czwartek, 25 listopada 2021

Zespół ESERO Polska w Centrum Nauki Kopernik zaprasza dziewczyny w wieku 15-19 lat na spotkanie online z cyklu GALAKTYAK KOBIET



Galaktyka Kobiet 2 grudnia, godz. 18.00 – wydarzenie online

Jak bada się organizmy zabite przez uderzenie asteroidy? Kto jest potrzebny, by wysłać satelitę w kosmos? Czym zajmuje się dyrektor Centrum Badań Kosmicznych? Co wiesz o projektowaniu i produkcji autonomicznych samochodów? Czy można swoją pasję przekuć w kosmicznie interesujący zawód?

Na te pytania odpowiedzą trzy niezwykłe badaczki, które 2 grudnia wspólnie stworzą galaktykę kobiet. Będą mówić o pasjach, wytrwałości w dążeniu do celu, wyborze drogi życiowej oraz sukcesach (i czasem porażkach) odnoszonych podczas pracy w zawodach, które według stereotypowego mniemania, pozostają domeną mężczyzn.

Centrum Nauki Kopernik kieruje to wydarzenie szczególnie do uczennic liceum oraz technikum, interesujących się nauką, badaniami, projektowaniem i konstruowaniem, najnowszymi technologiami, motoryzacją, śledzą misje i rozwój branży kosmicznej. To one stoją przed wyborem swojej drogi zawodowej, a często nie mają pewności, jak i co dalej robić.

Spotkanie jest organizowane z myślą o wsparciu dziewczyn, które chcą zajmować się np. naukami ścisłymi, ale też dla tych, które dopiero szukają swoich pasji. To unikatowa możliwość bliskiego, koleżeńskiego spotkania z kobietami, które już przetarły ścieżki kariery w sektorze kosmicznym, branży samochodów przyszłości czy naukowych badaniach kosmosu i dzięki własnej pracy odniosły sukces.

Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Tam znajdują pracę nie tylko astrofizycy badający bliski i odległy Wszechświat, astrobiolodzy szukający życia na innych planetach czy inżynierowie-konstruktorzy pojazdów kosmicznych. Potrzebne są programistki, projektantki aplikacji w najnowszych technologiach, konstruktorki pojazdów autonomicznych w przemyśle samochodowym i inne specjalistki w różnych dziedzinach: psychologii, medycynie, geologii planetarnej, energetyce przyszłości. Nauczycielu – koniecznie powiedz o tym swoim uczennicom, uczniom też – chłopcy jak najbardziej mogą uczestniczyć w tym wydarzeniu online. Każdy młody człowiek powinien mieć szansę spotkać kogoś, kto podpowie, zainspiruje, stworzy szansę do rozwoju młodzieńczych pasji.

Więcej: https://esero.kopernik.org.pl/galaktyka-kobiet-viii/

Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/2Gmcxy9O9

Transmisja live na YT: https://youtu.be/FLcc7YGep9g

_________________________________________________________________________

Sylwetki ekspertek tej edycji wydarzenia:

Dr Anna Łosiak, geolog planetarny, pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN - bada małe kratery uderzeniowe na Ziemi oraz powierzchnię Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship, Fulbrighta i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Pracowała naukowo w Lunar and Planetary Institute w Houston gdzie miała dostęp do super tajnych laboratoriów NASA. Prowadziła badania terenowe w kilkunastu kraterach uderzeniowych na całym świecie, wielokrotnie narażając się na niebezpieczeństwo porwania przez trąbę powietrzną, zaginięcia na pustyni, ataku dzikich zwierząt, upadku z dużej wysokości.

Dr Ewa Łabno-Falęcka Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Relacji Zewnętrznych w Mercedes-Benz Polska i Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Absolwentka filologii niemieckiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obroniła doktorat z komparatystyki na Uniwersytecie w Tybindze. Pracowała naukowo na uczelniach w Polsce i w Niemczech. W latach 1993-1999 była radcą do spraw kultury w Ambasadzie RP w Bonn. Od 2000 roku jest odpowiedzialna za komunikację wewnętrzną i relacje zewnętrzne w Grupie Daimler AG w Polsce. Laureatka najważniejszych nagród branżowych (m.in. „Golden Arrow”, „PRotony”, Dyrektor Marketingu Roku : „Thinking Outside of the Box” - dwukrotnie). "Businesswoman of the Year” (2016) w Konkursie Pisanym Szminką (w kategorii: Korporacja). Członkini Rady Marek Superbrands i Rady Programowej Kongresu Kobiet. Współzałożycielka i pierwsza prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (2006-2010); współzałożycielka i pierwsza prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008-2012).

