Encyklopedia Przyrody


Pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Biologii i Biotechnologii włączyli się w  tworzenie internetowej encyklopedii biologicznej (hasła związane z biologią i naukami biologicznymi) oraz encyklopedii przyrody Warmii, Mazur i Powiśla (bioróżnorodność regionu).

Chcemy wspólnie poznawać, odkrywać, dokumentować i upowszechniać nasze przyrodnicze dziedzictwo regionu w całej jego różnorodności biologicznej.


Stanisław Czachorowski

 
 
Grupa Medialna Gazety Olsztyńskiej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie wspólnie realizują projekt, polegający na zbudowaniu portalu przyrodniczego natura.wm.pl. Spróbujemy wspólnie zbudować naszą regionalną przyrodniczą Wikipedię.

Podobnie jak w Wikipedii, autorem haseł w naszym portalu może być każdy. Mocno liczymy na wszystkich miłośników przyrody z Warmii i Mazur, zwłaszcza zaś studentów i pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, leśników, ekologów, obserwatorów życia zwierząt i roślin, fotografików-amatorów, myśliwych, żeglarzy, wędkarzy, grzybiarzy, turystów pieszych i rowerowych.

Wszystkie Wasze informacje, obserwacje, spostrzeżenia i uwagi są dla nas bezcenne. Nie martwcie się o formę publikacji – zadbają o nią wyszkoleni redaktorzy z Grupy Medialnej Gazety Olsztyńskiej. W początkowej fazie artykuły i zdjęcia można przesyłać pocztą elektroniczną na adres: redakcja@mojemazury.pl. Autorów najciekawszych publikacji zaprosimy do stałej współpracy. Chętnych zaprosimy też na specjalne szkolenia, prowadzone przez dziennikarzy i informatyków Grupy Medialnej Gazety Olsztyńskiej. Portal formalnie rusza 1 grudnia 2013 roku.

Póki co wypełniony jest tylko w niewielkiej części – głównie dla celów szkoleniowych. Jego kształt i rozwój zależeć będą od Was – naszych potencjalnych Autorów. Stwórzmy razem Encyklopedię Przyrody Warmii i Mazur!

Adam Bartnikowski 
Redaktor serwisu mojemazury.pl oraz natura.wm.pl w grupie Medialnej Gazety Olsztyńskiej


*   *   *   *

Wydział Biologii i Biotechnologii włączył się do tworzenia Encyklopedii Przyrodniczej Warmii i Mazur. Od kilku lat wspieramy merytorycznie serwis PTTK Przyroda Warmii i Mazur. Nasi pracownicy, doktoranci i absolwenci opracowują hasła przyrodnicze w powstającej E-ncyklopedii Warmii i Mazur. Współpracujemy z kilkoma czasopismami przyrodniczymi i popularnonaukowymi. Tak więc jest to kolejny nasz krok w upowszechnianiu wiedzy o bioróżnorodności naszego regionu.

W wszystko zaczęło się blisko 10 lat temu, gdy włączyliśmy się w tworzenie Wikipedii. Potem była rozszerzająca się współpraca z lokalnymi organizacjami. Przyrodnicza encyklopedia Warmii i Mazur nie jedno ma imię.
(Pomysł WikiEncyklopdii Warmii i Mazur narodził się w 2007 r., a w 2008 pierwsza jej wersja wydana została w ramach pierwszej w Olsztynie edycji Europejskiej Nocy Naukowców).
St. Czachorowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza