Grupa na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/632433150983203
Nieoficjalna i bardziej swobodna w przekazie strona wydziałowa, z relacjami z badań naukowych, zajęć dydaktycznych, spotkań nieformalnych i dyskusji. Jednym słowem "o życiu" (biologia zobowiązuje) we wszelkich jego uniwersyteckich a nawet biotechnologicznych przejawach.
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
VIII Olsztyńska Wystawa Dalii (2020)
środa, 26 sierpnia 2020
Fusarium graminearum - grzyby groźne dla zbóż i ludzi
Prof. Tomasz Kulik z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zajmuje się badaniem europejskich populacji Fusarium graminearum - bardzo niebezpiecznych patogenów atakujących głównie zboża, ale trafiających także do żywności i zagrażających zdrowiu ludzi i zwierząt.
sobota, 22 sierpnia 2020
Czym jest anisakioza? I czy w Polsce powinniśmy się jej obawiać?
środa, 19 sierpnia 2020
Z wizytą w Laboratorium Diagnostyki Molekularnej
piątek, 14 sierpnia 2020
Komunikat Prorektora ds. kształcenia i studentów UWM w sprawie zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2020/2021
Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele Akademiccy, Studenci i Doktoranci,
biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną oraz możliwość jej dynamicznych zmian w najbliższych miesiącach, uprzejmie informuję, że w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 zajęcia dydaktyczne będą realizowane w trybie zdalnym i mieszanym.
Całkowicie zdalnie realizowane będą wykłady, seminaria, proseminaria oraz wszystkie te zajęcia, których realizacja nie będzie wymagała bezpośredniego spotkania, wykorzystania laboratoriów, urządzeń i aparatury dydaktycznej, pomiarowej lub eksperymentalnej, obecności w placówkach medycznych, terapeutycznych, edukacyjnych itp.
Pozostałe zajęcia będą realizowane w trybie mieszanym (część teoretyczna online oraz część praktyczna w siedzibie uczelni lub placówkach). Zajęcia te będą blokowane i realizowane rotacyjnie, w możliwie jak najkrótszym okresie. Harmonogram realizacji zajęć praktycznych na cały semestr zimowy dla poszczególnych kierunków i roczników studiów zostanie podany w terminie do 21 września 2020 roku.
Studenci odbywający zajęcia zgodnie z harmonogramem w siedzibie uczelni będą mogli skorzystać z zakwaterowania w domach studenckich na czas realizacji zajęć.
Tryb realizacji zajęć dydaktycznych w semestrze letnim zostanie określony na miesiąc przed rozpoczęciem semestru.
Pragnę także poinformować Państwa, że ramowa organizacja roku akademickiego 2020/2021, określona w Decyzji Nr 57/2020 Rektora UWM w Olsztynie z dnia 29 maja 2020 roku nie ulega zmianie.
Biorąc pod uwagę wspomnianą dynamikę sytuacji epidemicznej, należy także brać pod uwagę możliwość zmian w trybie realizacji zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2020/2021. Informacje w tym zakresie będą przekazywane Państwu na bieżąco.
Z wyrazami szacunku
Prorektor ds. Kształcenia i Studentów
Dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM
poniedziałek, 10 sierpnia 2020
“Wyzwania i problemy nauk biomedycznych" - konferencja on line
zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej “Wyzwania i problemy nauk biomedycznych”, która odbędzie się 17 września 2020 roku. Dbając o bezpieczeństwo uczestników wydarzenie zostanie przeprowadzone w formie online. Konferencja realizowana jest z inicjatywy Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL.
