środa, 29 maja 2024

Podsumowanie akcji wiosennej Jestem Przyjacielem Ziemi


 

9 czerwca 2024 o 14.00 w Kortowie, nad Jeziorem Kortowskim, podczas Festynu Naukowego UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO na stanowisku WYDZIAŁU BIOLOGII I BIOTECHNOLOGII odbędzie się podsumowanie wiosennej edycji kampanii edukacyjnej JESTEM PRZYJACIELEM ZIEMI.

Program jest realizowany pod Honorowym Patronatem i w ramach kampanii edukacyjnej Pana Adama BODNARA , Ministra Sprawiedliwości : "Od demokratycznego regresu do re-demokratyzacji" oraz pod Honorowym Patronatem Pana Marcina WIĄCKA, Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wykorzystujemy kampanie RPO:"Za starość naszą i waszą", "Równe traktowanie', "Ciemna strona światła", oraz kampanie MS : "Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych"

 Kampania WBIB UWM składa się z trzech ważnych tematów:

1. "Moja łączka kwietna", czyli przestrzeń bez koszenia, która daje schronienie zapylaczom i tysiącom małych stworzeń chroni ziemię przed erozją wytwarza tlen daje ucztę oczom i duszy.

2."Mała retencja" czyli zagospodarowanie części wody opadowej do zasilenia wód gruntowych.

3."Ciemna strona światła", czyli jakie skutki ekologiczne i ekonomiczne ma światło w nocy.

Kampania "Jestem Przyjacielem Ziemi" została poszerzona o udział Seniorów. Jest to bardzo ważne, ponieważ włączamy ich do wspólnego działania. Chronimy przed przestępcami, przed bezmyślnym oglądaniem telewizji, ucieczką w chorobę....Polecam ważne materiały na stronach MS i RPO.

9 czerwca otwieramy letnią edycję tej niezwykle ważnej kampanii edukacyjnej

w imieniu organizatorów spotkania

Zbigniew Majchrzak

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela

środa, 22 maja 2024

Co w trzcinie bzyczy?



Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy!

Jesteśmy studentami drugiego roku Biotechnologii i pod pieczą Pana Profesora Stanisława Czachorowskiego realizujemy projekt pt. "Jeśli nie chcesz naszej zguby, nowy domek daj mi, luby!".
W dzisiejszych czasach zmagamy się z kryzysem klimatycznym. Na skutek rosnącej globalnej temperatury, anomalii i gwałtownych zjawisk pogodowych, zmagamy się również z anomaliami w świecie flory i fauny. Niektóre rośliny kwitną znacznie wcześniej niż niegdyś, inne - później. Nie pozostaje to bez konsekwencji dla nas wszystkich. Jednak prawdziwa apokalipsa z tym związana odgrywa się w świecie, którego na co dzień nie zauważamy - w świecie bezkręgowców. Naukowcy wyliczają, że z roku na rok biomasa owadów spada o 2,5%. Oznacza to, że za 10 lat będzie o ¼ mniej owadów, za 50 lat o połowę, a za 100 - nie będzie ich wcale!
 
Bez zapylaczy trudno sobie wyobrazić uprawy warzyw czy owoców, ale również ciężko sobie myśleć o przydomowych ogródkach, w których nie ma ani jednego kwiatka. A wszystko to może tak wyglądać, jeśli nie zadbamy o owady zapylające…

Celem akcji “Jeśli nie chcesz naszej zguby, nowy domek daj mi luby!” jest prosty przekaz - bez miejsca dla owadów zapylających, nie ma nas. Musimy zapewnić przeżycie naszym małym przyjaciołom, abyśmy sami mogli się cieszyć tym, co daje nam Matka Natura. Jako studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie może nie mamy bezpośredniego wpływu na degradację środowiska, która wyniszcza zapylaczy, ale możemy działać w inny sposób. W trosce o naszych małych przyjaciół, postanowiliśmy odrestaurować hotel dla owadów, znajdujący się przy Naszym Wydziale, aby mógł służyć zapylaczom jako schronienie - stałe lub tymczasowe.
Projekt już ruszył! Obejrzeliśmy hotel, wiemy, co mu dolega i wiemy jak sobie z tym poradzić.

Przystanek pierwszy - trzcina
W hotelu należy wymienić wypełnienie, a do tego najlepiej nada się trzcina. Dlatego też 21 maja grupowo wybraliśmy się na Łynostradę, gdzie zebraliśmy niezbędną trzcinę. Z racji Kortowiady wstrzymamy na chwilę nasze działania, ale już po niej weźmiemy się za odnawianie domku i wymianę wypełnienia!

Zachęcamy do dalszego śledzenia naszej akcji!

Hania Bogulak