poniedziałek, 27 lutego 2023

Reaktywacja Koła Naukowego Zoologów


Studenci biologii reaktywują Koło Naukowe Zoologów. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w czwartek  9 marca o godzinie 18:00 w Katedrze Zoologii. Spotykamy się pod salą ćwiczeniową 265. 

Magdalena Stawicka

wtorek, 21 lutego 2023

Student Aktywnie czyli Koło NaukoweBiologii Medycznej EXON


W audycji Student Aktywnie! opowiadaliśmy o działaniach Koła Naukowego Biologii Medycznej EXON. Aneta Pawelczyk-Piłat gościła w studiu Radia UWM FM prof. Ninę Smolińską, mgr Marlenę Gudelską, mgr inż. Barbarę Zarzecką oraz dr Edytę Rytlewską. Posłuchajcie!

sobota, 18 lutego 2023

XVI Kopernikańskie Seminarium Doktoranckim (29-30 czerwca 2023)



Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wydział Chemii serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w XVI Kopernikańskim Seminarium Doktoranckim, które odbędzie się w dniach 29-30 czerwca 2023 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konferencja jest skierowana do doktorantów i młodych doktorów reprezentujących uczelnie wyższe oraz instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, realizujących swoje badania w zakresie chemii, biologii, nauk przyrodniczych, farmacji i medycyny oraz fizyki i nauk technicznych.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ksd.umk.pl. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu poprzez adres mailowy ksd@umk.pl.

Serdecznie pozdrawiamy,
Komitet Organizacyjny XVI KSD

piątek, 10 lutego 2023

Podróże kształca czyli relacja ze stażu naukowego dr Roberta Stryińskiego z Katedry Biochemii




PODRÓŻE KSZTAŁCĄ czyli relacja ze stażu naukowego dr Roberta Stryińskiego z Katedry Biochemii #WBiB
Pan Doktor odbywał 3-miesięczny (1.11.22-31.01.23) staż naukowy w Biomedical Research Centre (CINBIO, Centro de Investigación), University of Vigo w Hiszpanii.
Staż odbywał się pod opieką prof. Susana Magadán Mompó, kierowniczki zespołu w obrębie Immunology Group. Zainteresowania naukowe Prof. Magadán koncentrują się głównie na rozszyfrowaniu złożoności adaptacyjnej odpowiedzi immunologicznej u kręgowców.
Celem stażu było poznanie nowoczesnych metod używanych w badaniach immunoproteomicznych i fosfoproteomicznych (m.in. nanoLC-MS/MS) na mysim modelu nadwrażliwości immunologicznej na alergeny ryb i ich pasożytów.
W trakcie stażu kluczowym zadaniem dr Stryińskiego była analiza wpływu głównego alergenu ryb, beta-parwalbuminy (β-PRVB), na wewnątrzkomórkową aktywację mysich komórek odpornościowych i zmiany w ich proteomie za pomocą chromatografii cieczowej połączonej z tandemową spektrometrią mas przy użyciu Orbitrap
Elite.
Ponadto, w trakcie stażu na zaproszenie prof. Magadán Pan Doktor miał okazję zaprezentować swój profil badawczy i przedstawić realizowane przez siebie projekty oraz przez zespoł, do którego należy, w obszarze badań nad "Anisakis simplex". Pan dr Stryiński wziął udział w cyklu CINBIO Seminar Programme z wystąpieniem pod tytułem: "Multiomics studies on "Anisakis simplex" - a parasitic nematode of great public health importance".
Staż naukowy finansowany był z projektu nr POWR.03.05.00-00-Z310/17 pn. „Program Rozwojowy Uniwersytetu
Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie".


Olga Jabłońska