, na stronie www.drzeworoku.pl. Finałowa szesnastka została wyłoniona spośród 122 zgłoszeń, które napłynęły z całego kraju.

W poprzednich edycjach tytuł Drzewa Roku zdobyły: 2013 - Dąb Wybickiego z Będomina, 2012 – platan z Kóz, 2011 - dąb Grot z Dęblina. Dąb Wybickiego oraz platan z Kóz ‘stanęły na podium” międzynarodowego konkursu Europejskie Drzewo Roku. Ambasadorami konkursu są: Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i autorka oraz Kazimierz Kutz, reżyser i senator. Cieszę się, że powstała już kolekcja "Drzew Roku" i że ciąg dalszy nastąpi. Drzewa, zwłaszcza te najstarsze, często jednocześnie najpiękniejsze, to jakby symbol naszego związku z przeszłością a zarazem pomost ku przyszłości, która będzie lepsza, trwała, jeśli o nią zadbamy już dzisiaj. Dbajmy więc o drzewa, symbol naszej koegzystencji z przyrodą, a konkurs na "Drzewo Roku" na pewno się ku temu chwalebnie przyczynia – mówi, o konkursie Drzewo Roku 2014, Elżbieta Dzikowska. Konkurs zwraca uwagę na rolę drzew w naszym życiu, wzmacnia świadomość społeczną w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy. Wspólnie wyłonimy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności drzewo w naszym kraju.

Finaliści konkursu Drzewo Roku 2014: 

  • Dąb Wincenty – nazwany na cześć Wincentego Pola, pierwszy punkt „Literackiego Szlaku Drzew”; 
  • Dąb Słowianin – który jest patriotycznym ukłonem w stronę tych, którzy walczyli z germanizacją Śląska; 
  • Dąb Dragonów – świadek historii koszarowca, jest także jedynym elementem ocalałym ze wszystkich, widocznych na starych fotografiach i pocztówkach; 
  • Lipa pobłogosławiona – dzięki której wszelkie kataklizmy omijają Falkową; 
  • Lipy Sobieskiego – posadzone na cześć króla, zniszczone przez niemieckich żołnierzy i zrekonstruowane przez koszęcińskich harcerzy; 
  • Dąb Rudosław z Podlasia – chluba Nadleśnictwa Rudka, widnieje na sztandarze, imię natomiast, drzewo wygrało w plebiscycie; 
  • Kasztanowiec Benedykt - był świadkiem odwiedzin wielu wybitnych osobistości w tym prawdopodobnie Adama Mickiewicza; 
  • Cis z wolą życia – Drzewo, które zostało przewrócone przez nawałnice i uratowane przez leśników z Wipsowa; 
  • Zaleski Dąb Grodowy - jest wiekowym elementem ekosystemu oraz symbolem kultury ludów słowiańskich; 
  • Dąb harcerski – jest nie tylko symbolem ale i inspiracją dla zalesiańskich harcerzy; 
  • Topola z Opola – której wypalony pień wciąż przypomina o wydarzeniach sprzed 200 lat; 
  • Dąb Dyzio – jedyny polski pomnik przyrody, rosnący na prywatnej działce; 
  • Lipowa Aleja – zachwycająca i urokliwa aleja przy jednym z wjazdów do Ustronia; 
  • Dąb św. Mikołaja – martwe drzewo nadal bardzo ważne w leśnym ekosystemie; 
  •  Dąb Kiejstut - przyczynił się do wzrostu świadomości ekologicznej oraz integracji lokalnej społeczności; 
  • Dąb Franciszek – symbol siły i wytrwałości, drzewo rosnące na styku morza i lądu od 300 lat. 
Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami i pełnymi historiami drzew – finalistów oraz głosowania na www.drzeworoku.pl

Konkurs Drzewo Roku jest częścią programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

fot. Tomek Pikuła, Klub Gaja, na zdjęciach zwycięzcy poprzednich edycji konkursu Drzewo Roku.