piątek, 25 lutego 2011

Idea uniwersytetu otwartego i Wydział Biologii

Coraz częściej pracownicy Wydziału Biologii UWM w Olsztynie wygłaszają wykłady i prowadzą zajęcia terenowe czy laboratoryjne dla nietypowych słuchaczy. Są to zarówno wykłady na uniwersytetach trzeciego wieku, gościnne wykłady w szkołach całego województwa jak i ostatnio wykłady na Uniwersytecie Dzieci. Jest to realizacja idei uniwersytetu otwartego oraz kształcenia ustawicznego. W tym sensie studentów nam nigdy nie zabraknie :).

Przykładowo w tym roku na Uniwersytecie Dzieci w Olsztynie wykłady wygłosili:
1. mgr Krzysztof Lewandowski "Wybiera się sójka za morze czyli dokąd odlatują ptaki na zimę"
2. dr hab. Stanisław Czachorowski prof. UWM "Dlaczego owady nie są tak duże jak dinozaury i jak nauczyły się latać?"

Wydział Biologii otwarty jest na wspołpracę z samorządami w zakresie upowszechniania wiedzy i realizacji idei uniwersytetu otwartego. Gotowi jesteśmy przygotować zajęcia na terenie Kortowa oraz naszych laboratoriów jak i daleko poza siedzibą uczelni.

czwartek, 24 lutego 2011

Uniwersytet Dzieci szuka wolontariuszy wśród studentów

Uniwersytet Dzieci w Olsztynie szuka wolontariuszy – animatorów zajęć edukacyjnych na Uniwersytecie Dzieci!

Uniwersytet Dzieci to najstarszy w Polsce dziecięcy uniwersytet, który oferuje dzieciom w wieku 6-14 lat edukację wzorowaną na wykładach i warsztatach akademickich. Celem Uniwersytetu jest rozwijanie twórczego i intelektualnego potencjału dzieci. Kontakt z nauką i specjalistami z wąskich dziedzin wiedzy ułatwia dzieciom odnajdywanie własnych pasji oraz pozwala zrozumieć współczesny świat.

Obecnie Uniwersytet działa w Krakowie, Warszawie, Olsztynie i we Wrocławiu. Na zajęcia uczęszcza w sumie ok. 4 tys. studentów.

Inauguracja zajęć w Olsztynie odbyła się 25 września 2010 roku. Dzieci na naszych zajęciach znajdują odpowiedź m.in. na następujące pytania: Co może „elektroniczny nos”? , Dlaczego wady nie są tak duże jak dinozaury?, Skąd się bierze robak w jabłku? , Dlaczego mamy dwie dziurki w nosie?, Czy Gall Anonim pisał bloga? i wiele innych.

Jeśli chcesz pomóc w organizacji zajęć, rozwijać się i uczestniczyć w innowacyjnym przedsięwzięciu, którego partnerem merytorycznym w Olsztynie jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski napisz pod adres: wolontariat_olsztyn@ud.edu.pl

Korzyści ze współpracy z Uniwersytetem Dzieci :
• Referencje
• Zdobycie kluczowych kompetencji społecznych
• Satysfakcja z pracy dla organizacji pozarządowej
• Poznanie wielu pozytywnych i energicznych osób

Więcej o nas przeczytasz na: www.uniwersytetdzieci.pl

Dr Alireza Fazeli z wykładami na Wydziale Biologii

Wydział Biologii, Katedra Fizjologii Zwierząt zaprasza na wykłady i seminaria dr. Alirezy Fazeli z University of Sheffield (Anglia), które odbywać się będą w sali posiedzeń Rady Wydziału Biologii, Collegium Biologiae, ul. Oczapowskiego 1A

1. „Innate immunity: what it is and how it works in the female reproductive tract? TLRs and implantation" - 28 lutego 2011 r., o godz. 10.30,

2. „How I write my scientific papers?” - 28 lutego 2011 r., o godz. 14.00

3. „Maternal tract communication with gametes and embryo, a two way road. Part I - sperm viability maintenance" 1 marca 2011 r., o godz. 10.30,

4. „Does and don't in applying for a Marie Curie grant” - 1 marca 2011r., o godz. 14.00,

5. „Maternal tract communication with gametes and embryo, a two way road. Part II - what females say to gametes?" - 2 marca 2011 r., o godz. 10.30,

6. „ Maternal tract communication with gametes and embryo - what embryo does to females? " - 2 marca 2011r., o godz. 14.30,

7. „Computational modeling, would it be the ultimate model system? " - 3 marca 2011 r., o godz. 10.30,


Dr Alireza Fazeli przebywa w Katedrze Fizjologii Zwierząt z tygodniową wizytą studyjną jako naukowiec w projekcie realizowanym na Wydziale Biologii pt: Rozszerzenie i udoskonalenie oferty edukacyjnej skierowanej do osób spoza uczelni oraz podwyższanie jakości nauczania i kompetencji kadry akademickiej” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

środa, 23 lutego 2011

Neuroendokrynna regulacja procesów rozrodu

Olsztyński Oddział Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego zaprasza na WYKŁAD
pt. "Neuroendokrynna regulacja procesów rozrodu i metabolizmu u przeżuwaczy"
który wygłosi dr hab. Dorota Zięba-Przybylska, prof. UR (Katedra Hodowli Owiec i Kóz, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie)

Wykład odbędzie się 25 lutego 2011 r. o godzinie 13.00 w sali P13, ul. Oczapowskiego 1A, Olsztyn-Kortowo

środa, 9 lutego 2011

Małe, zielone i się rusza. UFO?

Co to jest, to małe, zielone i ruszające się na palcu? Na pewno jest piękne, mimo że małe. Studencka dociekliwość nie zadowoli się odpowiedzią - "UFO". Bo studenci biologii potrafią zidentifikować nie tylko latające obiekty ale i skaczące. To coś na palcu okazało się owadem z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych (Homoptera), o tajemniczej nazwie skoczek sadowiec (Cicadella viridis), znany także pod polską nazwą bezrąbek sadowiec.
(fot. Mariusz Dołęga, na zdjęciu studenmtka biologii Justyna Cilulko)

wtorek, 1 lutego 2011

Kopciuszek... w laboratorium

Praca w laboratorium bywa żmudna. Te same czynności powtarzane wiele razy. Prawie jak Kopciuszek, tyle że nie wybiera maku z popiołu a geny, białka, enzymy, bakterie, pojedyncze komórki - w sumie jeszcze mniejsze od ziarenek maku :). Wiarygodność wyników wymaga wielu doświadczeń i powtórzeń. Po wielu działaniach w laboratorium Kopciuszek zmienia się w ... Marię Curie-Skłodowską. Wszak mamy międzynarodowy rok (2011) tej uczonej.
Bez pracy nie ma kołaczy, nawet w laboratorium :). A czy na Wydziale Biologii UWM w Olsztynie cichutko pracują już przyszli odkrywcy i laureaci prestiżowych nagród?