Minione lata to okres dynamicznych zmian w zakresie możliwości badawczych, jak i narastających problemów stojących przed przedstawicielami nauk biomedycznych. Pomimo wysokiego stanu wiedzy, wciąż zagadką pozostają mechanizmy wielu chorób dotykających człowieka. Szybka diagnostyka, skuteczne leczenie, efektywna profilaktyka stanowią podstawowe cele naukowców i lekarzy. Wzrost częstości występowania chorób cywilizacyjnych i społecznych, intensyfikacja stylu życia, wzrost mobilności, a co za tym idzie regularna walka z chorobami zakaźnymi, czego najbardziej barwnym i aktualnym problemem jest pandemia SARS-CoV-2, wymaga ze strony przedstawicieli nauk biomedycznych znalezienia się o krok przed problemami, z którymi muszą się zmierzyć. Obserwowany wzrost występowania chorób nowotworowych, neurodegeneracyjnych, endokrynologicznych, pulmonologicznych, kardiologicznych i innych skłania do zastanowienia się nad przyczynami tego zjawiska oraz skutecznym działaniem leczniczym i zapobiegawczym.
Celem Konferencji jest dyskusja oraz wymiana wiedzy na tematy związane z medycyną współczesną. Wierzymy, że przyczyni się ona do zwiększania poziomu prowadzonych badań, będzie inspiracją do realizacji nowych projektów, a także pomoże nawiązać nowe współprace. Do udziału w Konferencji zapraszamy przedstawicieli nauk biotechnologicznych, biologicznych, biofizycznych, biochemicznych, technicznych oraz medycznych, farmaceutycznych i z obszaru nauk o zdrowiu.
Rejestracja uczestnictwa w Konferencji trwa do 10 września 2020 roku. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej: https://fundacja-tygiel.pl/biomedyczna/
Liczymy na Państwa aktywny udział w wydarzeniu, a także wspólną wymianę doświadczeń i refleksji.
Z poważaniem,
Ewelina Chodźko
Komitet Organizacyjny
czwartek, 6 sierpnia 2020
„Pierwotne i wtórne metabolity roślin i grzybów” - konferencja on line
Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL serdecznie zaprasza do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Pierwotne i wtórne metabolity roślin i grzybów”, która odbędzie się 27 sierpnia 2020 r. Z uwagi na obecną sytuację spotkanie przybierze formę online. Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić wszystkim Uczestnikom, członkom Komitetu Naukowego oraz Gościom Honorowym możliwość owocnej dyskusji, a także wzajemnej integracji.
Rośliny i grzyby mogą stanowić źródło wielu drogocennych substancji o szerokim zastosowaniu. Podczas Konferencji zwrócimy szczególną uwagę na rolę metabolitów na poziomie molekularnym, a także na potencjalne wykorzystanie ich przez człowieka. Zarówno metabolity pierwotne, jak i wtórne stanowią temat wielu szeroko zakrojonych badań. Naukowcy z różnych dziedzin skupiają się na ich identyfikacji, oznaczaniu, aktywności biologicznej, a także nad wpływem warunków środowiskowych na ich powstawanie. Ciągły rozwój i udoskonalanie różnorodnych metod badawczych oraz technologii pozwala na lepsze poznawanie właściwości interesujących nas cząsteczek, sposobów ich produkcji, a także umożliwia ich praktyczne stosowanie w przemyśle, medycynie i życiu człowieka.
Celem Konferencji jest wymiana merytorycznej wiedzy na temat metabolitów roślin i grzybów, zarówno na poziomie genetycznym, molekularnym, biochemicznym, jak i fizjologicznym. Przyczyni się do zwiększenia poziomu prowadzonych badań oraz będzie stanowić inspirację do realizacji nowych projektów.
Do udziału w wydarzeniu serdecznie zapraszamy studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych, a także pasjonatów nauk przyrodniczych i kierunków pokrewnych. Wierzymy, że Konferencja przyczyni się do nawiązania nowej współpracy.
Zapraszamy do zgłaszania prac naukowych, zarówno przeglądowych, jak i badawczych.
więcej na stronie: http://www.konferencja-metabolity.pl/
środa, 5 sierpnia 2020
Olsztyńska Wystawa Dalii 2020 odbędzie się w formie zdalnej
wtorek, 4 sierpnia 2020
Jadalne rośliny dziko rosnące, c.d.