Prof. dr hab. Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę z zespołem naukowców, którzy w przyszłości tworzyli CBK PAN, rozpoczęła już w trakcie studiów. Od 1979 roku do dzisiaj nieustannie związana z Instytutem. Przeszła drogę od asystentki, przez adiunkta, kierowniczkę serwisu heliograficznego aż po dyrektor CBK PAN. Staż naukowy odbyła na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. W 1992 roku jako jedna z pierwszych osób w krajach postkomunistycznych otrzymała stanowisko kierowniczki europejskiego grantu PECO. Opracowała drugi na świecie automatyczny system przetwarzania danych obserwacyjnych Słońca i przestrzeni okołoziemskiej. Była kierowniczką w grupie liderów siedmiu projektów europejskich COST (Cooperation in the Field of Scientific and Technical Research). Jest autorką ponad 200 artykułów naukowych publikowanych w najważniejszych czasopismach branżowych.

„Galaktyka kobiet” to projekt realizowany przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej (ESERO-Polska) w Centrum Nauki Kopernik.



czwartek, 4 listopada 2021

Laureaci konkursu na najlepszy artykuł naukowy

 Dziekan oraz Przewodniczący WRSD

Wydziału Biologii i Biotechnologii

 

ogłaszają, że Konkurs na najlepszy artykuł naukowy napisany przez doktoranta Wydziału Biologii i Biotechnologii w roku akademickim 2021/2022

 

wygrywają ex aequo publikacje naukowe autorstwa

 

 Pani mgr Edyty Rytelewskiej

 pt.: “Chemerin as a modulator of angiogenesis and apoptosis processes in the corpus luteum

of pigs: an in vitro study

opublikowana w czasopiśmie Biology of Reproduction
(doi: doi.org/10.1093/biolre/ioab126; IF=4.285, MEiN 200 pkt)

 oraz

 Pana mgr. inż. Karola Mierzejewskiego

 pt.: “Transcriptome analysis of porcine endometrium after LPS-induced inflammation: effects of the PPAR-gamma ligands in vitro

opublikowana w czasopiśmie Biology of Reproduction
(doi: doi.org/ 10.1093/biolre/ioaa200; IF=4.285, MEiN 200 pkt)

 

Komisja Konkursowa przyznaje

Pani mgr Edycie Rytelewskiej oraz Panu mgr. inż. Karolowi Mierzejewskiemu

dofinansowanie w wysokości 3000 PLN, które może być przeznaczone na prowadzenie dalszej działalności naukowej zgodnie z §5 Regulaminu Konkursu Wydziału Biologii
i Biotechnologii na najlepszy artykuł napisany przez doktoranta.

 

Serdecznie gratulujemy!

 

 

                Przewodniczący WRSD WBiB                                          Dziekan WBiB

                      

                         mgr Robert Stryiński                                      prof. dr hab. Iwona Bogacka

środa, 3 listopada 2021

Wszechnica PAN i Dwugłos w Sprawie - najbliższe spotkania

Wszechnica Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie zaprasza na kolejne  spotkania online w  2021 roku



1. Dwugłos w sprawie „Psychosomatyczne zaburzenia odżywiania”,

9. listopada 2021, godz. 12.00

- Prof. dr hab. Krzysztof Nowak (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Mózg a otyłość”

- Prof. dr hab. Dariusz Włodarek (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

w Warszawie)

Uwarunkowania i leczenie anoreksji”



2. Dwugłos w sprawie „Perspektywy zielonych miast. Białystok i Olsztyn”

16. listopada 2021, godz. 12.00

- Prof. dr hab. Krzysztof Młynarczyk (Uniwersytet Warmińsko – Mazurski)

Aspekty Przyrodnicze”

- Dr inż. arch. Maciej Kłopotowski (Politechnika Białostocka)

„Aspekty architektoniczne”



3. Dwugłos w sprawie „Życie mrówek, odziaływanie na środowisko

18. listopada 2021, godz. 12.00

- Mgr Michał Michlewicz (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

„Nieznane życie mrówek”

- Prof. dr hab. Sławomir Mitrus (Uniwersytet Opolski)

„Mrowisko w żołędziu – czyli o badaniach wysmuklic”



4. Dwugłos w sprawie „Znaczenie perspektywiczne Banków Genów Drzew. Aspekty przyrodnicze i ekonomiczne”

23 listopada 2021, godz. 12.00

- Dr inż. Czesław Kozioł (Leśny Bank Genów w Kostrzyca)

„Znaczenie zmienności genetycznej populacji drzew leśnych

w kształtowaniu się zasad ochrony leśnych zasobów genowych, a także

proponowanych gatunków”


- Prof. dr hab. Arkadiusz Nowak (Ogród Botaniczny PAN w Powsinie)

„Raj – Czy jesteśmy gotowi zachować dla potomnych Ogród Edeński?”


Wszystkie spotkania odbywają się w formie online na platformie MS Teams, linki do pobrania będą udostępnione na stronie Oddziału: www.olsztyn.pan.pl