Cykoria podróżnik (Cichorium intybus), fot. G. Fiedorowicz |
Kolejna porcja gatunków dziko rosnących o jadalnych kwiatach:
Pałka szerokolistna (Typha latifolia) jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym na świecie. Jadalne są wszystkie części pałki, zaczynając od kłączy poprzez pędy i liście a skończywszy na kwiatach. Warto wspomnieć, że gatunek ten był wykorzystywany kulinarnie już paleolicie. Kwiaty co celów kulinarnych najlepiej zbierać w momencie ich wychylania się spod liści (im młodsze, tym lepsze). Nadają się do zapiekania np. w sosie beszamelowym. Młode pędy były nazywane „kozackimi szparagami”. Kłącza największą wartość odżywczą mają do jesieni do wiosny. Można je jeść na surowo, ugotowane lub po wysuszeniu przerobione na mąkę. Również pyłek kwiatowy, który nie ma właściwości uczulających, może być wykorzystywany jako dodatek do mąki.
Pałka szerokolistna (Typha latifolia), fot. G. Fiedorowicz |
Kolejnym gatunkiem, który możemy obecnie spotkać jest wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis). Kwiaty wiesiołka nie mają intensywnego smaku. Można je jeść na surowo. Nadają się jako dodatek do sałatek warzywnych lub owocowych oraz do ozdabiania deserów. Jadalne są również młode liście i pędy – na surowo lub po ugotowaniu. Z nasion wiesiołka wyrabiany jest olej o szerokich właściwościach leczniczych.
Smacznego
Grzegorz Fiedorowicz
Lebiodka pospolita (Origanum vulgare), fot. G. Fiedorowicz |
Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis), fot. G. Fiedorowicz |
poniedziałek, 3 sierpnia 2020
Z ogrodu do garnka… czyli kolejna porcja smakołyków prosto z ogrodu
Liliowiec (Hemerocallis sp.), fot. G. Fiedorowicz |
Liliowiec (Hemerocallis sp.) jest często spotykany w naszych ogrodach. Dziko rosnące liliowce możemy spotkać w Południowej Europie i Azji, gdzie jest specjałem kuchni chińskiej. Jadalne są wyrośnięte pąki kwiatowe oraz płatki już otwartych kwiatów. Mają one smak przypominający słodkie szparagi z lekko cebulowym posmakiem. Najlepiej spożywać je przegotowane: smażone, duszone, gotowane lub marynowane. Pasują dobrze do mięs, zup. Marynowane pąki liliowca można czasami kupić w sklepach z egzotyczna żywnością. Warto pamiętać, że świeże kwiaty mogą powodować pewne dolegliwości żołądkowe. Jest to cecha osobnicza i dla pewności zalecane jest najpierw spróbowanie niewielkiej ilości świeżych kwiatów. Obgotowane liliowce są całkowicie bezpieczne.
Funkia (Hosta sp.) jest obecnie uprawiana głównie jako odmiany o mieszańcowym pochodzeniu, różniące się wielkością (od 5 do 240 cm) oraz ubarwieniem liści. Jadalne są młode liście (kwiecień-maj). Można je spożywać na surowo lub grillowane czy gotowane. Dla ciekawych polecam poszukanie przepisów na gołąbki zawijane w liście funkii. Jadalne są również kwiaty. Mają one smak przypominający sałatę ale z słodką niespodzianą w postaci nektaru. Można stosować je jako dodatek do surówek lub nadziewać np. twarożkiem.
Floks (płomyk) wiechowaty (Phlox paniculata) to gatunek pochodzący z Ameryki Północnej, od dawna uprawiany w naszych ogrodach. Jadalne kwiaty mają barwę od białej przez różową, czerwona, purpurową do niebieskiej, często są wielobarwne. Mają słodki smak z mocnym korzennym posmakiem. Można je zbierać od lipca do września. Kwiaty floksa nadają się jako dodatek do deserów lub sałatek. Można spożywać je na surowo.
Smacznego
Funkia (Hosta sp.), fot. G. Fiedorowicz |
Jukka karolińska (Yucca filamentosa), fot. G. Fiedorowicz |
Floks (płomyk) wiechowaty (Phlox paniculata), fot. G. Fiedorowicz |